Autostrada A4 Constanța-Vama Veche

Started by Ionut, September 14, 2011, 10:35:14 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nenea_hartia

Câteva poze de pe sensul de mers Ovidiu --> nodul cu A2:







laurashgeo

Multumesc de poze, Nenea!!
Stiu ca nu sunt 4 benzi pe o distanta prea lunga, insa asa ceva, in Romania, nu mi-au vazut ochii :D

Ionut

Sunt chiar 6 benzi/sens daca nu ma insel in nodul trifoi A4-DN3. :)
Evident sunt benzi de incadrare & stuff, dar sunt...

laurashgeo

Poti pune o poza sau un print screen de pe undeva ca sa te cerd :D

Ionut

http://www.youtube.com/v/JHoh0XulqF8

De la 07:15. La un moment dat sunt vreo 6 benzi/sens, cu tot cu benzi de urgenta, zona unde intra/ies bretelele de pe/pentru DN3.

Sargon1806

Oricat am incercat, tot nu reusesc sa vad mai mult de 4 benzi. Si am trecut pe acolo in vara :-??

alecu26

Quote from: Sargon1806 on March 25, 2013, 02:13:48 AM
Oricat am incercat, tot nu reusesc sa vad mai mult de 4 benzi. Si am trecut pe acolo in vara :-??

pentru ca ai un parapet new jersey acolo.
Drumurile noastre POATE;

Sargon1806

Quote from: alecu26 on March 25, 2013, 08:27:56 AM
Quote from: Sargon1806 on March 25, 2013, 02:13:48 AM
Oricat am incercat, tot nu reusesc sa vad mai mult de 4 benzi. Si am trecut pe acolo in vara :-??

pentru ca ai un parapet new jersey acolo.

Pai da... Doua benzi pe sens de mers normal, si inca doua pe sens dincolo de parapet. E un nod clasic stil trifoi (singurul din Romania), cum sunt cu zecile prin vest. Doua benzi merg inainte, una e pentru intrari-iesiri, dincolo de parapet. Din asta de dincolo de parapet se mai desprinde una pentru iesirea spre dreapta, apoi apare una pentru intrarea din stanga, apoi banda asta devine banda de iesire spre stanga si in final mai apare banda de intrare din dreapta. Practic, dincolo de parapet sunt maxim doua benzi. Plus cele doua pentru mers inainte, sunt patru. Plus sensul celalalt, 2x4. Nu inteleg de unde 2x6. Daca sunt greu de cap, iertare :)

alecu26

#69
ionut daca o sa aiba timp sa caute o sa gaseasca desenul.

Mai sunt benzile de urgenta, care le ai pe fiecare sens, si potrivit normativului sunt ceva mai largi si sunt transformate in benzi de circulatie.

Ca sa nu mai spunem ca jos, sub autostrada, pe DN 3 ai 8 benzi de circulatie.:)
Drumurile noastre POATE;


Ionut

Exact, sunt doua benzi normale pentru autostrada, doua benzi normale pentru bretele si cate o banda de urgenta de 3m pentru autostrada si pentru bretele. Nu se circula decat pe 4 benzi, celelalte sunt benzi de urgenta.

Sargon1806

Si inteleg din plansa asta ca s-a pus la socoteala ca banda si spatiul ocupat de bariera de tip jersey. Si atunci ar fi sase benzi, doar ca, asa cum spunea alecu26 si cum se vede si din filmare, cand apare banda cu bariera, deja banda de urgenta e folosita ca banda de circulatie. Deci raman 5, din care, asa cum spunea si Ionut, doar pe 4 se circula. Acum m-am lamurit... nu puneam la socoteala benzile astea :)

Ionut

Exact, se circula pe 4, celelalte doua sunt de urgenta si au si parapet pe margine - sunt mai inguste si parapetul taie in plus din banda. Se vede foarte clar dimensiunea si asezarea lor din pdful trimis de alecu.

alecu26

sunt curios cum e marcajul...o sa caut maine plansa, dar nu cred ca e continuu...deci nu e pe bune o banda de urgenta. (daca era...era de doar 2,5m).

E cea ce se spune in norme....a-3 banda la urcare, banda de accelerare/decelerare...este de fapta banda de urgenta usor largita de la 2,5 m, la 3m...dar totusi nu la 3,75.
Drumurile noastre POATE;