News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Si daca nu suntem cuminti?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Tot o sa primim........
Mai multe nu zic nici eu..... :p :p :p
Sa fiti si "voi "cuminti ... :D.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

:lol: Daca nu sunteti cuminti nu mai primiti, normal! :D Garantat o sa va placa. :)

savagedanyro

you little teaser you !!!!

te iertam dar daca nu e mind blowing o incurci
TIMISOARA 2021 !

davyl

Suntem foarte cuminti! Asteptam cu nerabdare, ionut!

sebba

vrea cineva un hamburger?  :lol:



din pacate nu mai stiu sigur unde am facut-o, cred ca pe DJ682 pe undeva...
Sailing away! S/Y Haimana

Redox

Quote from: sebba on September 21, 2012, 10:18:39 AM
vrea cineva un hamburger?  :lol:

...

din pacate nu mai stiu sigur unde am facut-o, cred ca pe DJ682 pe undeva...

Pe principiul: "avem di tăti"  :lol:

realistul


sebba

Sailing away! S/Y Haimana

MRS

test: ce trebuie facut la intalnirea indicatorului din imagine?



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

:lol: L-a pus Dorel invers... trebuie sa dai prioritate. :p E clar ca ala care l-a pus habar n-are de semne de circulatie.

ciprebbe

e pentru avioane.... trebuie sa cedeze si ele trecerea cuiva :P
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dana

Quote from: Ionut on September 18, 2012, 03:41:05 PM

Iar legat de plata prin SMS - problema acolo este ca operatorul (Vodafone/Cosmote/Orange ce-o fi) ia un procent foarte mare, in functie de cum negociaza primariile (sau, ma rog, administratorii parcarilor), poate chiar 40-50%. Deci banii nu se duc in administrarea parcarii in buna parte, ci la operatorul de telefonie mobila. :D Great success, nu platiti parcarea prin SMS.

Tariful pentru plata parcarilor prin SMS este stabilit de primarii (administratori de parcare). Operatorul de telefonie mobila ia un procent mic (nicidecum 40-50%), care este negociabil. Prin urmare, banii ajung la administratorii de  parcare si nu in alta parte.

Dana

Quote from: Pelbartus on September 18, 2012, 03:19:29 PM

La fel este si in Arad si in Oradea. Niciodata nu am mai mult de 2 monezi la mine.
Cel mai tampit sistem de ticketing este in Timisoara, trebuie sa umbli prin oras la chioscuri cu ziare sa cumperi, in caz ca nu ai unul in bord luat inainte. Este un timp pierdut, in care iti poti lua amenda sau sa ai roata blocata.
Cu plata prin SMS nu sunt deloc de acord. Mi-as dori sa platesc parcarea pe loc, nu sa mi se incarce factura de telefon la sfarsitul lunii.

Domnilor, fie ca ne place, fie ca nu, parcare trebuie platita! Din cate vad eu, inca nu s-a inventat o metoda de plata aprobata de soferi (niciodata nu avem destule monezi, nu gasim tichete, daca platim prin SMS ni se incarca factura la sfarsitul lunii)....poate pentru ca ne ia o jumatate de ora sa gasim un loc de parcare!
Totusi, ar trebui sa apreciem faptul ca avem la dispozitie mai multe metode de plata. Din cate stiu eu in Timisoara, Arad, Satu Mare, Oradea, Targu Mures si Bistrita se poate plati parcarea prin SMS, bilete, parcometre. Avem posibilitatea de a alege metoda care ne convine cel mai mult, si suportam un cost al optiunii (daca ma grabesc sau daca ploua, prefer sa platesc 50 de bani in plus pentru o ora de parcare si sa trimit un SMS din masina, decat sa caut un chiosc de ziare).
Exista tari din Uniunea Europeana in care parcarea poate fi platita doar prin SMS!
http://www.telegrama.ro/divertisment/stiati-ca/item/3152-stiati-ca

davyl

Dana, bine ai venit pe forum!

Multumim de info! Mi s-a intamplat personal sa platesc prin sms (numai prin sms) asa ca stiu ce spui.

Mi s-a intamplat odata, fiind intr-o excursie de o zi in Anglia (Dover, mai exact) sa doresc sa platesc si aparatul de parcare sa nu accepte decat "pounds". Evident ca nu aveam decat euro la mine ca monezi. N-am putut parca, pentru ca n-am avut monezi sa platesc parcarea. Am avut insa noroc cu un vanzator la un mic chiosc pe malul marii care a acceptat sa cumpar ceva dandu-i euro si returnandu-mi restul in lire...Mi-am facut plinul de monezi englezesti acolo... :)