Autostrada A4 Constanța-Vama Veche

Started by Ionut, September 14, 2011, 10:35:14 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut


sursa imagine: Wikipedia

Status pe sectiuni:
1. Ovidiu-Agigea-Port Constanta (Poarta 9) | Centura Constanta: operational
In total: 22,2 km.

2. Agigea-Vama Veche: planificata, este posibil sa fie finantata prin fonduri UE
In total: aproximativ 60 km.

----------------------------------------------------------------
TOTAL
- lungime totala: 82,2 km
- operational: 22,2 km

Ionut

QuoteTronsonul de variantă a municipiului DN3 - DN2A nu poate fi dat în folosinţă

Până la finele acestei luni, conducătorii auto ar fi trebuit să poată circula de la intersecţia cu DN3 - la ieşirea din Constanţa spre Valu lui Traian, până la cea cu DN 2A - la ieşirea din oraşul Ovidiu.

Vina nu aparţine în mod deosebit constructorilor, ci timpului nefavorabil. Astfel, din cauza condiţiilor meteo, nu s-au putut transporta pe Dunăre materialele de care era nevoie pentru lucrări. Potrivit celor declarate de directorul DRDP Constanţa, Ibram Aidîn, debitul scăzut al Dunării este principalul impediment pentru care nu se poate finaliza tronsonul de şosea până la finele acestei luni.

,,Data de 30 noiembrie a fost o voinţă a noastră, dar Dumnezeu nu a ţinut cu noi. Pentru că nu a plouat, nu s-au putut transporta pe Dunăre materiale. Spre exemplu, pe o barjă cu o încărcătură de 3.000 de tone s-a putut pune doar 800 de tone pentru a se putea trece. Se lucrează însă într-un ritm mai puţin alert decât până acum şi din cauza condiţiilor meteo".

Acesta a mai adăugat că termenul de finalizare a variantei de ocolire, mai 2012, se va respecta negreşit, însă cel de 30 noiembrie nu, mai ales că până la această dată sunt mai puţin de două săptămâni. În ceea ce priveşte avansarea lucrărilor, la acest moment, ritmul este mai lent şi pentru că, de exemplu, nu se mai pot face asfaltări, temperaturile joase nemaipermiţând această operaţiune.

http://www.ziuaconstanta.ro/images/stories/2011/11/18/pozec/lucrarivarianta.jpg

sursa: Ziua de Constanta

Mda... totusi macar 15 decembrie?! :(

Chandra

Aici nu era vorba ca autostrada sa se desprinda de la Medgidia sau ceva asa..?

Ionut

Quote from: Chandra on February 22, 2012, 09:16:15 PM
Aici nu era vorba ca autostrada sa se desprinda de la Medgidia sau ceva asa..?

Nu s-a stabilit exact. Boagiu cand a negociat prin vara la Comisie pentru o prelungire a A4 spre Vama era vorba sa se faca de la Agigea, aproape de coasta. Nu e nimic stabilit... trebuie sa faca SF and stuff, e mult pana departe.

valexandru

Quote
Cele cinci rute aprobate vizează atât infrastructura feroviară, cât şi cea rutieră şi pe traseele Timişoara-Sebeş-Turda-Târgu-Mureş-Iaşi-Ungheni, Calafat-Craiova-Alexandria-Bucureşti, Borş-Turda şi Constanţa-Tulcea-Brăila-Galaţi în reţeaua globală şi a Canalului Dunăre-Bucureşti în reţeaua centrală.
sursa: money.ro

Deci A4 nu devine defapt Constanţa-Tulcea-Brăila-Galaţi? (Acum vad si rostul indicatoarelor A4 Tulcea )
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Quote from: valexandru on March 29, 2012, 02:25:10 AM
Deci A4 nu devine defapt Constanţa-Tulcea-Brăila-Galaţi? (Acum vad si rostul indicatoarelor A4 Tulcea )

Posibil sa fie asa, A4 sa se prelugeasca pana la Tulcea si apoi pana in Braila-Galati, ba chiar mai mult, pana se intersecteaza cu Bucuresti-Ploiesti-Buzau-Focsani. Insa e mult pana acolo... ani si ani de zile.

