Autostrada A4 Constanța-Vama Veche

Started by Ionut, September 14, 2011, 10:35:14 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Harry

#150
Quote
Daca prin Nod Eforie vorbesti de nodul DN39/DN39A, nici asta nu suna prea bine. DN39A ("autostrada portului", cum ii spun constantenii) numai autostrada nu e - are trotuare si blocuri pe ambele parti, plus intersectii la nivel. Plus ca trece printr-un port aglomerat. Plus ca nici A4, nici podul nou si nici DN39A nu sunt gandite pentru trafic de tranzit. Ci doar pentru a asigura fluxul de marfuri in si din port.

Da-mi voie sa te contrazic. Exceptand doua parkinguri pentru autocamioane, accesul la blocuri si vile se face printr-o strada paralela cu DN39A.

Tavi

Quote from: Harry on December 19, 2013, 01:57:54 PM
Au fost doar vorbe si doar un singur desen pe o plansa facut rapid prin 2008 parca. Insa niciodata nu s-a facut ceva concret in directia asta. Si oricum actualul DN39 isi face treaba. nu cred ca e nevoie de autostrada, mai ales ca in cazul in care am face autostrada nu am avea la ce sa o conectam dincolo de granita.
Asta prima. Si a doua: dna Boagiu sau dna consilier care isi facuse la un momendat cont pe SSC ziceau parca de Constanta - Varna (nu Vama) deci ar fi fost iarasi coproductie RO-BG (am vazut cat a durat la Calafat distractia ...).

Cred ca se va justifica atunci cand va fi un trafic de marfuri corespunzator pe ruta respectiva.

Altfel, doar pentru cele 4 luni de sezon estival este suficient DN39 + un by pass Ef.N+Ef.S+Tuzla fie si cu varianta prin port (aproape suficienta pentru decongestionarea de vineri la ducere si duminica la intoarcere).

Harry

Clar e nevoie de "ceva" care sa rezolve dopul de la Eforie Nord si ma repet o rezolvare a curbei de la 23 August unde tot timpul se intampla accidente mortale.
Si ar mai fi nevoie de o largire de la 4 la 6 benzi a portiunii Lazu - Constanta unde vara se fac niste cozi criminale.

Sargon1806

Daca la dopul de la Eforie nu prea ai ce sa faci, pentru ca ar insemna sa ocolesti tot lacul, la 23 August e suficient sa reduci viteza. Hai ca nu e chiar asa de greu. Din cate stiu, virajul are separator de sens si limita la 50. Daca s-ar ilumina pe timp de noapte, cu atat mai bine.

Pe Lazu-Constanta pot sa faca si 25 de benzi pe sens, ca tot in semaforul de la Metro se opresc (sau sens giratoriu, nici nu mai stiu ce solutie e acolo). Si mai departe in semafoarele de pe tot bulevardul, pana la pasajul peste calea ferata de la Doraly Mall. Oricum vara e plin de off-roaderi care isi fac ei singuri a treia banda de circulatie prin dreapta. La ce ajuta? Tot pe 2x2 se continua de la Metro, iar de acolo nu mai ai unde sa largesti.

ghrt

La 23 august se pot pune doua radare fixe presemnalizate. Un viaduct mi se pare exagerat in conditiile in care se poate circula cu 50km/h in siguranta.

Cu accesul din sud in Constanta, in conditii de aglomeratie se poate ocoli pe A4 pana la intrarea din vest sau chiar Ovidiu, dupa caz.
Cont (aproape) inactiv.

Sargon1806

Sau finalizat nodul rutier de pe A4 (Poiana) si modernizat drumul pana in Constanta. Pentru ca Ovidiu e deja destul de departe de oras.

Harry

#156
Asta e o intrebare sau o afirmatie? Pentu ca daca e o afirmatie e super!!! Nu am avut drum pe la Ovidiu in ultima vreme si nu mai stiu care e stadiul lucrarilor la nodul Poiana. Drumul de legatura e cu 2 benzi sau cu 4?

Tavi

Foarte tare stirea. Si unde iese drumul de legatura in Constanța? Poze? :)

Sargon1806

#158
"Sau" fara cratima :) Adica nu S-A finalizat nimic. Era doar o sugestie in continuarea postarilor de mai sus. Conform regulilor de pe-aici, daca raspunsul vine imediat dupa o postare, nu mai dam citat :)
Cer scuze daca am creat false sperante  :-[

Harry


Harry


Tavi

Cat de bine arata! Multumim Harry! Tie si sursei ;)

Harry

Dupa cum unii din voi stiu cand ieseai de pe A4 si intrai pe bd Bratianu , intrai direct in bulevard fara a avea banda speciala, asa cum e in cazul celorlalte 3 iesiri. Era o problma legata de expropierea partiala a showroomului Toyota. Intre timp se pare ca s-a rezolvat problema si au inceput lucrarile, in ianuarie urmeaza sa fie gata.

ghrt

Excelent! Era o bandă, dar mult prea scurtă. Întrebarea este dacă respectiva ieşire a rămas deschisă şi dacă nu, care este varianta cea mai avantajoasă.
Cont (aproape) inactiv.

Harry

Din pozele facute de ctmar pe SSC se pare ca se luceaza sub trafic

Quote