Autostrada A4 Constanța-Vama Veche

Started by Ionut, September 14, 2011, 10:35:14 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

BoGDaN

tragic:
a condus pe contrasens pana s-a ciocnit cu un tir. bine ca nu era alta masina mica. mureau si altii nevinovati...
http://www.adevarul.ro/locale/constanta/Constanta-accident-mortal-A4-agigea-ovidiu-autotren-contrasens_0_800320033.html

ciprebbe

De asta eu sunt pt montarea de indicatoare mari pe bretele de genul celor cu FALSCH din Germania sau Austria . Cand le vezi in fata  pe stanga si pe dreapta nu iti mai vine sa inaintezi si automat sti ca ai gresit sensul
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

BoGDaN

Ai dreptate, eu sper sa se gandeasca cineva. Sunt multi soferi care habar n-au cum se circula pe autostrada, mai ales cei mai in varsta. Sunt derutati de incadrarea pe bretele  si ajung pe contrasens. Sper totusi sa se introduca CNADNR. A fost un accident asemanator la Sibiu acum cateva saptamani.

cineva

Tocmai am vazut un reportaj despre asta la stiri. Se zice ca ar fi facut-o intentionat.

Ionut

#49
Bucati din nodul A2-A4 disponibile pe GMaps la nivel de bird's eye view.
Plus capatul dinspre Agigea.
Nu mai e mult de facut pana in port. Plus la sud din capatul A4 veti vedea conexiunea cu podul peste Canal in port.

ciprebbe

era foarte interesant daca "pozau" mai spre nord inspre Poiana.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

lautaxi

Da concret cand e gata tot la A 4 pana in port si tot ce mai e de lucru? adica sa se dea drumu la trafic  pe aia 2, 3 km?

alecu26

mai e inca de pus si stratul de uzura pe toata autostrada.

Ceva bani, inca foarte multi au fost aprobati pt A4, asa ca s-ar putea sa vedem ceva gata anul asta, la 5 ani de la inceperea lucrarilor.
Drumurile noastre POATE;

stelian222

Quote from: Ionut on September 02, 2012, 07:24:08 AM
Mai departe...







Multumiri pt. poze! Acum putem si noi sa ocolim Constanta daca mergem spre Eforie->Olimp, Neptun, Venus etc

Totusi indicatoarele din poza asta pe mine ma induc in eroare (nu am mers pe nici o autostrada pana acum ca nu am avut unde). Daca tu spui ca ai mers spre sud, spre Agigea, de ce indica pe panouri Port Constanta dreapta cand el e in stanga pozitionat? Inteleg ca e autostrada si ca nu ai cum sa pui "stanga" nici nu ai avea cum sa faci stanga dar macar o sageata care sa fie suprapusa cumva ca intr-un sens giratoriu...
Intreb si eu pt. ca nu stiu.

Ionut

Quote from: stelian222 on March 03, 2013, 11:25:52 AM
Daca tu spui ca ai mers spre sud, spre Agigea, de ce indica pe panouri Port Constanta dreapta cand el e in stanga pozitionat? Inteleg ca e autostrada si ca nu ai cum sa pui "stanga" nici nu ai avea cum sa faci stanga dar macar o sageata care sa fie suprapusa cumva ca intr-un sens giratoriu...

Pai vezi pe Google Maps exact cum sunt bretelele si te lamuresti. :) Cel mai bine intelegi singur cand te uiti pe harta.

Sargon1806

#55
@stelian222: Daca nu ai avut norocul de a conduce pe niste autostrazi adevarate (adica din vest, preferabil incepand cu Austria), atunci e normal sa nu intelegi ce se intampla intr-un nod de autostrazi, sau intr-un triunghi, cum este cel de la Constanta. Practic, se pastreaza regimul de autostrada si pe bretelele de acces de pe A2 pe A4.

In asemenea noduri/triunghiuri se intampla ca autostrazile se separa. In zona cu pricina se fac 4 benzi pe sens. Doua benzi merg spre Agigea, doua benzi merg spre Ovidiu. In mod paradoxal, cele doua benzi din stanga vor merge in dreapta (sud), iar cele doua benzi din dreapta vor supratraversa benzile amintite anterior si vor duce spre stanga (nord). Acesta este singurul punct din Romania in care o autostrada se desface in alte doua autostrazi (A2 se separa in A4-Agigea si A4-Ovidiu). Va mai fi un asemenea punct pe centura Arad, odata cu finalizarea segmentului Arad-Pecica si a triunghiului de acces de la Arad.

Postez aici doua link-uri:

1. Triunghiul rutier de la Constanta (finalizat): A2-A4 -> http://goo.gl/maps/NSRLH
2. Triunghiul rutier de la Arad (nefinalizat): Centura Arad A1 - A1 Arad-Pecica -> http://goo.gl/maps/w97sH


stelian222

Va multumesc pt. lamuriri si sugestii!

ghrt

@stelian, sargon
Poza pusă de Stelian se referă la breteaua care traversează DN-ul şi o ia spre port, în prim-plan se vede supratraversarea de la comuna (parcă) Lumina.
Acolo e o configuraţie un pic mai ciudată. Dacă vrei să mergi în continuare pe A4, trebuie să mergi pe banda din dreapta, care supratraversează DN-ul de la C-ţa la Vama Veche. Dacă vrei să faci la dreapta pe DN, spre Agigea/Eforie etc, trebuie să mergi înainte, unde dai într-un sens giratoriu cu DN-ul şi o poţi lua la dreapta.
Soluţia este un pic ciudată.
Cont (aproape) inactiv.

Sargon1806

Da, in fine... in afara de TIR-uri si localnici angajati in port nu prea vad cine va merge pe breteaua asta. Din cate mi-am dat seama, restul de autostrada se termina intr-un punct vamal. Dar oricum, eu nu comentam neaparat poza care, asa cum spui, este inainte de terminarea C IV si coborarea in sensul giratoriu din Lazu, ci mai degraba ideea de "viraj la stanga" pe autostrada. Si subliniam faptul ca exista situatii in care, fara a vira la stanga efectiv, o autostrada se poate imparti in doua, cei care doresc o anumita directie fiind nevoiti sa se incadreze pe partea stanga.