[Nord-Vest] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Regiunea Nord-Vest

Started by Bogdan_Cluj, March 29, 2017, 10:29:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bogdan_Cluj

@Ciprebbe & @Ionut
Oare putem sa intrebam ceva "oficial"? Eu tot urmaresc site-ul primariei din Tureni la HCL, mai mult decat il urmaresc autoritatile pe Ghita, dar degeaba, nu se mai zice nimic pe acolo.

Daca nu se poate sau nu intra in activitatea API va rog sa imi spuneti ca sa incerc sa dau de un deputat sau senator de Cluj care ar putea sa faca o interpelare la MT. Sincer sa fiu nu stiu in gradina cui este acest proiect. Este la MT prin CNAIR?

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cutter

Quote from: BogdanCluj on April 14, 2017, 09:57:52 AM
Daca nu se poate sau nu intra in activitatea API va rog sa imi spuneti ca sa incerc sa dau de un deputat sau senator de Cluj care ar putea sa faca o interpelare la MT.

Am făcut eu de acum o lună. Aici interpelarea. Termenul de răspuns era alaltăieri...

TibiV

Si nu este singura interpelare/intrebare...
L-ai "asasinat" cu ele in utlima luna...

Cred ca te va trece pe "lista inamicilor publici"... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

Bun, DRDP Cluj are site si sectiune de contact, o sa le scriu in nume propriu dupa pasti, si postez aici daca primesc raspuns. Pentru formulare ma inspir din solicitarea lui Catalin catre MT.

@Bogdan, si eu urmaresc site-ul comunei Tureni pentru noutati :) oare le duce serverul atata trafic.

Bogdan_Cluj

Daca tot vorbim despre Tureni totusi sa vedem cu ce isi ocupa timpul CNAIRul in acea zona, in loc sa faca legatura DN1-A3:

Oare de ce stagneaza lucrarile de aproximativ 4-5 luni? Adica nu mai aveau mult. Daca tot au facut o porcarie, sa o faca pana la capat, de ce lasa lucrurile "in aer" de atata vreme? Macar sa umple santurile de langa borduri, sa niveleze putin pamantul acela care l-au aruncat parca in scarba acolo, sa planteze ceva vegetatie. Ca sa nu vorbesc de Valcele sau de Feleac unde nici trotuarele nu le-au facut. Macar in Tureni au finalizat trotuarele.

Traseul filmat aici

https://www.youtube.com/watch?v=kLQWZNYhvqc

ciprebbe

Stai ca mai au de făcut și cele doua giratorii noi(momentan Turceni și Feleac, dar poate mai răsar ca ciupercile)....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Bogdan_Cluj

La capatul Tureniului este un fel de semicerc (pe partea stanga a filmarii, la minutul 1:20). Sper ca nu la acela te referi, adica sa nu il transforme in giratoriu. Eu credeam ca e un fel de statie de autobuz, sau altceva. Similar am vazut un "semicerc" asemanator, in afara benzilor de circulatie si la Paniceni (intre Cluj Napoca si Huedin).

Anyway, la Valcele nu mi se pare asa mare inconvenient cum este la Tureni. Probabil pentru ca spatiul destinat celor 4 benzi este mai larg, benzile erau mai largi si au avut de unde sa "taie" ca sa faca "zona mediana". Sau poate pentru ca nu au pus acele garduri pe trotuare. Oricum, si aici lucrarile stagneaza, iar de trotuare nici nu s-au apucat.

Oare are constructorul probleme financiare? Sau exista o problema juridica? Mi se pare suspect ca s-au oprit lucrarile in trei sate (Tureni, Valcele, Feleac) ... defapt in 6 ca si catre Huedin sunt oprite lucrarile (in Gilau, Capusu Mare, Paniceni).

Pana una-alta, mai jos filmarea lucrarilor din Valcele (traseul aici):

https://www.youtube.com/watch?v=YvWU6uXomDw

Bogdan_Cluj

Si ultima filmare de pe DN1 intre Turda si Cluj, sat Feleacu. Situatia este similara cu cea din Tureni, si Valcele, lucrari sistate de mai bine de jumatate de an.

Traseul filmat aici

https://www.youtube.com/watch?v=W_ScgBG_uvU

Bogdan_Cluj

Au fost reluate lucrările de întreţinere pe drumul judeţean 108C Gârbău – Aghireş – Leghia – DN1

     În cadrul programului de lucrări care vizează întreţinerea infrastructurii rutiere a judeţului, Consiliul Judeţean Cluj a demarat pe drumul judeţean DJ 108C Gârbău – Aghireş – Leghia – DN1 executarea unor lucrări de întreţinere şi reparaţii care vizează un tronson în lungime totală de 22,45 kilometri, de la kilometrul 5+600 până la kilometrul 28+050.
     Profitând de condiţiile meteorologice favorabile, pe acest drum judeţean se execută, în prezent, lucrări constând în burduşiri, frezare asfalt, plombări şi alte lucrări pregătitoare în vederea aşternerii de covor asfaltic pe mai multe sectoare de drum.

http://www.cjcluj.ro/lucrari-intretinere-pe-dj-108c/

Bogdan_Cluj

Lucrări pregătitoare în vederea aşternerii de covor asfaltic pe drumul judeţean 107L Turda – Petreştii de Jos


     În cadrul  programului de lucrări care vizează întreţinerea şi îmbunătăţirea infrastructurii rutiere a judeţului, Consiliul Judeţean Cluj a demarat pe drumul judeţean DJ 107L Turda – Petreştii de Jos o serie de lucrări pregătitoare în vederea aşternerii de covor asfaltic şi de tratament bituminos. Acestea vizează un tronson în lungime de 12,6 kilometri, mai exact de la kilometrul 2+300 până la kilometrul 14+900.
     În această fază, se execută lucrări de frezare şi de pregătire a căii de rulare şi a vecinătăţii acesteia pentru a se asigura frontul de lucru necesar desfăşurării lucrărilor de aşternere de covor asfaltic şi de tratament bituminos.

http://www.cjcluj.ro/lucrari-pe-dj-107l-turda-petrestii-de-jos/

Bogdan_Cluj

O nota personala inainte de copy-paste din informarea de presa. Pe acest traseu am mers personal de cateva ori, mai ales pe partea dintre satul Ciurila si Lita. Daca se asfalteaza acea zona o sa creasca circulatia aferenta "turismului de weekend" (nu stiu cum sa ii spun altfel), catre pensiunile/restaurantele din zona, atat cu masina (motocicleta) cat si cu bicicleta. Si partea catre Cheile Turzii o sa fie folosita de biciclisti (si motociclisti) si de cei care in weekend vor sa dea o fuga pana in Cheile Turzii. Economia locala ar putea sa aiba de castigat din acest punct de vedere.

Acest drum poate sa devina o alternativa a DN1 in zona Floresti-Gilau pentru relatia Baisoara, dar si pentru DN1 in zona spre Turda pentru relatia Cheile Turzii (ma refer strict la traficul de "turism").

PS: Ca si biciclist si motociclist amator si iubitor de natura, ma incanta foarte tare ca se asfalteaza acest DJ.

Si acum stirea:
Primul drum judeţean ce va fi reabilitat în 2017 din creditul de 50 de milioane de euro - harta aici

     Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat autorizaţia de construire necesară în vederea demarării lucrărilor de reabilitare şi modernizare a drumului judeţean DJ 107L Petreşti – Lita, începând de la kilometrul 14+900 şi până la km 30+950.
      Principalele lucrări care vor fi executate pe acest sector de drum judeţean în lungime de peste 16 kilometri şi care traversează localităţile Petreştii de Jos, Crăieşti, Ciurila şi Lita, vizează turnarea de covor asfaltic, lărgirea unitară a părţii carosabile până la un normativ de 6 m, construirea a două poduri noi peste pâraiele Livezii şi Sălişte, edificarea podeţelor de pe acest tronson, amenajarea intersecţiilor cu drumurile laterale, montarea de parapeţi de siguranţă, amenajarea şanţurilor şi a rigolelor, refacerea bornării drumului, precum şi alte lucrări conexe realizate conform tuturor exigenţelor din domeniu


Bogdan_Cluj

Consiliul Judetean Cluj a demarat executarea unor lucrari de intretinere si reparatii care vizeaza drumul judetean DJ 103L Rasca – Manastireni, mai exact un sector de drum in lungime de 7,5 kilometri cuprins intre pozitiile kilometrice 0+000 si 7+500.

Lucrarile de intretinere constau in frezarea asfaltului, tratarea cu emulsie a plombelor, plombari, burdusiri si santuri, urmand ca dupa finalizarea acestora sa se execute si alte tipuri de lucrari pregatitoare in vederea asternerii de covor asfaltic pe anumite sectoare de drum.


Sursa: Comunicat CJ Cluj


Bogdan_Cluj

...DJ 109E Viile Dejului – Vad sa intre in reparatii. ... in aceste zile au fost executate si continua lucrarile de asternere de covor asfaltic pe mai multe sectoare de drum din tronsonul cuprins intre kilometrul 1+700 si kilometrul 8+900. In acelasi timp, au fost executate si alte lucrari de intretinere si reparatii ale drumului constand, in principal, in plombari si burdusiri.

Sursa: Comunicat CJ Cluj