News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nicolaem

mie mi se pare ca a fost facut doar pentru a mai putea intarzia putin proiectul. pe principiul "mircea fa-te ca lucrezi"

de 15 ani se tot studiaza traseul ala. e al 3lea SF parca.

Exista o firma specializata care a facut din nou SFul, cu date geo, analize cost beneficiu samd. Ei sunt in masura sa spuna care traseu e optim. ce sens are "parerologia"?
Sunt categoric pro dezbateri, cu conditia sa fie creat un mediu propipe pt asa ceva, cu oameni din domeniu.

dr4qul4

Eu nu inteleg Moldova....oare ei nu vor autostrada? Daca nu-i intereseaza sa nu-i mire daca nu mai raman fonduri pentru ei.

Si cam pe toti ceilalti. Verde ajuta doar valcea foarte putin, si mananca 100 km la campie.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Daca vreti sa injurati pe cineva pentru chestionarul respectiv, eu sunt acela care am propus admin-ului creearea unui chestionar. In plus, ei au "solicitat" si motivarea alegerii facute.
"voturile" masive sunt ale unora care gandesc cu orice alta parte a corpului in afara de cap.
Si e clar ca sunt "voturi" la comanda.

btw, @Danny550394, aticolul nu mai este disponibil....
va spune ceva treaba asta?
Era bine daca faceai copy-paste, in loc de link.
:) si nu te acuza nimeni de plagiat  :D

__dir

#5133
Quote from: dr4qul4 on November 27, 2015, 05:53:51 PM
Eu nu inteleg Moldova....oare ei nu vor autostrada? Daca nu-i intereseaza sa nu-i mire daca nu mai raman fonduri pentru ei.

Si cam pe toti ceilalti. Verde ajuta doar valcea foarte putin, si mananca 100 km la campie.

Tu chiar crezi ca vor alege traseul verde? :)

Erau  motive ceva de genul "e mai aproapre de socrii mei" sau "ajuta rm. valcea" , majoritatea socio-economice.


dr4qul4

Nu stiu ce traseu vor alege. Stiu doar ca au mai vrut sa-l mute pe acolo, si abia asteapta sa-si motiveze alegerea prin "vocea poporului".

Tu esti sigur ca nu o vor alege?

OT: tocmai s-a promulgat legea prin care cladirile cu bulina nu mai pot adaposti spatii comerciale! E o masura care doar inchide vocea poporului. Situatia mult mai complexa (multe cladiri monument istoric pe care nu le poti consolida imediat).  Si multe alte decizii idioate, paranoice. 1 in plus ar mai conta?

Eu as vrea sa vad ca sunt destui "pasionati de infrastructura" in tara asta, care pot gandi mai presus de interesul lor personal.

Un drum de legatura ar fi mult mai bun pt Rm Valcea decat o autostrada la idiotenia aia de centru expozitional.  Iar cu diferenta de bani s-ar face cateva zeci bune de km de autostrada in ln alta parte a tarii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

__dir

De acord cu tine. Dar doar prin interpelari nu rezolvam nimic:)

@Ionut , pe cand primul miting ProInfrastructura?

horatiu.cosma

Meeting online da, pe strada mai greu cu numarul participantilor :).

__dir

#5138
Ca tot veni vorba, cochetez cu ideea de membru simpatizant, dar as vrea sa stiu cam cati membri sunt in asociatia? stie cineva?

@dr4qul4, cred ca sunt oameni, dar trebuie sa ii aduci cumva pe o platforma comuna, mai vizibila in toate mediile (offline/online) . Cred ca trebuie si ceva marketing:)

frunzaverde

Quote from: __dir on November 27, 2015, 10:19:47 PM
De acord cu tine. Dar doar prin interpelari nu rezolvam nimic:)

@Ionut , pe cand primul miting ProInfrastructura?

Nu facem doar interpelari. Facem de toate de la filmari aeriene (la care se duc marea majoritate din banii asociatiei) la participare la sedinte ale comitetelor de monitorizare ale programului operational (fonduri UE) si a altor institutii similare, la intalniri fata in fata cu oficiali (minister, CNADNR etc.), la articole si analize de presa, propuneri de poltica publica, si altele.

Suntem putini (nu stiu exact numarul ca ti l-as spune), dar muncim cat putem sa facem ceva. Fiecare membru nou conteaza, si fiecare banut in plus pe care-l avem chiar face o mare, mare diferenta. Toti banutii, pana la ultimul, se cheltuie (cu maxima zgarcenie, ca nu avem multi) pe chestii utile - nimeni nu munceste in asociatie pentru bani, si nimeni nu iese cu ceva material din chestia asta.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

mariansb

Sunt în drum spre Arad pentru a merge în Austria. De la niște prieteni care au trecut pe la ora 7 prin vama Nădlac de pe A1 am aflat ca au așteptat vreo 45 minute. E oare mai bine să ies prin vechea vamă de la Nădlac sau pe la Turnu ? Mersi anticipat!
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Sunt de 30 min la Nadlac, la vama vecĥe, cred ca mai stam vreo 10
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

adi

Good to know.... cand revii in tara?

dr4qul4

Eu voi posta pe fb pentru a promova varianta rosie a PiSi.
Vad ca incepem sa recuperam. Dar avem nevoie de mult mai multe voturi.
As vrea sa ad ca API va posta si va ustine varinta rosie + drumul de legatura de care spunea cutter (cel care sa lege si DN67) .

O opinie argumentata postata de API ar fi tocmai buna de shareuit. Poate reusim sa le bagam la pachet.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bridge

#5144
Quote from: dr4qul4 on November 28, 2015, 10:36:53 PM
Eu voi posta pe fb pentru a promova varianta rosie a PiSi.
Vad ca incepem sa recuperam. Dar avem nevoie de mult mai multe voturi.

Nu pot sa cred ca un asemenea proiect se supune/tine cont, la /de vot.