valexandru

^^ Atata timp cat e TEN-T , poate o vedem pana in 2050....(daydreaming stiu...)
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

radutm

Quote from: valexandru on March 29, 2012, 11:08:48 AM
^^ Atata timp cat e TEN-T , poate o vedem pana in 2050....(daydreaming stiu...)
Daca mentinem ritmul de acum, in 2050 nu vom mai avea ce autostrazi ce sa mai facem. Dintr-un anumit punct de vedere nici nu ar fi recomandabil sa ne impanzim tara de autostrazi (unora din vest le pare acum rau ca au facut-o, sau au probleme de costuri si rentabilitate asociate unei densitati prea mari de autostrazi). La o medie de 50 km pe an, in 40 de ani s-ar mai adauga 2000 km, iar la 100 km pe an am mai adauga 4000.
cont inchis

valexandru

Quote from: radutm on March 29, 2012, 11:33:01 AM
Quote from: valexandru on March 29, 2012, 11:08:48 AM
^^ Atata timp cat e TEN-T , poate o vedem pana in 2050....(daydreaming stiu...)
Daca mentinem ritmul de acum, in 2050 nu vom mai avea ce autostrazi ce sa mai facem. Dintr-un anumit punct de vedere nici nu ar fi recomandabil sa ne impanzim tara de autostrazi (unora din vest le pare acum rau ca au facut-o, sau au probleme de costuri si rentabilitate asociate unei densitati prea mari de autostrazi). La o medie de 50 km pe an, in 40 de ani s-ar mai adauga 2000 km, iar la 100 km pe an am mai adauga 4000.

     Bine zis, "daca mentinem ritmul de acum", cine stie cat timp mai avem norocul chior sa fie cineva bun la MT...
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Ne trebuie cam 4500 de km. Acum avem 400, deci mai raman 4100 km. Sa zicem ca dam anual 100 km, in medie. Deci 41 de ani, adica 2053. :)

valexandru

#10
    ^^Deci abia in 2053 o sa fim si noi o tara europeana...  :shocking:
         Dar hai sa scadem 3 ani , pt ca in 2013 o sa avem inaugurari masive.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

radutm

Quote from: valexandru on March 29, 2012, 01:00:54 PM
    ^^Deci abia in 2053 o sa fim si noi o tara europeana...  :shocking:
         Dar hai sa scadem 3 ani , pt ca in 2013 o sa avem inaugurari masive :lol:
Mesajele de acest gen sunt motivul pentru care am lasat-o mai moale cu celalalt forum si am venit aici. Am obosit sa inventez roata zi de zi. Nu mai gust deloc ironiile de acest gen, nici nu ma intereseaza frustrarile unora sau altora despre starea natiunii. in raport cu occidentul suntem o tara subdezvoltata care se chinuie sa isi depasaeasca conditia si asta trebuie luat ca atare.
cont inchis

Ionut

Quote from: radutm on March 29, 2012, 01:13:28 PM
Mesajele de acest gen sunt motivul pentru care am lasat-o mai moale cu celalalt forum si am venit aici. Am obosit sa inventez roata zi de zi. Nu mai gust deloc ironiile de acest gen, nici nu ma intereseaza frustrarile unora sau altora despre starea natiunii. in raport cu occidentul suntem o tara subdezvoltata care se chinuie sa isi depasaeasca conditia si asta trebuie luat ca atare.

Oh come on... ai o zi proasta? :hug2:

Eu sincer am calculat pe bune... ti se pare ca sunt ironic sau negativist daca pun 100km/an km noi de autostrada? Eu zic ca e o cifra OK, nici prea optimista, nici prea pesimista. Si la fel, sincer, cred ca avem nevoie de cam 4500km de autostrada pentru a spune ca avem o retea completa. Mai departe e pura matematica...

N-as vrea sa vorbesc in numele lui Alex, dar nici el nu cred ca era ironic/negativist. Ba chiar vorba ta, mi s-a parut ca ia lucrurile asa cum sunt, ca atare. Ba mai mult, a scazut 3 ani pentru ca in 2013 intr-adevar se anunta multe inaugurari.

In fine, acum poate esti si tu prea sensibil. (Crede-ma, te inteleg.) :)

:cheers:

valexandru

Quote from: Ionut on March 29, 2012, 01:39:00 PM
N-as vrea sa vorbesc in numele lui Alex, dar nici el nu cred ca era ironic/negativist. Ba chiar vorba ta, mi s-a parut ca ia lucrurile asa cum sunt, ca atare. Ba mai mult, a scazut 3 ani pentru ca in 2013 intr-adevar se anunta multe inaugurari.

   Multumesc Ionut , chiar asta am facut.
   @radutm Daca asta te deranjeaza, am sa incerc sa remediez.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

radutm

nu la asta ma refeream, chiar si eu am calculat de la bun inceput. vad ca valexandru a modificat intre timp mesajul. cand m-am inscris chiar am inceput sa urmaresc si sa citesc consecvent forumul si n-as vrea sa asist si aici la aceleasi obiceiuri de "dincolo". iti strica nu doar ziua si buna dispozitie, dar te mai si incarci de stres cand de fapt ar trebui sa fie o placere legata de pasiunea pentru infrastructura
cont inchis