[Nord-Vest] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Regiunea Nord-Vest

Started by Bogdan_Cluj, March 29, 2017, 10:29:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

Tare CJ Cluj! Inca cateva drumuri si nu mai deosebim judetul de unul austriac sa zicem... Sugestii: DJ spre baraj Floroiu, DJ pe Somesul Rece..

Bogdan_Cluj

Nu stiu ce sa zic, vad ca se lucreaza pe multe DJ-uri, dar nu stiu la ce pret si cat de calitate sunt lucrarile. Dar DA, si eu sunt entuziasmat de faptul ca cel putin asa pare, ca "se dezvolta" drumurile in judet, dar nu as merge asa de departe ca si tine (sau erai ironic?).
Lucrez la o (speudo)analiza pe bugetul CJ Cluj sa vad in ultimii ani cum si cati bani au alocat transporturilor - dar mai dureaza. Chiar au insistat anul acesta pe transporturi, sau doar asa ni se pare pentru ca am urmarit noi multe dintre lucrari?

cristi5

Nu sunt ironic, in zona unde umblu eu (Capus, Huedin, Belis, Rachitele, Ic Ponor, Scrind, Bologa, chiar si Tranis) e foarte mult drum nou. Chiar fain. Daca ar face asa toata "zona de munte" ar fi super pt turism. Singurele drumuri proaste pe care le stiu de ani de zile in zona sunt cele enumerate in mesajul precedent.

Si faca ar face la fel judetele Bihor si Alba cu zonele lor de munte chiar n-as mai avea ce comenta.

Nu stiu cum e cu finantarea, dar in ziua de azi nu cred ca (mai) e asa usor sa dai tunuri cu drumul judetean... Poate de-aia altii nici nu fac drumuri...

cristi5

^ varianta grafica a mesajului meu

Probabil pe acest topic sunt informatii cu multe actualizari ale hartii in zona/jud Cluj.

http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=11/46.733/23.084



Powered by API/PUM imgur uploader

dragos76

Quote from: cristi5 on September 01, 2017, 07:01:15 PM

Si faca ar face la fel judetele Bihor si Alba cu zonele lor de munte chiar n-as mai avea ce comenta.

Județul Alba de mult a făcut astfel de lucrări. Asta în condițiile unui buget clar mai mic și a unei zone de munte mult mai întinse. Doar din drumurile făcute personal de mine pot confirma că multe din cătunele unor sate ca Sălciua, Avram Iancu, Scărișoara, Arieșeni sunt legate de "centru" prin drumuri asfaltate, și asta de acum 3-4 ani deja.

cristi5

^interesant! E corecta harta calitatii pe Alba? Sunt drumuri reparate care nu apar pe harta?

http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=10/46.218/23.544

da zoom in (dublu click) ca sa vezi drumurile de rang inferior.

linie punctata= drum neasfaltat

multumim!

Bogdan_Cluj

Ca tot vorbim de drumuri judetene, Consiliul Judetean Cluj a iesit cu un comunicat, cu un fel de sumarizare de final de August:
http://www.cjcluj.ro/lucrari-pe-drumurile-judetene-august-2017/

"Consiliul Judetean anunta finalizarea lucrarilor de intretinere constand in asternere de covor asfaltic, reparatii curente si alte categorii de lucrari necesare mentinerii conditiilor tehnice corespunzatoare, pe urmatoarele sectoare de drumuri judetene:
     - DJ 161D Dej – Nires – Unguras
     - DJ 108C Scrind – Rachitele
     - DJ 161A Apahida – Cojocna
     - DJ 176B Valea Draganului – baraj Dragan

Tot la capitolul lucrari finalizate sunt si cele legate de realizarea marcajelor rutiere, actiuni care au vizat  mai multe tronsoane apartinand drumurilor judetene:
     - DJ 103G Aiton – Gheorgheni – Cluj Napoca
     - DJ 107R Baisoara – Muntele Baisorii (Statiunea Baisoara)
     - DJ 109D Gherla – Sic – Coasta
     - DJ 109T Manastirea Nicula
     - DJ 161F Valea Calda
[...]

La sfarsitul lunii august/inceputul lunii septembrie sunt in plina derulare diferite tipuri de lucrari de modernizare si reabilitare pe urmatoarele drumuri judetene:
     - DJ 108B Viile Dejului – Bobalna – limita cu judetul Salaj
     - DJ 107L Petresti – Lita, DJ 103J Sancrai
     - DJ 161B Bogata – Calarasi
     - DJ 108C Margau – Scrind – Rachitele
     - DJ 107N Baisoara – Valea Ierii

De asemenea, lucrarile de intretinere continua si ele, in ritm sustinut, pe drumurile judetene:
     - DJ 103K Capusu Mare – Dangau – Rasca
     - DJ 161K Muresenii de Campie – Sava – Caian
     - DJ 109C Gherla – Fizesu Gherlii – Taga
     - DJ 107R Faget – Ciurila
     - DJ 109E Viile Dejului – Vad – Valea Grosilor
     - DJ 161B Turda – Ploscos
     - DJ 161J Rosieni – Geaca
     - DJ 109 Rascruci – Borsa
     - DJ 103G Sandulesti
     - DJ 109D Sic – Coasta"

Marti am liber, daca e vreme buna o sa testez unul din ele cu bicicleta :) si revin cu informatii

ciprebbe

hai sa te ajut ca sa vezi ce intelege CJ Cluj prin calitate:





















ZERO consolidari, in zonele unde sunt alunecari au turnat asfalt fara ca nici macar o lopata de beton sa fie folosita. Dupa prima masina s-a pabusit in vale asfaltul proaspat turnat. Au facut lucrari de intretinere doar unde au vrut ei si unde a fost mai usor de reparat. Sunt foarte mule fisuri in drum care la iarna isi vor face de cap.
E vorba de drumul acesta  - DJ 103K Capusu Mare – Dangau – Rasca
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cristi5

Care e culoarea minima pentru toate drumurile astea, plus DJ103K pe care ni-l arata Cip? Ca suprafata pare verde, dar dupa iarna va fi galben...

