DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

jaston

Relocarile de gaze, pe cand..?
Stam si ne uitam unii la altii... in plin sezon?



ciachi

am gasit un scurt video pe yotube ....nu-i mare lucru de vazut ....dar e  mai mult decat nimic.....https://www.youtube.com/watch?v=SlCT-t5E17g       PS:   propun sa vizualizam acest filmulet....... poate reusim sa o incurajam pe autoare sa vina cu reportaje mai ample

subway

@Adi Rosca
Din imaginile la care am acces dar pe care nu le pot publica pentru ca nu-mi apartin reiese ca exista rosturi de turnare, oricum volumele de betoane sunt mult prea mari pentru turnari dintr-o bucata. Si inca o remarca, la fundatiile pilonilor diafragmele verticale se armeaza, cofreaza si betoneaza separat si abia apoi se unple spatiul dintre ele cu beton probabil de clasa mai slaba.

GDPR

Mh, am turnat o data un radier de 3,000 mc dintr-o bucata. E adevarat, a trebuit sa cautam ciment hidrotehnic, in general greu de gasit in zona Bucurestiului. Iar turnarea a durat cam 24 de ore, daca imi aduc bine aminte.

Dominik

Imagini de la lucrările de construcție a obiectivului Pod Suspendat peste Dunăre în Zona Brăila -  betonare radier bloc ancoraj mal Brăila.















CNAIR
You're in Steelers Country

jaston


ionutzyankoo

Stie cineva daca in coridorul de expropriere este prevazuta dublarea la 2+2 intre intersectia cu drumul spre Macin si Jijila (astfel incat sa aiba sens 2+2 de la DX8 Jijila - Cataloi pt care tocmai s-a semnat contractul pentru SF+PT)?

paulmare

^ Pe vremea mea, cand era lumea lume :)  proiectantul trebuia sa puna rosturile in proiect, tinand cont de ce in zona, ca sa fie "construibila" treaba,
daca faceti "rost" de proiect :) - rosturile, cum se trateaza "discontinuitatile" cand e un volum prea mare ca sa torni dintr-o bucata, trebuie sa fie toate acolo

Si chiar ar merita facut "rost" de proiect, e super lucrare de inginerie, dupa atatia ani de schimbat borduri si "amenajari peisagistice" si lipit polistiren pe blocurile lui cioashca

subway

Sunt doua feluri de rosturi, rosturi totale (definitive) prevazute de proiectant si rosturi de lucru (de turnare) cand nu se poate turna totul dintr-o singura bucata.

subway

In alta ordine de idei, pentru cei din zona recomand o vizita la blocul de ancoraj mal Jijila.


tom_sawyer

^^^

Picior Pod Suspendat mal Brăila


Bloc ancoraj Braila



Powered by API/PUM imgur uploader
Sursa foto fb: Francisk Iulian Chiriac

voicul

In afara de faptul la care nu o sa avem cum sa ajungem/urcam pe el ... bravo Astaldi!