[Nord-Vest] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Regiunea Nord-Vest

Started by Bogdan_Cluj, March 29, 2017, 10:29:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bogdan_Cluj

"Consiliul Judetean Cluj informează toti clujenii interesati în legătură cu faptul că drumul judetean 107R Cluj-Napoca-Făget-Ciurila-DJ 107L, este, în acest moment, în plin proces de refacere, pe acest sector derulându-se ample lucrări de întretinere curentă si periodică care includ plombări, săpături de santuri, burdusiri, etc.

De asemenea, în perioada imediat următoare, în conformitate cu graficul de lucrări aprobat si fondurile alocate în acest sens de forul administrativ judetean, pe DJ 107R Cluj-Napoca-Făget-Ciurila-DJ 107L vor fi executate lucrări de refacere a stratului de uzură al carosabilului, prin aplicarea unui covor asfaltic nou."

Sunt curios cum il fac, merg des pe acolo si cu bicicleta dar si cu masina/motocicleta.

LE: am gasit si doua poze (dezamagitoare dpmdv) https://www.facebook.com/AlinTise/posts/1502045209855395
O intrebare: nu trebuie sa dea pe la marginea "petecului" cu acea "smoala" ca sa nu intre apa pe la marginea petecului si sa distruga imbinarea in timp?

kumar

Lucrări de marcaje rutiere pe mai multe drumuri din Cluj, pentru siguranța participanților la trafic

În urma finalizării lucrărilor de asfaltare pe anumite tronsoane, în această perioadă se execută pe mai multe drumuri județene lucrări de marcaje rutiere al căror principal scop este acela de asigurare a unei circulații în condiții de siguranță.
"Îi asigur pe clujeni că vom face lucrurile exact așa cum trebuie și niciun tronson de drum județean a cărui asfaltare s-a încheiat nu va rămâne nemarcat. Asta, pentru că dincolo de confortul oferit, ne dorim ca circulația pe aceste drumuri să fie extrem de sigură. În plus, și vremea e de partea noastră și ne ajută în acest demers", a declarat președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe.

http://citynews.ro/eveniment/foto-lucrari-de-marcaje-rutiere-pe-mai-multe-drumuri-din-cluj-pentru-siguranta

Bogdan_Cluj

Astazi, aproximativ ora 12.30 se asfalta drumul DJ107 R dintre podetul de langa Domeniul Regilor si pana la intrare in Ciurila [/b(harta aici)








Si BONUS:
In Salicea unde a "fugit" drumul era marcat cu vopsea portocalie in jurul "problemei" (defapt sunt trei locuri unde a fugit, toate erau marcate).
Banuiesc ca in curand o sa rezolve si acel loc (cel mai probabil solutia tehnica este putin mai complicata decat o simpla asfaltare)


TibiV

Sincer sa fiu, mi se pare echilibrata impartirea "pe domenii"...
Trebuie si drumuri, dar nici apa de la fantana si closetul in fundul curtii nu prea mai sunt de mileniul asta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

La mine in sat PNDL cica baga canalizare dar oamenii au demult fosa septica... si daca-ti aduce canalizarea la poarta, daca n-ai fost in stare sa-ti faci singur baie si fosa, n-o sa fii in stare nici acum sa-ti faci baie s-o legi la canalizare...

In comuna este canalizare facuta de 4 ani, nu functioneaza nici acum... In plus nu pricep ce-are presa cu buda din fundul curtii, cunosc multi care au baie in casa si tot acolo se duc (mai putin iarna probabil)

In fine, problema majora cu PNDL mi se pare alocarea intre judete (HarCov fata de alte judete de exemplu) nu in interiorul unui judet. Si faptul ca o finantare e vazuta ca atu electoral, ca un merit al primarului, ne da tatuca bani etc

kumar

Se asfaltează un nou tronson al drumului Scrind – Răchițele, care prin Ic Ponor duce în inima Parcului Național Munții Apuseni

Am fost sambata prin zona si se faceau plombari pe acel tronson. Problema e ca din Margau pana in Rachitele nu s-a lucrat la poduri, nu stiu daca se vor face tot acuma sau va fi alta licitatie. Pragurile sunt destul de mari si trebuie mers cu atentie.

