Autostrada A4 Constanța-Vama Veche

Started by Ionut, September 14, 2011, 10:35:14 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

cris_ct

Quote from: adrian rosca on May 17, 2017, 07:56:22 PM
Pe Inspectorul Padurii pare a fi ceva uzura proaspata pe ambele sensuri intre Ovidiu si organizarea de santier, cam 1.4 km in total. Poate cineva sa confirme? In schimb, spatiile de servicii si nodurile de la Ovidiu si Poiana par a fi in acelasi stadiu ca si anul trecut.
M-ai facut curios si am trecut pe acolo in 4 iulie, o zi fara soare si ceva ploaie... Am intrat pe A4 dinspre Constanta Vest catre Ovidiu. Asfaltul e foarte bun, spatiile de servicii cu ceva terasament si cam atat.
Am urcat pozele aici http://imgur.com/a/jZNdQ

Ionut


cristi5

#812
In poze se vad "petele rosii" de pe harta?

Banuiesc ca au AC? Exista contract/constructor in santier? Daca da, vor fi verde continuu... multumesc!

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=13/44.243/28.563/0

cris_ct

Primele 5 poze sant din zona pozei 6. Giratoriul denivelat (pasaj dj89) cu rampele aferente pare neatins de vreo 2 ani... Nici un utilaj in zona. Nu stiu de valabilitatea AC.
Nu am poze cu cea de a2a zona rosie de pe harta, giratoriul din stanga de langa dj87.
Poza 10 este spre partea opusa, breteaua de iesire spre dj87/Ovidiu.
Ultima poza este finalul A4, giratoriul cu E87, la 300 metri dupa poza precedenta
Spatiile de servicii au materialul compactat in mare parte, dar sant si gramezi ramase in zona lor, pozele 7 si 9. Se vad Academia Hagi si Mamaia.
In poza 8 este pasajul dj88.

adigsm

Toate podurile au trambuline pe lungimea acestei autostrazi. E jalnic!

laurashgeo

Trambulinele nu sunt f deranjante fata de celelalte probleme.
Am parcurs-o de doua ori in ambele sensuri saptamanile trecute si pot spune ca este cea mai nesigura si periculoasa autostrada din tara!
- limitele de viteza nu sunt de loc clare si tind sa cred ca e limita de 80(60 la poduri) si pe panourile cu 120 a fost lipit ceva care momentan nu mai exista, fapt ce creaza confuzie si marea parte a soferilor merg cu 130.
- cel mai grav este ca sunt panouri perfect vizibile pentru toate iesirile si era sa intru in blocurile de beton de la iesirea care nu exista de la Mamaia. E imposibil sa ai panouri indicatoare nebarate, banda de urgenta si fix in iesire sa ai direct blocuri de beton fara nici o alta avertizare, Eu le-am vazut ziua, dar noapte nu cred ca le vedeam. Ulterior am vazut inca cateva astfel de iesiri criminale, care trebuiesc marcate corespunzator cat de curand.

Harry

minune de la Allah, D-zeu, Buddha, Reptilieni etc


C0ndu


Harry

Giratoriul din capatul dinspre port - Poarta 9

Sorinus

Nici asta nu avea lumina? poate lumineaza si intersectiile cu A2 si DN3.

In alta ordine de idei, un personaj cu numere de bulgaria mi-a taiat calea de pe banda 2 a sensului spre A2, eu fiind pe banda 1, ca sa intre pe A4 la bifurcatie (veneam amandoi dispre Lazu). A facut-o foarte din scurt si la o viteza a mea de 100. Foarte periculos. Totusi, directiile si sensurile sunt bine semnalizate.

GDPR

Stai ca nu ma prind, e vorba de lumina sau de asfalt?

Harry

Lumina! Din cauza lipsei luminii mereu sareau tirurile in rapa....

Harry

pe surse cum se spune:

O informatie din surse foarte sigure: nodul Poiana stagneaza din cauza ca nu a fost construit din materiale conform proiectului. Tasarile vin din folosirea unui pamant foarte rau, in timp ce proiectantul a prevazut un pamant mult mai bun...tocmai stiind ca sunt probleme in zona.

Se pare ca singura solutie e sa fie reconstruit complet.

GDPR

^^Era o bucata de asfalt foarte rau chiar in giratoriu. L-au reparat?

cristi5

#824
Imi da cineva o estimare de stadiu fizic la nodurile Poiana si Ovidiu? Sunt ultimele doua lucrari de pe harta fara stadiu fizic... Erau in margine si nu le-am observat, sorry.

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=14/44.236/28.567/0

Constructor? FCC Astaldi?

Ciudat ca la Stadiul proiectelor in derulare a CNAIR nu se pomeneste nimic de A4 si sunt doua ditamai nodurile "in derulare". Sau daca nu se mai misca nimic, nu mai e derulare? :)