Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: delacroix on April 13, 2012, 03:44:42 PM
Parca era principiul "sa plateasca cine foloseste". Sau promovam principii pana ne vedem cu sacii in caruta si dupa aceea avem alte principii. In fond ai dreptate sunt diverse variante posibile. Esential e sa introducem taxa. Ce te faci daca peste doi ani se dubleaza taxa? sau tripleaza?

Huh?! Am zis eu sa plateasca cine nu foloseste autostrada?! :o Daca se dubleaza/tripleaza taxa nu mai folosesti autostrada. :) Habar n-am, cu siguranta vor fi studii facute. Daca nu vrei sa platesti taxa de autostrada mergi pe DN unde ai sanse mai mari sa mori. E simplu...

Ionut

Quote from: delacroix on April 13, 2012, 06:28:37 PM
Daca ti-e frica folosesti trenul. Soferii prosti mor cu aceasi frecventa. Diferenta o face numarul victimelor nefortuite.
Oricum "Daca nu vrei sa platesti taxa de autostrada mergi pe DN" suna cinic. Mi-ai luat banii, ai facut autostrada dupa care imi ceri bani sa o folosesc. Am zis cinic? mai degraba nazist.

Ai avut o zi proasta azi? :) Sau vrei musai sa ma contrazici? :D E ok, doar ca nu trebuie sa ma faci nazist sau cinic, e doar o parere personala. Personal mi se pare corect sa platesti pentru un lucru pe care-l folosesti. Punct. Cat sa platesti? Asta dicteaza piata si mi se pare normal sa fie asa, mai ales cand ai optiuni daca nu ai bani sa platesti la fel ca restul pietei: trenul, DNuri, microbuz, avion etc. Nu mi se pare nimic cinic in treaba asta, cu atat mai putin nazist.

Cert este un lucru: DEJA nu avem bani pentru a intretine autostrazile actuale (a se vedea starea aproape deplorabila in care se afla multe segmente din A1 Bucuresti-Pitesti), iar acest lucru va deveni din ce in ce mai apasator cu cat dam mai multi km in folosinta. Vom fi OK cativa ani cat sunt lucrarile in garantie, insa dupa este clar ca va fi nevoie de fonduri suplimentare. Si mi se pare normal ca persoanele care vor folosi autostrazile sa plateasca pentru asta, asa cum de altfel se intampla in toate tarile europene civilizate.

Iar daca n-ai bani sa mergi pe autostrada, ai optiuni:
- mergi cu maxi-taxi
- mergi cu trenul
- mergi cu avionul (da, poate fi mai ieftin daca iei bilet din timp, la low-cost, si daca mergi pe distante mari)
- folosesti reteaua DN/DJ pentru care platesti mult mai putin

Nu mi se pare nimic cinic/nazist aici, repet. Sunt doar optiuni si regulile pietei. Nazist ar fi sa nu facem autostrazi si sa ne omoram pe DNuri doar pentru ca nu toti ne permitem sa mergem pe autostrazi...

:cheers:

bogdymol

Quote from: Cristi232 on April 13, 2012, 12:15:43 PM
De ce oare asa mic procentajul AR si Tm pe harta de mai sus?
:)

Noi platim vigneta din Ungaria, ca circulam mai des pe acolo

Eu sunt de acord cu taxarea pe autostrada, dar drumurile normale (DN, DJ, DC) trebuie sa ramana gratuite pentru utilizatorii de autovehicule. Tin minte ca era o directiva europeana (sau o lege din alta tara? nu mai stiu exact) care spune ca e ok sa taxezi un drum (o autostrada), dar trebuie sa oferi si o alternativa gratuita (un drum obisnuit). Sistemul care mi-a placut a fost cel din Slovacia: pe DN-urile lor platesc taxa doar vehiculele peste 7,5 t (la calculul structurii de rezistenta a unui drum nu se iau in considerare masinile, ci doar autovehiculele grele - si ca o paranteza: mi s-a spus ca un camion de 30 t "distruge" drumul la fel ca 1 milion de autovehicule de 1 tona).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

