News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

Quote from: davyl on September 25, 2012, 11:30:50 AM
Mi s-a intamplat odata, fiind intr-o excursie de o zi in Anglia (Dover, mai exact) sa doresc sa platesc si aparatul de parcare sa nu accepte decat "pounds". Evident ca nu aveam decat euro la mine ca monezi. N-am putut parca, pentru ca n-am avut monezi sa platesc parcarea. Am avut insa noroc cu un vanzator la un mic chiosc pe malul marii care a acceptat sa cumpar ceva dandu-i euro si returnandu-mi restul in lire...Mi-am facut plinul de monezi englezesti acolo... :)
Cred că moneda euro e cel mai nefolositor lucru când vine vorba de Regatul Unit. Aproape nicăieri nu poţi plăti cu banii europeni. Îmi lipseau vreo 3-4 lire pentru a achita o noapte de cazare într-un camping de lângă Edinburgh şi i-am propus domnului de la recepţie să-i plătesc diferenţa în euro. A refuzat politicos şi mi-a spus zâmbind că firma îmi face reducere şi că lirele pe care le am sunt suficiente!

@Dana: bine ai venit! :)

davyl

A fost super proprietarul campingului sa iti faca reducere, nenea_hartia...

Ai mare dreptate: foarte rar poti plati cu euro in Regatul Unit!

sebba

si nu vi se pare nimic ciudat aici? (apare iar maniacul din mine)
adica, intr-o tara fondatoare UE... cu tot tam-tam-ul... ei tot nu vor sa treaca la euro, si alte d-astea... hmm....

si ca sa revin on-last-topic: dana, de ce spui "fie ca ne place, fie ca nu, parcare trebuie platita!" ?
adica... noi, poporu, consumatorii, la noi e cu TREBUIE dar la ei, la cei din administratie/conducere, la ei nu mai e cu trebuie?
adica eu iau amenda daca opresc 10 minute, minute in care vine garcea parcarilor.... minute pe care eu le pierd cu cautatu de fise de 50 bani...
[...]variatiuni pe aceeasi tema si teme adiacente, autocenzurat[...]

apropos... nu e nici un termen "free park"? 10-15 minute, ceva de genul asta...? ca eu m-am certat cu ei odata si mi-au zis ca nu, ca aia e doar la parcarile cu bariera (unde am fost foarte surprins: in parcarea de la mall vitan in care prima ora (sau primele 2 ore? ca nu mai retin detaliul asta)  gratis)


si-ti zic si eu "welcome here", din cate stiu esti singurA activa de pe aici  O:-)
Sailing away! S/Y Haimana

nenea_hartia

Quote from: sebba on September 25, 2012, 06:44:52 PM
si nu vi se pare nimic ciudat aici? (apare iar maniacul din mine)
adica, intr-o tara fondatoare UE... cu tot tam-tam-ul... ei tot nu vor sa treaca la euro, si alte d-astea... hmm....
Regatul Unit nu e ţară fondatoare a UE (vezi aici), ci a aderat abia în 1973 (la 15 ani de la înfiinţarea CEE, precursoarea UE). E bine de ştiut că Franţa lui De Gaulle a respins de două ori cererea de aderare a Regatului Unit, ceea ce, evident, nu a stârnit un entuziasm al britanicilor la adresa UE. Regatul Unit a putut adera abia după ce De Gaulle a părăsit funcţia de preşedinte.

BoGDaN

Ei nenea_hartia, englezii sunt un fel de gica-contra in relatia cu UE. Din sange!
Englezii in marea lor majoritate sunt anti-UE. Iti spun asta din experienta personala. Ei au aderat la UE prin 73 parca deci nu sunt stat fondator. E oarecum paradoxal pentru ca englezii au imprimat liberalismul, multiculturalismul si imigratia in masa cu mult inaintea altor tari continentale.
Au si o tendinta de a privi continentalii de sus.

sebba

ah... olanda a fost... i-am incurcat! scuzele mele! n-au fost de la inceput, ok, dar din '73 si pana in '99 cand a intrat euroiul pe piata... n-au avut timp sa se "adapteze"? mai da-i...
asa cum zice si bogdan, gigi-contra...
dar asta deja e "politica externa" :)

