DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

paullie

Hai ma Tibi. Ce naiba. Unul are 192, altul 182, al treilea 202 si al patrulea 250. Pe bune?

subway

Tibi cred ca se intreba daca vor fi toti patru betonati pana in iarna, cativa metri in plus sau in minus nu sunt relevanti

danutzu_1069

Stiu ca nu este locul potrivit, dar are legatura cu constructia de poduri suspendate....
Un pod, un mare pod care este in faza de constructie : 1915 Cannakkale
Situatia este asa: turnurile au ajuns la cota finala, si in curand vor incepe montajul catwalk
As zice ca este un bun documentar

Vizionare placuta:

subway


tom_sawyer

"Pe partea de utilități, apă și canal, deja s-a dat ordinul de începe și s-au început lucrările, pe electrice am terminat proiectul, urmează să începem execuția, iar pe gaze suntem la faza de proiectare",  a declarat Marius Pușcașu, reprezentant Companiei Naționale de Administrare a Infrastucturii Rutiere.

obiectivbr.ro

nenea_hartia

^ ,,Deja s-a dat ordinul". La ,,doar" 2 ani și jumătate de la prima licitație... Ar trebui să le fie rușine și măcar să tacă.

voicul

Totusi vestea este una buna, pentru ca Astaldi are si 19 km de facut, care nu se fac asa usor.

subway

19km de drum la ses n-ar trebui sa fie o mare problema dar mai sunt si viaductele de acces la pod care deocamdata cam bat pasul pe loc...





elphax


Skynick

Aici cred ca este un proiect mai aproape de ce se intampla la Braila, fata de cel de pe Bosfor.


elphax

cel din Vladivostok are tehnologie similara la ridicarea stalpilor din beton dar alt sistem de ancorare a suprafetei de rulare ( cable stayed) . cel din Turcia are acelasi sistem de cabluri (suspension)  care va fi la Braila, chiar daca are stalpii metalici