News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A4 Constanța-Vama Veche

Started by Ionut, September 14, 2011, 10:35:14 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 8 Guests are viewing this topic.

TibiV

Multumesc pentru planuri.

Cea mai recenta imagine in care se observa cat de cat giratoriul de la Poarta 10 bis este din vara/toamna trecuta si a fost postata de Harry...
Din pacate la vremea respectiva nu s-a prea dat prea mare atentie acestei lucrari.

Quote from: Harry on October 03, 2014, 04:17:05 PM
o poza mai veche cu momentul in care s-a pus piesa din mijloc


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Quote from: panda_no 5 on May 03, 2015, 07:21:03 PM
Cea mai pronuntata trambulina de pe o autostrada din Romania e pe A4.
Dupa ce urci pe A4 venind de pe DN 3 dinspre Constanta si mergi spre A2, primul pasaj este peste DN3, urmatorul peste calea ferata si al treilea nu stiu peste ce este dar e cea mai mare denivelare de pe vreo autostrada.
te arunca in aer pur si simplu la 100 km la ora.

este peste Valul lui Traian, cica monument istoric ce trebuia prezervat.

Banuiesc ca fiind inca in garantie????? ar trebui reparat. Prin contract aceste tasari sunt limitate la 25 de mm la sfarsitul perioadei contractuale.
Drumurile noastre POATE;

Harry


Ionut


horatiu.cosma

In departare pare sa fie noul pod hobanat, deci cred ca e continuarea lui, dar nu stiu pe care dintre parti.

Tavi

Pasaj suprateran peste liniile ferate? Cel aferent Portii 10bis?

danutzu_1069

In prim plan, Poarta 10b, vedere dinspre interior. In planul secund, bucla peste CF (executata partiala, cred). Plan indepartat noul pod peste Canal.

Harry

Azi am ajuns pe A4 de la un capat la altul.
Santier abandonat :(

TibiV

Dar în port la Agigea ?
Acolo mişcă ceva ? Că doar am inaugurat noul pod de juma' de an...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panda_no 5

Quote from: alecu26 on May 10, 2015, 07:11:04 PM
Quote from: panda_no 5 on May 03, 2015, 07:21:03 PM
Cea mai pronuntata trambulina de pe o autostrada din Romania e pe A4.
Dupa ce urci pe A4 venind de pe DN 3 dinspre Constanta si mergi spre A2, primul pasaj este peste DN3, urmatorul peste calea ferata si al treilea nu stiu peste ce este dar e cea mai mare denivelare de pe vreo autostrada.
te arunca in aer pur si simplu la 100 km la ora.

este peste Valul lui Traian, cica monument istoric ce trebuia prezervat.

Banuiesc ca fiind inca in garantie????? ar trebui reparat. Prin contract aceste tasari sunt limitate la 25 de mm la sfarsitul perioadei contractuale.

Astazi am trecut prin aceeasi zona de aceasta data precaut.
Au montat un panou cu limitare de viteza la 60 km la ora inainte de tasare.Brusc de la 130 la 60.Fara nici o alta presemnalizare.
Greu de observat.
Foarte putini incetineau, cred ca doar cei ce stiu de acea tasare pronuntata.

Harry

In port se lucreaza. Cat despre trambulina am prinso cu 165 la ora. Efectiv am zburat cu masina ca in filmele alea americane. Mi-am busit barile si scutul. Mi se pare o lucrare imbecila. Trebuia gandit altfel acel podet.

TibiV

165 km/h ?!...
Harry, dacă nu ai fi fost forumist PUM aş fi înţeles....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Te inteleg Harry, eu am fost zilele trecute dupa mult timp pe autostrada, si uitandu-ma la deblee, rigole, garduri de protectie, ziduri de sprijin etc, am observat ca ajunsesem la 160, fiindca era coborare si eu am tinut piciorul constant pe acceleratie. E foarte usor sa ma fure peisajul, dupa primii kilometri dupa ce ma obisnuiesc ca dupa curba sigur nu urmeaza un sens giratoriu, sau o caruta, sau o masina parcata.

Harry

stiu merit un mare minus si nu imi caut scuze, imi place viteza iar cand ai o autostrada care la un anumit moment ajunge la 5 benzi pe sens......dar de data asta chiar ma grabeam trebuia sa ajung de la aeroport la eforie si apoi inapoi la aeroport sa prind inaugurarea primului zbor Constanta - Londra cu wizzair

alecu26

#539
^^
Ar trebui pusă și la zone periculoase pe autostrada. E făcută absolut criminal aceasta presemnalizare. E obligatorie sa fie reducerea din 20 în 20.
Eu zic ca 2-3 poze din acea zona trimisa la politia rutiera județeană și Igpr ar trebui sa îi pună în joc de glezne.
Drumurile noastre POATE;