Sailing away! S/Y Haimana

iuli

sebba englezii sunt mai conservatori ca popor si mult mai nationalist din fire. Ei inca se considera pe vremea coloniilor cand dominau lumea. E lumea lor si nu ai ce sa le faci, decat sa ii accepti...
Legat de parcarea de 5 minute, nu stiu de unde ai auzit ca iti da amenda daca opresti undeva pe dreapta si este semn de parcare si sa iti dea amenda ca ai stat sub 5 minute. Sub 5 minute este considerata stationare, deci tu nu esti parcat, prin concluzie nu iti poate da amenda pentru parcare interzisa sau ca nu ai platit parcarea, pentru ca tu nu ai fost de fapt parcat. Esti sigur ca au fost 5 minute sau ai dat tu cu presupusul, pentru ca timpul trece mai repede.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Dana

#322
@sebba: Din cate stiu eu, in Oradea poti parca 10 minute si nu primesti amenda. In Timisoara nu se plateste parcarea (subterana/supraterana) la mall.

Ionut

Quote from: Dana on September 25, 2012, 10:00:52 AM
Tariful pentru plata parcarilor prin SMS este stabilit de primarii (administratori de parcare). Operatorul de telefonie mobila ia un procent mic (nicidecum 40-50%), care este negociabil. Prin urmare, banii ajung la administratorii de  parcare si nu in alta parte.

Sunt foarte curios care este acel procent mic. Nu de alta, chiar ma intereseaza. :) Nu sunt administrator de parcare, ma intereseaza in ideea de a face disponibila plata prin SMS pentru produse/servicii. Sau poate sunt primariile/administratorii parcarilor mult mai buni la negociere decat noi. Daca ai informatii (pe surse, probabil nu ai acces la acele contracte - sau mai stii?) m-as bucura sa imi spui cat e acel procent, cat % din pretul platit pt parcare ramane la administrator si cat la operatorul de telefonie mobila.

Pentru cine nu stie despre ce vorbesc, priviti, ca idee, preturile de aici:
https://www.mobilpay.ro/public/sms/cat-costa/

Daca eu am un produs de 0,15 euro-2 euro si vreau sa-l vand acceptand plata prin SMS, comisionul operatorului este de 55%! Asta prin mobilpay. E, din ce stiu eu, cam la fel pt sistemul epayment (concurent cu mobilpay).

Acum cat sa pui ora de parcare ca sa fie cost effective? Intreb si eu ca prostu. De fapt, o alta intrebare ar fi: administratorul parcarii a negociat direct cu operatorul de telefonie mobila si din 2 euro (sa zicem) costul SMSului ramane cu mai mult de 55%? Daca da, cu cat?

PS: bine ai venit pe forum, Dana! Mai greu cu fetele pe-aici. :cheers:

ciprebbe

of of...unde sunt parcarile din Germania cu 1std-2 std. (1 - 2 ore) unde nu te mai stresezi cu plata parcarii ci doar iti reglezi ora pe cartonul albastru


Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Sfantu

in general in parcari care deservesc ceva magazin sau cladire publica :)
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

sebba

@iuli, nu ziceam de 5 minute, ci de 10-15, cum sunt si parcarile cu bariera din germania si alte asemenea, unde primele 15 minute parca sunt free
intri, iei cartela si daca iesi in maxim 15 min iti da drumul moca

eu chiar m-am certat cu unii in arad odata, nu parcasem de mai mult de 15 minute (oprit, mers 50m la bancomat, intors... )
nu am cronometrat dar cu siguranta au fost sub 15 minute. baietii erau cu catastiful si aparatu sa faca poze si sa scrie PV
m-am cam certat cu ei ca asa sunt io mai certaret cand sunt calcat pe bataturi aiurea si am scapat pana la urma

din pacate nu cred ca ar exista vreo solutie simpla si eficienta ptr aplicarea acestor reguli la parcari fara bariere

