DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

JianuMM


Ionut

Sunt facute de tine? Le putem publica pe pagina API de Facebook?


RaduC

Doar o curiozitate: Beton de câți Newtoni se folosește la radier? dar mai sus?

TibiV

Cred ca trebuie sa intrebi mai degraba de Pascali decat de Newtoni....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Cică Einstein, Newton și Pascal jucau de-a v-ați ascunselea în rai. Einstein la rând, îi caută pe ăștia doi, dă de Newton stând pe un piedestal pătrat cu latura de 1 metru. "Te-am prins, Newton" zice Einstein. "M-ai prins, dar eu nu sunt Newton"
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

jaston

@subway , unde putem vedea constructia podului Basarab? MU?
Multumesc!

danutzu_1069


bogdanstancu

Quote from: RaduC on April 02, 2020, 05:29:41 PM
Doar o curiozitate: Beton de câți Newtoni se folosește la radier? dar mai sus?
Ce ai dorit de fapt sa intrebi?  O:-)
- clasa betonului?
- volumul de beton?
- greutatea betonului?

subway

Dupa cum arata mustatile fundatia va avea solicitari de incovoiere importante, compresiune pe o latura, intindere pe cealalta, din punctul asta de vedere nu seamana cu Basarabul.
Si o rugaminte, renuntati la punctele cardinale. Pentru referinta te asezi cu fata spre aval si ai mal drept sau mal stang, nu de alta dar sa inteleaga si podarii!
:lol:

elphax

Fața spre aval înseamnă spre Nord sau ???

Scuze, nu am putut să mă abțin :)  Noroc că e apă curgătoare, ajută în la exprimare

RaduC

Da, vroiam să știu clasa.
Popular, aici unde sunt, un beton C30/35, se numește "thirty Newton concrete", adică un beton cu o rezistență la comprimare a cuburilor de test, la 28 de zile de la turnare și ținute la întărit într-un bazin cu apă cu temperatura medie de 20 de grade celsius, de 35 N/mm^2 sau  35 kPa. Nu sunt obișnuit cu nomenclatura de acasă și mi-a ieșit la repezeală ce-i mai sus.

Am zis că nu are rost să fiu pedantic în clipele astea...  :lol:

Apropos, @europiu, bun banc! PE asta il stiam, din anul I, cand un prof ne-a picat pe toti la un examen de structuri pentru ca "am uitat" sa scriem unitatile de masura... N-am mai uitat ever, cand a fost vorba de orice calcule...

subway

^^Fata spre aval=spre varsare, nu mai face pe dasteptul...orice garla are doar doua maluri.
Spre nord e Galatiul!...deci spre aval. Pilonul nord e in mijlocul albiei???
:o
De cand lumea referirea la un pod se face fata de cursul apei pe care o traverseaza nu altcumva.

^ Si in Romania e acelasi sistem cu clasele de betoane, vechiul sistem era pe marci dar a iesit demult din uz.

Aiud.dan

Frumoasa filmare si complexa lucrare, un singur lucru nu intele, De ce un picior de pod se construieste in albie iar celalalt pe mal pe uscat?de ce nu a fost axata lucrarea incit sa prinda albia Dunarii la mijloc?

subway

Cred, nu sunt sigur, ca au luat in consideratie mai degraba senalul navigabil. Aveam prin casa o monografie mai veche privind navigatia dunareana de la Regensburg la bara Sulina dar nu mai stiu pe unde am pus-o.