News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut

OMG! Bietul porc :) sper ca n-a patit nimic. :D Oricum asa ceva n-am mai vazut. :lol:

ciprebbe

Se pare ca nu a patit nimic.......inca......mai e pana la "ignat" cand nu cred ca mai scapa  :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

#287
ca sa devenim putin "on topic": :)

plata parcarii in Arad prin SMS: http://www.aradon.ro/parcare-prin-sms-din-17-septembrie/1167449

ce nu inteleg eu: cum stie zona in care parchez?
de tarifele "promotionale" nu mai vorbesc!

LE: mda, am aflat, reporterii durerii de la aradon!


alt articol aici: http://www.tpark.ro/blog/?p=469

Luni, 17.09.2012 va intra in functiune sistemul de plata a parcarii prin SMS in Arad. Aradenii vor putea plati parcarea printr-un simplu  SMS avand forma de mai jos la numarul 7420 astfel:
"101 NRMASINA" pentru parcare 60 minute in Zona A (Tarif: 0,5 euro+TVA)
"102 NRMASINA" pentru parcare 120 minute in Zona A (Tarif: 0,8 euro+TVA)
"201 NRMASINA" pentru parcare 60 minute in Zona B (Tarif: 0,4 euro+TVA)
"202 NRMASINA" pentru parcare 120 minute in Zona B (Tarif: 0,65 euro+TVA)
Dupa trimiterea SMS-ului, utilizatorul va primi un SMS de raspuns care va confirma inregistrarea platii parcarii. Daca se trimit mai multe SMS-uri pe timpul de parcare, acestea se cumulea
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Apropo... intrebare pentru brasoveni: am platit degeaba parcarea in centru? :) Si inca o intrebare: de ce acele countere de parcare accepta DOAR fise de 50 de bani? Are you kidding me? Daca stai mai multe ore cum faci rost de atatea fise? Sau poate asta e ideea, sa stai doua ore maxim.

sebba

#289
mda, asa am patit si eu in Sibiu! epoca de piatra! sau bronz, din ce-s facute fisele de 50 de bani? :D

referitor la preturile de la arad:

Taxele de parcare vor putea fi achitate, și după 17 septembrie, cu monede sau cu cardul de parcare, acestea fiind cuprinse între 1 leu şi 25 lei, în zona A, şi între 0,8 lei şi 10 lei, în zona B.

pai intre 0.5 EUR + TVA si 1.25 LEI... NU E CAM MARE DIFERENTA??? JAPCA PE FATA!
merita sa ma apuc de spart servere de SMS si sa le trimit SMS-uri aiurea! mama lor de jnapani!

pai trebuia sa fie invers, sa fie mai ieftin pe sms ca nu au nimic de intretinut (aparate de taxat, carat bani, angajati, etc)
plus ca ar fi motivat si mai multi oameni sa si plateasca parcarea!
taxe mici si amenzi foarte mari! io asa cred ca ar fi corect! si la fel ptr toata lumea!
Sailing away! S/Y Haimana

Pelbartus

Quote from: Ionut on September 18, 2012, 02:48:15 PMSi inca o intrebare: de ce acele countere de parcare accepta DOAR fise de 50 de bani? Are you kidding me? Daca stai mai multe ore cum faci rost de atatea fise? Sau poate asta e ideea, sa stai doua ore maxim.

La fel este si in Arad si in Oradea. Niciodata nu am mai mult de 2 monezi la mine.
Cel mai tampit sistem de ticketing este in Timisoara, trebuie sa umbli prin oras la chioscuri cu ziare sa cumperi, in caz ca nu ai unul in bord luat inainte. Este un timp pierdut, in care iti poti lua amenda sau sa ai roata blocata.
Cu plata prin SMS nu sunt deloc de acord. Mi-as dori sa platesc parcarea pe loc, nu sa mi se incarce factura de telefon la sfarsitul lunii.

