DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC

Nici ASTALDI nu s-a lasat si a contestat admisibilitatea ofertei CCCC.

Avem asadar 2 contestatii, dar vom avea o singura decizie comuna.

NGC

Quote from: NGC on April 29, 2017, 09:21:38 AM
A fost lansata licitatia "Proiectare si executie "Pod suspendat peste Dunare in zona Braila"" ([175054]).

Valoare estimata: 2,025,494,965.00 RON fara TVA

Si uite asa am achitat deja podul din banii de litigii de la CNAIR si CFR. ;)

Quote from: NGC on November 23, 2017, 09:56:55 AM
Quote
[...] implementarea proiectelor nu a fost finalizată din cauza numeroaselor probleme de natură contractuală apărute între beneficiari și constructori care au condus la litigii, cu o valoare totală de 2.188.399,86 mii lei, aflate pe rolul instanțelor civile cât și la nivelul Comisiilor de Adjudecare a Disputelor (CAD) sau curților de arbitraj.

NGC

Quote from: NGC on November 13, 2017, 01:32:40 PM
Noua contestatie a ajuns la destinatie. ;)

Quote from: NGC on November 14, 2017, 06:22:28 PM
Nici ASTALDI nu s-a lasat si a contestat admisibilitatea ofertei CCCC.

Avem asadar 2 contestatii, dar vom avea o singura decizie comuna.

Hai sa va mai aduca Mos Nicolae (vrabiutele) niste vesti. :D

Ambele contestatii au fost respinse Marti. De fapt contestatia CCCC a fost inadmisibila, iar cealalta contestatie (ASTALDI) a fost lipsita de interes. Decizia a fost comunicata astazi partilor.

Next stop, CAB, cu peronul pe partea dreapta. :lol:

tom_sawyer


NGC


GDPR

Estimarile de cheltuieli din proiectul de buget pe 2018 aferente acestui proiect:

2018 - 23.8 milioane lei;
2019 - 0
2020 - 0
2021 - 0

Ionut

20 milioane de lei in 2018 din vreo 450 milioane de euro. :) Se vede ca au super mare incredere ca vor putea incepe si deconta lucrari in 2018. :D

GDPR

Probabil ca se gandesc la studii, proiectare si exproprieri. In niciun caz lucrari.

NGC


tom_sawyer

Statul pregăteşte exproprierile pentru Pod

CNAIR vrea să contracteze servicii de "Întocmire documentaţii cadastrale, rapoarte de evaluare şi asigurare servicii juridice de asistenţă şi reprezentare în vederea dobândirii prin expropriere/transfer a imobilelor necesare proiectării şi execuţiei obiectivului de investiţie «Pod suspendat peste Dunăre în zona Brăila», pe raza localităţilor Brăila şi Vădeni, judeţul Brăila, şi localităţile Smârdan şi Jijila, judeţul Tulcea".

Estimarea în ce priveşte numărul total de imobile ce ar urma să fie expropriate sau să constituie obiectul unui transfer este de 464 de unităţi pe raza ambelor judeţe vizate încadrul mega-investiţiei.

Valoarea minimă estimată este de 1.920.960 lei, fără TVA, autoritatea contractantă optând totodată şi pentru achiziţia ulterioară de noi servicii similare de la ofertantul câştigător al prezentei licitaţii în cuantum de 960.480 lei, fără TVA, (reprezentând 50% din valoarea estimată a contractului), context în care valoarea maximă estimată se ridică la 2.881.440 lei fără TVA (echivalentul a circa 622.600 euro şi va acoperi o perioadă de 18 luni de la data atribuirii).

Potrivit anunţului publicat în SEAP, termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare expiră joi, 25 ianuarie 2018, ora 16.00, iar data limită de evaluare a ofertelor a fost stabilită pentru jumătate lunii februarie, anul viitor.

obiectivbr.ro

NGC

Quote from: NGC on November 23, 2017, 03:28:55 PM
Ambele contestatii au fost respinse Marti. De fapt contestatia CCCC a fost inadmisibila, iar cealalta contestatie (ASTALDI) a fost lipsita de interes. Decizia a fost comunicata astazi partilor.

Next stop, CAB, cu peronul pe partea dreapta. :lol:

Din informatiile pe care le am, pana saptamana trecuta Vineri nu a fost depusa nici o contestatie. Se putea depune pana saptamana trecuta Luni inclusiv, dar tot atunci a fost si weekend prelungit si ziua nationala.

Chiar daca acest hop ar fi trecut, mai este un hop de trecut.

Nu am vazut sa fie mentionat deja acest lucru, dar si aceasta licitatie are la baza conditiile din OMT 600 / 2017.
Sa vedem acum care este urmatorul pas al CNAIR, adica daca semneaza contractul sau anuleaza licitatia.

Ionut

Sa anuleze licitatia din cauza OMT 600? Nu se doreste asta, cel putin nu la nivel declarativ. Ba dimpotriva. Pozitia lor este ca toate licitatiile lansate merg inainte pe OMT 600. Deci inclusiv asta.


macezar

Salutare, dintr-o joaca intr-o dupa-amiaza curios cum se va vedea de la Galati am construit podul dupa planurile din SF. Am zis sa il impartasesc cu voi. Nu dati cu pietre nu sunt constructor este facut aproximativ la cote si amplasat ochiometric. Am si kmz-ul insa nu stiu unde sa-l pun. sa ma ajutati voi.

Totate cele bune.






Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Trimite-mi mie kmz-ul pe ionut.ciurea@proinfrastructura.ro. Merci frumos! Te pricepi in editari de genul asta? Este delacroix care mai face pe autostrazi, insa nu are timp si energie... poti face si tu?