Sectorul de drum județean 108C Mănăstireni – Călata – Mărgău – Răchiţele – Doda Pilii – Ic Ponor are o importanță strategică pentru întreg județul, reabilitarea acestuia urmând să permită un acces ușor, rapid și sigur spre zona turistică Răchiţele – Prislop – Ic Ponor, Parcul Natural Apuseni, Cascada ,,Vălul Miresei" din Răchițele și multe alte obiective de interes major.

Potrivit reprezentanților Consiliului Județean Cluj, este vizat sectorul de drum cuprins între pozițiile kilometrice 59+000 și 61+830, până în această etapă executându-se deja lucrări constând în plombări şi burduşiri în vederea pregătirii asfaltării.



http://citynews.ro/eveniment/se-asfalteaza-un-nou-tronson-al-drumului-scrind-rachitele-care-prin-ic-ponor-duce-inima

Bogdan_Cluj

Sincer sa fiu mi-e putin frica sa pun urmatoarele diagrame, pentru ca nu vreau sa ducem discutia intr-o zona politica. Dar em fost curios daca in interiorul judetului s-au alocat fonduri pe criterii politice. Asa ca am incercat sa cuantific numarul de primarii (sau mai bine zic primari) de la un anumit partid cu suma alocata.
ATENTIE: comparatia este una strict matematica pe cifre. Nu am luat in calcul cate proiecte au depus primarii (si cate au fost finantate/rejectate), cat de bine au fost scrise proiectele sau cat de bine s-au incadrat pe criteriile finantarii PNDL2. Ma repet, este o analiza strict pe cifre.

In primul grafic sunt prezentati numarul PRIMARILOR alesi in 2016 per partid.



In cel de-al doilea sunt prezentate sumele alocate proiectelor din comune/municipii/orase conduse de primari ai unui anumit partid. Observati ca am exclus din grafic sumele alocate Consiliului Judetean (care teoretic sunt folositi in interesul comun al intregului judet) si a resedintei de judet (Cluj Napoca):


Daca faceti o comparatie intre cele doua grafice se vede ca "aproximativ" s-au mentinut procentele, cu mici diferente:
- PNL a primit cu cateva procente in plus fata de procentul numarului de primari: cu +4 procente
- PSD a primit cu un procent in plus  fata de procentul numarului de primari: cu +4 procente
- UDMR a primit cu cateva procente in minus  fata de procentul numarului de primari: cu -8 procente (cea mai mare diferenta)
- ALDE a primit cu un procent in plus  fata de procentul numarului de primari: cu +1 procent
- PNTCD a primit cu acelasi procent, deci diferenta 0
- Independetul nu a primit nimic deci: -1

Ca si surse pentru primari/partid aici: http://www.monitorulcj.ro/actualitate/52711-alegeri-locale-2016-cine-sunt-noii-primari-ai-jude%C5%A3ului-cluj-%E2%80%93-lista-completa#sthash.Tv4dAlKp.jNVZ78tH.dpbs
Ca si sursa PNDL: aveti link in postarea mea precedenta (si in semnatura)

Bogdan_Cluj

Finalizare lucrari de asfaltare pe DJ 107L

Finalizare lucrari de asfaltare pe DJ 107L
Consiliul Judetean Cluj anunta locuitorii din zona, participantii la trafic si turistii ca pe drumul judetean DJ 107L Turda – Sandulesti – Petrestii de Jos au fost finalizate lucrarile de intretinere constand in asternere de covor asfaltic si marcaje rutiere axiale, de separare a sensurilor de mers.

http://www.cjcluj.ro/finalizare-lucrari-de-asfaltare-pe-dj-107l/

Bogdan_Cluj

Au continuat lucrarile prezentate aici: drumul DJ107 R dintre podetul de langa Domeniul Regilor si pana la intrare in Ciurila

Au continuat de la podetul de langa Domeniul Regilor si pana in satul Salicea in curba din care se bifurca drumul ce duce la herghelia de cai. Lucrarile nu erau finalizate, se pare ca o sa continue spre Cluj, nu stiu exact pana unde.

LE: informatii oficiale de pe pagina Consiliului Judetean

Prezint traseul (harta aici) dinspre Cluj spre A3:

In prima parte, deocamdata doar plombari (mai mici sau mai mari), in satul Salicea, partea dinspre Cluj:






Urmatoarea poza este ultima din portiunea cu plombe, dupa aceasta am intrat pe covor asfaltic complet in dreptul curbei de aici (in stanga se vad utilajele de asfaltat):


Salicea, dupa curba mentionata:


.