Quote from: bogdymol on April 13, 2012, 07:23:24 PM
Sistemul care mi-a placut a fost cel din Slovacia: pe DN-urile lor platesc taxa doar vehiculele peste 7,5 t.
La fel e și în Polonia.

stangabriel

http://www.zf.ro/auto/rovinieta-se-va-putea-plati-si-prin-sms-9538660

     Poate va fi si pentru autostrazi procedura,ar fi benefic in cazul taxarii lor.

valexandru

 Ce tare! Atunci va fi mai frumoasa intrebarea: "De ce e asa de mare factura la telefon?"
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Taxa din 2013...

QuoteTaxă pe autostradă

Anul viitor, odată cu inaugurarea tronsoanelor de autostradă de pe coridorul IV, de la Arad la Sibiu, va fi introdusă taxa pe autostradă. Nu s-a stabilit nivelul taxei, experţii de la Jaspers urmând să finalizeze în 2012 analiza, care va fi trimisă la CE. "Comisia Europeană a fost destul de clară: taxarea pe autostrăzi va exista tocmai pentru a putea susţine cheltuielile de întreţinere", a explicat Nazare.

sursa: EVZ

delacroix


vchira

Quote from: delacroix on April 23, 2012, 10:02:55 AM
Noroc ca emitentul va disparea curand.
de ce? mi se pare ca este chiar OK ministrul. sper si cei care vin dupa el sa stie ce trebuie de facut si sa puna presiune pe constructori...

Ionut

Fara politica va rog :) Si-asa avem alegeri anul asta si nu prea scapam de politica orice-am face. :)

Cristi232

Articolul unui ziarist bun, care s-a informat putin inainte de a pune pe pagina ziarului, "vomitatura":

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/pro-sau-contra-taxei-de-autostrada-165209.html

Cristi232

Cateva exemple...
- 3-5 euro de la Piteşti la Bucureşti (100 km)
- 7,5-12,5 euro de la Bucureşti la Constanţa (250 km)
- 12-20 euro de la Piteşti la Constanţa (400 km cu tot cu centura Bucureşti în regim de autostradă)
Sursa: http://m.adevarul.ro/a/1/financiar/Pitesti-Constanta-plati-autostrada-Vezi_0_694730631.html
http://m.adevarul.ro/a/1/financiar/Pitesti-Constanta-plati-autostrada-Vezi_0_694730631.html

valexandru

@Cristi232
Din 2015 asta, dupa ce va finalizata Centura Bucuresti Sud.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

#28
Cine stie pe SEAP sa vada licitatiile si sa se uite la caietul de sarcini (sau cine are acces) poate ne comunica si cum vor sa faca acea taxare, ce tip de sisteme de taxare vor folosi - cu porti sau ceva tip Austria. Eu votez pentru modelul austriac... mai ales ca avem camerele pentru rovinieta si ma gandesc ca deja se vede eficienta lor si faptul ca nu trebuie sa opresti traficul pentru a verifica. Stiu ca sistemul austriac este mai complex si sigur mai scump, insa cred ca-si merita fiecare cent.

iuli

Am auzit o discutie, parca azi pe la pranz, pe RomaniaTV cand cineva povestea de camerele de pe A1 Bucuresti-Pitesti care sunt intoarse spre spatele masinilor astfel incat sa fotografieze numerele remorcilor TIR-urilor. Remorcile nu au rovigneta dar sunt inregistrate pe aceasi firma pe care e capul tractor pe care exista rovigneta. Tipul povestea si alte chestii "ciudate" cu taxarea din Romania, mai ales aceea ca marea majoritate a TIR-urilor turcesti nu platesc rovigneta ci dau mita celor de la vama exact jumate din taxa. Cica o gramada din persoane care nu au avea dreptul de a se apropia de serverele unde sunt stocate imaginile au parolele si posibilitatea de a se conecta si de a sterge din bazele de date cei care sunt prinsi...
Daca are cineva rabdare poate gaseste emisiunea. E socant si daca e doar jumatate adevarat din ce povestea tipul ala!  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog