[Nord-Vest] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Regiunea Nord-Vest

Started by Bogdan_Cluj, March 29, 2017, 10:29:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Bogdan_Cluj

In cadrul programului de lucrari care vizeaza imbunatatirea infrastructurii rutiere a judetului, Consiliul Judetean Cluj a demarat noi lucrari de investitii pe drumul judetean DJ 108C Manastireni – Calata – Margau – Scrind – Frasinet.
[...]
Astfel, dupa ce, in prealabil, au fost executate pe anumite tronsoane de drum lucrari constand in santuri betonate, montarea de podete tubulare si lucrari pregatitoare in vederea asfaltarii, in aceste zile se executa lucrari de asternere de covor asfaltic care vizeaza un sector de drum cuprins intre pozitiile kilometrice 51 si 53 si lucrari de reabilitare a podului aflat la pozitia kilometrica 53+300. Fiind vorba despre lucrari complexe, in profunzimea drumului, acestea constau in turnarea de covor asfaltic in doua straturi, respectiv binder si strat de uzura, insertie de material geocompozit antifisura, executarea de santuri si acostamente.
Dupa finalizarea acestui tronson, lucrarile de asfaltare vor continua pe sectorul de drum cuprins intre pozitiile kilometrice 51 si 47.

Sursa: informare de presa CJ Cluj

kumar

Nu inteleg care e treaba cu drumul asta. De ani de zile tot asfalteaza pe el si tot nu il termina. De vreo trei ani am fost intre Manastireni si Calata si era tot drumul refacut, in ultima vreme am vazut ca tot asfalteaza cate o portiune de la intersectia cu dn1R la Scrind, iar partea dintre Scrind si Rachitele e dezastru.
Drumul intre Scrind si Bologa este refacut, asfalt nou peste tot si e foarte frumoasa zona de pe vale.

cristi5

^ hm am fost azi-vara pe Rachitele-Scrind si nu-mi amintesc sa fi fost foarte rau... Adica mult mai bun decat era Scrind-Sacuieu inainte sa-l refaca (sau, drumul de pe Valea Draganului). L-am pus galben la vremea respectiva

http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=13/46.732/22.917

Oricum e o placere sa mergi pe aceste drumuri de munte (Rachitele-Belis, Rachitele-Ic Ponor, Capus-Belis, etc). E super ca CJul investeste.

Pe lista mea de dorinte, dupa terminarea Sacuieu-Scrind, au ramas:
- Valea Draganului (gropi in asfalt cat roata)
- Ic Ponor-Padis... Stiu ca e in Bihoir dar sunt super stupizi ca nu il fac, cred ca pierd multi turisti din jud Cluj si la est de Cluj.

kumar

Sunt cateva zone intre Rachitele si Scrind unde trebuie efectiv sa opresti asa de multe gropi sunt. Am fost inainte de Paste prin zona. Inca un drum foarte rau din zona e de la Lesu la Stana de Vale, si acesta merita reabilitat.

cristi5

Ok probabil s-a stricat in timpul iernii, il pun rosu.

Ma gandesc oare cum merg cei din Rachitele la Cluj/DN1... prin Huedin (rosu) sau prin Belis-Capus (albastru ingust -verde)?

Da clar Lesu-Stana de Vale merita modernizat. Stana si Padis au drumuri decente spre jud Bihor dar drumuri proaste spre alte directii. Mare pacat!

Interesant ca daca cobori din tren in halta CFR M300 numita Stana de Vale poti ajunge in statiune (30km) numai daca ai mare noroc sa te ia cineva cu 4x4 sau camion.... Inteleg ca multi au patit-o de-a lungul vremii.

Bogdan_Cluj

Si ultimul clip cu lucrarile de pe DN1 din zona Cluj (Gilau). Gata ca mi-a ajuns ... sper ca le-am prins pe toate, oare mai sunt si altele in zona Cluj si mi-au scapat mie?

Am "monitorizat": Tureni, Valcele si Feleacu   +  Paniceni, Capusu Mare si Gilau


Harta aici


https://www.youtube.com/watch?v=RCFhf6KcjU0

kumar

Eu zic ca de la Rachitele la Cluj Napoca varianta prin Huedin e cea mai buna, cum am zis doar intre Rachitele si Scrind e mai rau (3-4 km).
Daca mergi din Belis la Cluj Napoca e ok pe la Dangau Mare. Astea sunt si variantele pe care le da google maps. Dar daca nu te grabesti poti sa o iei din Belis si pe la Marisel, zona e foarte frumoasa.



Bogdan_Cluj

Se toarna asfalt pe drumul judetean 108B Viile Dejului – Bobalna – limita cu judetul Salaj

In momentul de fata se afla in plina desfasurare lucrarile de asternere a celui de-al doilea strat de asfalt, respectiv a celui de uzura, sectorul vizat avand o lungime de 22,8 kilometri, de la kilometrul 21+200 pana la kilometrul 44+000.

Pana in prezent s-a finalizat deja turnarea celui de-al doilea strat de asfalt pe tronsonul cuprins intre kilometrul 21+200 (limita cu judetul Salaj) si kilometrul 25+000 si continua pe directia Viile Dejului (kilometrul 44+000).

De asemenea, in cadrul acelorasi lucrari de investitii este vizata si reabilitarea a cinci poduri, la toate acestea lucrarile aflandu-se in plina desfasurare. In acelasi timp, se realizeaza si lucrari la santuri si acostamente. Anterior lucrarilor recent demarate, modernizarea si reabilitarea drumului judetean 108B a constat in asternerea primul strat de asfalt, cel de binder.


Comunicat si poze aici: https://www.facebook.com/cjcluj/posts/1290220317758247

kumar

@BogdanCluj Si in Ciucea sunt lucrari de genul acesta (prin alte localitati din zona nu am trecut recent). E posibil sa se faca in toate localitatile de pe dn1.

kumar

@cristi5
Portiunea rea e de la intrarea in Scrind (dinspre Huedin) pana in centrul satului Rachitele, intersectia cu drumul spre cascada Valul Miresei. De la intersectia cu dn1r pana la intrarea in Scrind drumul e fara gropi cu zone de asfalt nou si cred ca se vor face si alte asfaltari pentru ca nu s-a frezat asfaltul vechi si sunt diferente mari si nu sunt facute marcaje. Asa a fost cu o saptamana inainte de Paste cand am fost pe acolo.
Drumul spre Maguri Racatau a fost refacut in ultimii ani si e ok.

PS: Am incercat sa iti trimit mesaj dar nu a mers.

Bogdan_Cluj

@Kumar, multumesc pentru informatii. Nu stiu cand o sa ajung sa dau o fuga pana in Ciucea, poate in weekendul viitor daca e vreme faina merg cu motorul :)

Intre timp se mai anunta niste lucrari de asfaltare pe drumuri judetene:

Lucrări de asfaltare pe drumul judetean 107L Turda – Petrestii de Jos


Consiliul Judetean Cluj aduce la cunostinta turistilor, a locuitorilor din zonă precum si a tuturor participantilor la trafic faptul că, în cadrul programului de lucrări care vizează întretinerea si îmbunătătirea infrastructurii rutiere a judetului, pe drumul judetean DJ 107L Turda – Petrestii de Jos se desfăsoară în aceste zile lucrări de asternere de covor asfaltic. Acestea se execută pe mai multe sectoare de drum situate pe un tronson în lungime de 12,6 kilometri, mai exact de la kilometrul 2+300 până la kilometrul 14+900.

"Ceea ce urmărim prin intermediul acestor lucrări de asfaltare pe care le derulăm în ritm alert este să punem în valoare si mai intens potentialul turistic al judetului. În acest fel, oferim conditii optime de circulatie pe această rută alternativă de acces către Rezervatia naturală Cheile Turzii, o zonă care atrage foarte multi turisti români si străini precum si către lacurile destinate pescuitului sportiv din comuna Ciurila"...

Sursa - informare de presa

Bogdan_Cluj

Si se anunta si finalizarea unor asfaltari pe Drumuri Judetene in jud. Cluj:

Consiliul Judetean Cluj anunta participantii la trafic si locuitorii din zona in legatura cu faptul ca, in cadrul programului de lucrari care vizeaza intretinerea si imbunatatirea infrastructurii rutiere a judetului, au fost finalizate lucrarile de asternere de covor asfaltic derulate pe drumul judetean DJ 109E Viile Dejului – Cetan – Vad, pe tronsonul de drum cuprins intre kilometrul 1+700 si kilometrul 8+900.

Din ce vad eu din poze, nu e chiar gata, adica ma astept ca mai au putin de lucru pe marginea drumului (sper ca nu il lasa asa) si cu marcajele.

Informare + Poze: https://www.facebook.com/cjcluj/posts/1294241344022811

Bogdan_Cluj

Quote from: BogdanCluj on April 27, 2017, 03:34:12 PM
O nota personala inainte de copy-paste din informarea de presa. Pe acest traseu am mers personal de cateva ori, mai ales pe partea dintre satul Ciurila si Lita. Daca se asfalteaza acea zona o sa creasca circulatia aferenta "turismului de weekend" (nu stiu cum sa ii spun altfel), catre pensiunile/restaurantele din zona, atat cu masina (motocicleta) cat si cu bicicleta. Si partea catre Cheile Turzii o sa fie folosita de biciclisti (si motociclisti) si de cei care in weekend vor sa dea o fuga pana in Cheile Turzii. Economia locala ar putea sa aiba de castigat din acest punct de vedere.

Acest drum poate sa devina o alternativa a DN1 in zona Floresti-Gilau pentru relatia Baisoara, dar si pentru DN1 in zona spre Turda pentru relatia Cheile Turzii (ma refer strict la traficul de "turism").

PS: Ca si biciclist si motociclist amator si iubitor de natura, ma incanta foarte tare ca se asfalteaza acest DJ.

Si acum stirea:
Primul drum judeţean ce va fi reabilitat în 2017 din creditul de 50 de milioane de euro - harta aici

     Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat autorizaţia de construire necesară în vederea demarării lucrărilor de reabilitare şi modernizare a drumului judeţean DJ 107L Petreşti – Lita, începând de la kilometrul 14+900 şi până la km 30+950.
      Principalele lucrări care vor fi executate pe acest sector de drum judeţean în lungime de peste 16 kilometri şi care traversează localităţile Petreştii de Jos, Crăieşti, Ciurila şi Lita, vizează turnarea de covor asfaltic, lărgirea unitară a părţii carosabile până la un normativ de 6 m, construirea a două poduri noi peste pâraiele Livezii şi Sălişte, edificarea podeţelor de pe acest tronson, amenajarea intersecţiilor cu drumurile laterale, montarea de parapeţi de siguranţă, amenajarea şanţurilor şi a rigolelor, refacerea bornării drumului, precum şi alte lucrări conexe realizate conform tuturor exigenţelor din domeniu.

Consiliul Judetean Cluj a predat constructorului, respectiv societatii Samus Tec SA, amplasamentul pentru lucrarea ,,Modernizarea si reabilitarea drumului judetean DJ 107L Petresti – Lita"
http://www.cjcluj.ro/modernizare-si-reabilitare-dj-107l/

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe