News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

In mod normal nu, dar atunci cand rezultatul votului iti convine, il poti folosi ca "argument".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@dr4qul4
Cred ca ar trebui sa-ti modifici semnatura  O:-)

dr4qul4

Cand se va ajunge la 1000 de voturi, poate.
Se vede ca valcea promoveaza varianta verde (desi eu nu vad nici un avantaj implrtant..vorbim de maxim 10 minute pentru 10% din trafic). Drumul de legatura propus de cutter ar aduce acelasi avantaj, pt 95% din trafic si ar fi de 5 ori mai ieftin.
Iar din diferenta putem face DX DNCB (cu intersectii denivelate inclusiv pe nord). Sau DX Ploiesti-Focsani

PS. Forumul cnadnr a blocat ip-ul de vodafone. Nu se mai poate vota/posta de pe mobil.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

esendy

s-au dat macar costurile estimative pentru fiecare din variante? In lipsa acestei informatii este imposibil sa iti faci o parere logica. In plus mai mult ca sigur in SF trebuie sa existe o analiza cost-beneficiu

Horațiu 87

Domnul Neaga a inceput curatenia de iarna, dar oare el cand isi da demisia?  :gaah: :gaah:


dr4qul4

Quote from: esendy on November 29, 2015, 11:35:46 AM
s-au dat macar costurile estimative pentru fiecare din variante? In lipsa acestei informatii este imposibil sa iti faci o parere logica. In plus mai mult ca sigur in SF trebuie sa existe o analiza cost-beneficiu

Avem doar standardele de cost...dar chiar si asa pe rosu avem 7 km pe valea topologului + drumul de legatura (aici poate costa de la 20 mil la 200),

Pe verde avem 10 km de tunel, poduri mai multe si mai lungi, + un eventual nod la seaca ce presupune un pod nou peste Olt. Mai la sud de Seaca...doar daca podul se face peste lacul de acumulare.
10 km de tunel costa 540 mil euro!

Acesti 10 km sunt suplimentari celor 5 km de tunel de pe varianta rosie!

Pretul la licitatie nu va scadea. Nu vad sa se inghesuie mai mult de 10 de firme care sa faca tunelele. Iar cei cu experienta in spate vor supralicita, mizand e excluderea celorlalti.
Sau poate vrei sa vedeti firme de apartament la liitatie...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

chr

Am rugamintea cine stie sa-mi dea o sugestie. Pe 1 decembrie ma intorc din minivacanta la Viena. Vreau sa ne oprim in Ungaria sa mancam un gulas.
Conditiile ar fi: 1. sa nu fie o oprire standard a autocarelor de romani, 2. sa nu fie abatere mai mare de 20 km de la autostrada.

stefanudrea

Moszon.... Si nu mai stiu cum se termina. Este potrivita si pt cazare ieftina si cica ar fi o ministatiune. De acolo poti face si o mica escapada la bratislava ocolind autostrazile pt a nu plati vigneta de slovacia. La limita dintre cele 3 tari ungaria, slovacia si inca una este o expozitie interesanta in aer liber de statui simboluri ale libertatii. Poti sa ceri detalii suplimentare de la prietenul google.

stanculescu.dan

Paprika Csarda la granita Austria-Ungaria, chiar langa autostrada.


http://paprikacsarda.hu/ro/bine-ai-venit-la-paprika-csarda.html

nenea_hartia

^ Mosonmagyaróvár.

chr

@stanculescu.dan: Stiu de Paprika Csarda, doar ca e plin de romani. Pe 1 decembrie ma astept sa nu gasesc locuri, se intoarce lumea din vacanta.

hyp88

Poti incerca Tulipanos Csarda http://www.tulip.hu/ o abatere de ~ 15km de M1, chiar la granita cu Slovakia, merg des aici, se mananca bine. Daca vrei sa te abati si mai mult sa vizitezi Bratislava, iti recomand Mestiansky Pivovar http://www.mestianskypivovar.sk/en/home. Daca nu vrei sa te iesi de pe M1, mergi la Paprika Csarda, chiar daca e plin de romani se mananca bine si in fond asta cauti

ciprebbe

La Borș coada tiruri peste 4 km. La mașini mici 200m. Aproximativ 3 min per mașină durează controlul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MRS

Salut
Poate ajuta pe cineva - la modul in care a crescut iarba in jurul ei e de ceva vreme acolo...


Locatie: billa - Mangalia
Indolenta e la locul ei - cum nu este prima masina in aceasta situatie, m-am hotarat sa le postez aici cum le gasesc; vai de proprietarii lor, pe unde or fii.. Nu am fb..




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

esendy

@dr4qul4 Din discutiile de pe forum eu am inteles care ar fi diferentele de costuri. Ma refeream la necesitatea ca CNADNR sa ofere aceasta informatie pentru ca cei care sustin varianta verde sa constientizeze banii suplimentari necesari pentru optiunea lor. Mie imi pare evident ca sumele respective se pot folosi cu un beneficiu mai mare in constructia unui tronson de autostrada in alta zona!