PS: la fel ca la lucrarilea de la Gheorgheni, materialul pus pe acostament pare de proasta calitate si asezat cam prost. Pare ca la prima ploaie sau la prima masina care trage pe dreapta se spala sau fuge de sub roata.

Bogdan_Cluj

La intoarcere am prins si cateva poze in zona din Salicea unde era "fugit" drumul. Nu imi dau seama daca doar au turnat asfalt (deci pansament) sau chiar au sapat si au stabilizat terasamentul. In stanga celeai de-a doua imagini se vede ceea ce pare sa fie piatra sparta, dupa cum ziceam nu sunt in domeniu, nu imi dau seama ce solutie au ales aici.

Poza mai veche (21 iulie) de inainte de lucrare:
http://i.imgur.com/ImFqouK.jpg

Poze de dupa ce au lucrat in zona:







Bogdan_Cluj

Si ceea ce sper sa fie un "teaser trailer" pentru o filmare viitoare, doua poze de la aceasta locatie (aici): dupa A3, intersectia dintre drumul prezentat anterior, DJ107R (cel ce vine din Faget pana la Ciurila) cu cel paralel cu autostrada, DJ107L, cel ce vine din Petrestii de Jos, si se continua pana la Lita

Spre Petrestii de Jos (defapt spre Craesti):


Spre Lita:

Bogdan_Cluj

Alocare PNDL 2 - cele 6 judete din Regiunea de Nord-Vest:
- detalii: https://clujeuropean.com/2017/08/06/alocari-pndl-2-regiunea-de-nord-vest/
-- proiectele de transport (construire/reabilitare poduri si podete, asfaltari drumuri comunale si judetene) sunt in comparatie cu celelalte printre cele mai scumpe. In medie un proiect de transporturi are costuri de aproximativ 7 milioane lei. Transporturile au avut prioritatea numarul unu pentru toate judetele, alocand cele mai mari procente (40-58%).




Bogdan_Cluj

Au continuat lucrarile prezentate aici: drumul DJ107R: Faget - Ciurila si anume au mai asfaltat de la terenul de fotbal sintetic (intrare in Salicea) pana la curba din Salicea

Prezint traseul (harta aici) dinspre Cluj spre Ciurila:

In prima parte, de la terenul de fotbal sintetic era asfaltat doar pe sensul spre Cluj. Din ce am observat sunt doua straturi de asfalt, unul mai subtire (jos) iar altul mai gros (sus).
Deorece la intoarcere am venit pe bicicleta (cursiera cu roti foarte subtiri) am putut sa observ ca unde era doar stratul acela subtire parea ca este mai dens, iar unde erau ambele parea mai "soft" si mai lin, o placere pentru orice biciclist, mai ales daca este cu cursiera.

M-am dezmeticit cu telefonul doar in curba unde in stanga se construieste acel motel/restaurant de lemn:






De aici deja incep sa fie case (pe dreapta ceva pensiune):




Si de aici a inceput si pe sensul spre Ciurila primul strat, :


Iar dupa 200m si cel final, si deja suntem in zona unde inainte era "fugit pamantul", acum nu se mai simte nimic, nici nu am sesizat unde era "groapa":




Si ultima poza, unde saptamana trecuta arata asa, acum arata:



Daca pana acum eram foarte entuziasmat de ceea ce au facut cu asfaltarea, acum nu mai sunt. Acostamentul este PRAF, similar cum l-au facut si pe DJ103G (vezi explicatii aici). Asa e normal sa fie? Sa il spele prima ploaie? Defapt deja era tot spalat, era pe drum numai nisip si pietrii venite de pe acostament. Si in plus si arata oribil. Cineva care este in domeniu, poate sa spuna cum ar trebui sa arate si sa se comporte un acostament facut cum trebuie?






Bogdan_Cluj

"Au demarat lucrările de asfaltare pe drumul județean ce leagă stațiunea Băișoara de pârtia de schi Buscat
Consiliul Judetean Cluj aduce la cunoștința locuitorilor din zonă, a turiștilor, precum și a tuturor participanților la trafic faptul că pe drumul judeţean DJ 107R Muntele Băişorii (staţiunea Băişoara) – Muntele Mare (pârtia de schi Buscat) au început lucrările de asfaltare"


Detalii si poze aici: https://www.facebook.com/cjcluj/posts/1414513485328929