News:

Video dronă 15.03 A3 Nădășelu-Poarta Sălajului.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Ok, deci refugiu e acea insula din apropierea axului folosita de obicei pentru statiile de tramvai. Caz în care observația mea ramane valabilă - cum poți formula "alveola SAU refugiu" de parcă ar fi substituibile între ele? Pasagerul ce vrea să urce într-un tramvai ce are liniile pe axul drumului nu cred că va aprecia alveola.

misiekwas

^Total de acord, dar nu știu ce te mira. Autorității în RO au atitudine ca ești fraier ca nu te duci cu mașina, de ce legislația sa nu reflecte asta. Atâta a fost interesul. În plus, aceasta prevedere în varianta asta este de-a dreptul absurda pentru ca ar face ilegale 80% de stații in RO și ar face orice corectura de amplasament de facto imposibila: pentru a muta stația 50 m ai trebui sa spargi trotuarul și sa faci din nou alveola.

oc7avian

Nu e nimic woke în ce am scris. Am explicat și eu destul de clar în mesajul meu problemele reale pe care le văd. Iar colegii le-au punctat din nou după.

Întradevăr legislația mi se pare și mie contradictorie, însă există destule stații și la noi fără alveole.

Orașe din Vest au tot studiat soluții, pentru că s-au lovit de diverse probleme pe parcursul planificării urbane. Cel din Oslo este disponibil și în Engleză + e foarte ușor de parcurs: link către PDF. Punctează inclusiv problema stațiilor din jurul intersecțiilor aglomerate, semaforizate.

Ei nu doar că evită alveolele, dar îngustează banda pentru a garanta alinierea perfectă a autobuzelor. Mna, e altceva să proiectezi și după un manual destul de "uman" scris, până să ajungi în detaliile normativelor. Oricine poate vizualiza conceptele.











Powered by API/PUM imgur uploader

kitsune

Danish cup holder...





Powered by API/PUM imgur uploader
馬鹿は死ななきゃ治らない。I really think it's time to take the warning labels off of everything and let stupidity work itself out of the gene pool.

Ionut

În noaptea asta de la 12 sunt la RRA (Radio România Actualități) în direct cu Șerbănescu despre taxa rutieră. Sunt curios cum iese în noctură.

Probabil vom vorbi și despre alte subiecte rutiere, nu doar despre taxare.

dumbravaandrei

păi dacă e 12, nu trebuie să te mai temi de CNA 😂😂😂