@dana, da, parfum, de asa ceva vorbeam eu, dar cum dovedesti tu ca nu ai stat mai mult de 10 minute si cum doveedeste "ala" ca am stat?
asta ziceam 3 randuri mai sus, ca nu prea vad cum s-ar solutiona simplu si eficient (fara jde milioane de euroi pe proiecte si balmajeli aiurea)
Sailing away! S/Y Haimana

Sfantu

care e problema cu ceasu ?
face un ceas de plastic cu 2 rotite

una pt ore alta pt sferturi :P asa poti pun exact la cat ai venit si gaaaaata :) porma tanti cu amenda face poza la masina si ceas si iti dovedeste uite: la 8 si 16 ti iti arata ceasu ca ai parcat la 8 .. ergo amenda :)
acel ceas costa cam 1 -3 euro in germania asa ca presupun ca in romania nu depaseste 1 eur daca trebuie fabricat in masa :)
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

sebba

pai.... e o problema... nu poate fi controlat... daca un sistem poate fi "furat" atunci va fi furat, mai ales la noi
si asta nu din cauza ca suntem hoti ci din cauza ca sistemul ne determina sa gasim "alternative"
una e sa dai 0.5 eur pe parcare cand salariul mediu e de 2000 eur, ca in germania, si alta e sa dai 0.5 eu cand salariul mediu e de 300 eur
avem aceleasi preturi ca germania, suntem "aliniati" din pct. asta de vedere. cu incoming-ul stam mai prost, acolo nu ne aliniaza nimeni

si daca un produs in germania e 2 eur in romania va fi 4
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

Ieri am avut un termen de judecata legat de parcare cu o masina a firmei , pe un loc in fata unei sectii de politie, unde nu e amenajata parcare cu plata si unde se poate opri lejer. Desigur ca s-a pus amenda cum ca s-a parcat fara tichet, si 200ron pe o nota de constatare infipta sub capota.
Noi am descoperit acea nota dupa vre-o 3 sapt, am citit-o, am identificat locul, am repozitionat masina si am facut cateva poze  in caz ca vine amenda la sediu sau la BCR.(masina cu nr de Bucuresti, fiind in leasing).
Dupa 5 luni de la eveniment a ajuns si PV ul cu amenda gata completata cu datele firmei si cu contraventia savarsita.
In 3 zile am depus contestatie la tribunal cu termen de judecata dupa alte 9 luni.
La termen am explicat judecatoarei ca:
- masina nu e proprietatea firmei(cum scrie in PV), si ca firma de leasing e proprietara, deci trebuia sa amendeze proprietarul
- fapta din descrierea PV ului nu poate fi savarsita de o pers juridica deoarece aceasta nu poseda permis de conducere(aici judecatoarea a zambit) ci de o persoana din firma iar identificarea acesteia cade in sarcina organului de control.
- cerem Politiei Locale( ca parcarile sunt la Primarii) sa aduca dovezile cu incadrarea spatiala si temporara la care se fac referire in  continutul contraventiei.
Dupa cateva amanari in care cei de la primarie nu depuneau actele, sub avertismentul instantei cu amenda judiciara la adresa Primariei , ieri acestia au depus 3 poze in care se vede urmatoarele:
in prima e doar cu  nr de inmatriculare,
in a 2 a cu bordul masinii (poza facuta chiar din fata masinii) si
a 3 a in care aveam un tichet de parcare emis cu 2 zile inainte si care desigur nu era valabil in aceasta speta.
Cu astfel de dovezi se prezinta Politia in tribunal.
Am luat cuvantul pe final si am cerut anularea PV ului si finalizarea procesului, deoarece nu se respecta prevederile OUG2 legate de elementele intocmirii unui PV , nu s-a identificat persoana, nu s-a evidentiat locatia si data savarsirii contraventiei iar acele poze au valoare judiciara 0 atata timp cat nu sunt facute cu un aparat omologat si sunt evazive(foarte simplu eu putand sa fac o poza la intrarea in Praga de ex in care sa setez la aparat data si ora apropiata de cea din PV si sa afirm ca eram in cehia cad s-a incheiat abuziv acel PV).
Acum totul ramane la latitudinea instantei si sunt curios cum se va incheia si  motiva sentinta.
In 2 zile au zis ca se publica solutia....sunt curios ce iasa... am sa va zic.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe