Author Topic: Noduri noi pe autostrazile din Romania  (Read 10236 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

• Knight
  • Legend
  • *
Re: Noduri noi pe autostrazile din Romania
« Reply #90 on: October 05, 2017, 02:16:18 PM »
Eu sunt mai norocos, am parte de destule santiere. Peste 2 ore plec din Oradea spre casa - sa trec pe la Soimus sau pe la Ogra? ;)

Si gata cu Off-topicul. Sa construiasca ce vor, numai sa o faca...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

perfidus

• Ambassador
  • *
« Reply #91 on: October 25, 2017, 06:00:06 PM »
Nu stiu daca ati remarcat dar Stroe a dat ca sigura ("vom face totul" :D) descarcarea autostrazii A1 spre Deva la Santuhalm:

"Aceasta descarcare pentru legatura cu autostrada a devenit prioritate zero pentru Ministerul Transporturilor. Directorul general al CNAIR da astazi (ieri, n. red.) in proiectare definitiva aceasta desarcare. Vom face toate demersurile, cu viteza maxima, astfel incat sa realizam foarte repede aceasts descarcare. Nu este posibil ca municipiul Deva, capitala judetului Hunedoara, sa nu aiba un acces decent la autostrada", a spus ministrul Transporturilor.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Urmeaza Drumul Expres CrPit (DX12).
Pe cand deblocarea contractului de revizuire SF pe restul ocolitoarei de sud a Craiovei (DN6-DN55-DN56)?

alecu26

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #92 on: October 25, 2017, 07:12:28 PM »
Acea descarcare revine tot timpul in discutie.

Nu inteleg de ce nu se face odata acel mini nod intre DN 76 si DN 7 la Soimus....si ai o descarcare decenta. Se vorbea de contract de proiectare de acu 2-3 ani. Am facut chiar eu o schita in 10 minute.

La Sântuhalm, daca chiar vrea sa se faca ceva... o denivelare a acelei intersectii cu drumul de Hunedoara ar fi eficienta. Si un nod rutier la Sântuhalm ar fi mai degraba oricum pentru Hunedoara decat pentru Deva....si daca e pentru Hunedoara...atunci e arhisuficient nodul de la Simeria.