Cele proaspat marcate inseaamna ca sunt mai bune sau nu are nicio legatura?

Quote from: Bogdan_Cluj on September 03, 2017, 07:46:39 PM
http://www.cjcluj.ro/lucrari-pe-drumurile-judetene-august-2017/
"Consiliul Judetean anunta finalizarea lucrarilor de intretinere constand in asternere de covor asfaltic, reparatii curente si alte categorii de lucrari necesare mentinerii conditiilor tehnice corespunzatoare, pe urmatoarele sectoare de drumuri judetene:
     - DJ 161D Dej – Nires – Unguras
     - DJ 108C Scrind – Rachitele
     - DJ 161A Apahida – Cojocna
     - DJ 176B Valea Draganului – baraj Dragan

Tot la capitolul lucrari finalizate sunt si cele legate de realizarea marcajelor rutiere, actiuni care au vizat  mai multe tronsoane apartinand drumurilor judetene:
     - DJ 103G Aiton – Gheorgheni – Cluj Napoca
     - DJ 107R Baisoara – Muntele Baisorii (Statiunea Baisoara)
     - DJ 109D Gherla – Sic – Coasta
     - DJ 109T Manastirea Nicula
     - DJ 161F Valea Calda

zol21

 DJ 103G Aiton – Gheorgheni – Cluj Napoca e proaspat asfaltat.

florin74

DJ107R este finalizat. Au ajuns cu covorul asfaltic pana la vila Tusa, unde s-a incheiat proiectul primariei Cluj de modernizare a strazii Faget.
Mai ramane de facut marcajele , cred ca saptamana viitoare se vor realiza, deja sunt pregatite (trasate)

Acostomanetul cam varza spre Faget, mai mult nisip decat pietris, si de o culoare galbena cam dubioasa. Cel spre Ciurila pare mai OK, piatra de rau pare sa fie, fara mult nisip.

Ca un fapt pozitiv, au taiat vegetatia de pe margine. Chiar OK. Din pacate tot felul de idioti care conduc, tare mi-e ca in curand o sa inceapa sa ii adune din padure. Foarte riscant o sa devina pentru biciclisti si cei care alearga.

Bogdan_Cluj

DJ107R segment Salicea - Faget: ca tot povesteati de asta, exact azi am trecut pe acolo :)

Asa arata pana la terenul de fotbal sintetic de la iesirea din Salicea spre Cluj, atu finalizat si marcajele:




Si asa arata de acolo pana in Faget, unde incepe pista de biciclete:




Din pacate, cum zicea si Florin acostamentul este varza. Cam la toate curbele care sunt putin inclinate, nisipul s-a "spalat" si e pe carosabil. Calitate ... maxim:



Si asta e prea faina sa nu o pun :)


florin74


Bogdan_Cluj

Drumul judetean 109A Chinteni – Vultureni – Dealu Jurcii va fi reabilitat si modernizat (harta aici)


"[...] a semnat autorizatia de construire în vederea executării lucrărilor de modernizare si reabilitare pe drumul judetean DJ 109A Chinteni – Vultureni – Dealu Jurcii, între kilometri 10+200 si 48+566. Sectorul vizat de reabilitare, în lungime totală de 38,366 kilometri, începe în dreptul localitătii Chinteni, traversează localitătile Deusu, Băbutiu, Soimeni, Panticeu, Recea Cristur, respectiv Căprioara si se termină la intersectia cu DJ 108B."
...
În momentul de fată DJ 109A este afectat de multiple degradări de suprafată – fisuri si crăpături, denivelări, suprafete fără aderentă, etc., precum si defecte care afectează capacitatea portantă, respectiv planeitatea suprafetei de rulare, motiv pentru care acest drum nu mai respectă conditiile tehnice de utilizare în sigurantă. 
...
În acest scop, proiectul de reabilitare vizează amenajarea unei platforme a drumului cu lătimea de 8 metri, din care partea carosabilă se va constitui din două benzi de circulatie de câte trei metri, restul fiind benzi de încadrare si acostamente. Structura rutieră va fi una solidă, compusă din fundatii din balast, straturi de piatră spartă, tratamente bituminoase, straturi de uzură, respectiv bindere cu criblură. În ceea ce priveste scurgerea apelor pluviale si de suprafată, vor fi realizate noi santuri si rigole, vor fi decolmatate santurile vechi si se vor construi de la zero sau, după caz, reabilita nu mai putin de 75 de poduri si podete. De asemenea, la finalizarea lucrărilor de modernizare se va reface integral semnalizarea rutieră verticală si orizontală.

Lucrările de investitii pe drumul judetean DJ 109A Chinteni – Vultureni – Dealul Jurcii sunt în valoare de 27.186.745,61 lei si vor fi executate de SC KIAT Group Construct SRL, finantarea fiind asigurată din creditul de 50.000.000 de euro contractat de Consiliul Judetean."

Pe FB, Tise zicea ca o sa dureze 2 ani lucrarile, dar ca spera ca constructorul se va misca mai repede.


http://www.cjcluj.ro/dj-109a-chinteni-vultureni-dealu-jurcii-va-fi-reabilitat-si-modernizat/

florin74

S-a inceput lucrul la repararea si asfaltarea  DJ Luncani-Lunca  Mures. Par lucrari serioase de data asta, fata de carpelile facute anterior pe acest segment de drum.