Ionut

:lol: da, aia cu tichetul de parcare de la chioscul de ziare am patit-o in Targu Mures, in centru. Ajung frumos in centru zic sa vizitez, caut loc de parcare, gasesc greu, parchez si hai sa platesc. Ma uit dupa om, ma uit dupa counter, wtf?! Cum platesc? Pana la urma intreb un localnic si-mi spune derutat ca trebuie sa ma duc la un chiosc de ziare dupa coltul strazii sa platesc. :o What? Bai deci eu nu vreau ziare, vreau sa platesc parcarea. Imi spune ca da, exact. :lol: M-am dus la primul chiosc - nu acolo, la altul. M-am dus la al doilea, am platit si s-a rezolvat. :lol:

Iar legat de plata prin SMS - problema acolo este ca operatorul (Vodafone/Cosmote/Orange ce-o fi) ia un procent foarte mare, in functie de cum negociaza primariile (sau, ma rog, administratorii parcarilor), poate chiar 40-50%. Deci banii nu se duc in administrarea parcarii in buna parte, ci la operatorul de telefonie mobila. :D Great success, nu platiti parcarea prin SMS.

hentz

Quote from: Ionut on September 18, 2012, 03:41:05 PM
:lol: ..... M-am dus la primul chiosc - nu acolo, la altul. M-am dus la al doilea, am platit si s-a rezolvat. :lol:

Pai, si cat ai platit sau mai exact de unde afla politia in cazul in care nu ai platit.
N-am priceput nimic din sistemul asta.

iuli

Quote from: Pelbartus on September 18, 2012, 03:19:29 PM
La fel este si in Arad si in Oradea. Niciodata nu am mai mult de 2 monezi la mine.
Cel mai tampit sistem de ticketing este in Timisoara, trebuie sa umbli prin oras la chioscuri cu ziare sa cumperi, in caz ca nu ai unul in bord luat inainte. Este un timp pierdut, in care iti poti lua amenda sau sa ai roata blocata.
Cu plata prin SMS nu sunt deloc de acord. Mi-as dori sa platesc parcarea pe loc, nu sa mi se incarce factura de telefon la sfarsitul lunii.

Corect, cel mai tampit sistem de parcare e in Timisoara, period!

Ideea din Arad si Brasov mi s-a parut cea mai geniala ever! In Brasov am patit sa opresc in centru si nu aveam monezi la mine. A venit frumos un nene in varsta (cel putin 50 de ani) cu sapculita inscriptionata si a fost foarte amabil si mi-a schimbat fise cate am vrut si mi-a aratat frumos toti pasii ce trebuie sa ii fac pentru a lua un tichet.
Acelasi lucru l-am patit si in Arad la inceputul punerii in practica a sistemul de parcare. Acum nu mai stiu cum e ca nu am mai fost de mult nevoit sa parchez in zonele centrale. Apoi, in Arad, localnicii puteau achizitiona un card cu o suma preincarcata si plateai cu acel card, nu aveai nevoie de monezi. So simple...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

pai poate-i da ticketul care-l pune in bord (alt drum, inapoi la masina) :D

cat despre operatorii gsm, da, si aia sunt nehaliti, doar vand aer! ar putea foarte bine sa lase comisioanele mai mici! dar na, noi avem salarii mari si o ducem bine! trebe sa0i hranim pe toti! imi e dor de vremurile de demult... :(
Sailing away! S/Y Haimana

sebba

da, cardul prepaid  e ok dar... pff... iar sunt carcotas.... ca la indicatoru electronic de pe A1... daca tot vor sa faca ceva (si nu sa toace bani de la buget, UE etc cu shpagi si comisioane aferente) de ce nu fac ceva cum trebuie? ceva PTR OAMENI in adevaratul sens al cuvantului!

adica... sa fi facut licitatii pe bune (nu-mi spuneti ca e vreo licitatie publica pe bune ca nu va cred)... sa fi cautat solutii fiabile... tehnologie moderna si testata (puteau sa se uite afara, nu i-ar fi acuzat nimeni de plagiat)...
ar fi putut sa puna aparate care sa-i multumeasca pe toti cu cititoare de carduri, cu acceptoare de bancnote, cu sms, cu card prepaid etc! era asa de greu? daca s-ar fi vrut, nu!

ei aleg solutii incomplete, depasite, limitate... dar dau bine la statistici ca au facut si au dres!
de cati ani sunt aparatele in arad? de 4? de 5? abia acum pun si plata prin sms?

cred ca v-ati dat seama deja ca-s anti-sistem! inrait! :D
sper ca nu am suparat pe nimeni ca m-am ambalat asa de tare, mi-a mai trecut acum! :D
Sailing away! S/Y Haimana

Pelbartus

Quote from: sebba on September 18, 2012, 05:57:36 PM
pai poate-i da ticketul care-l pune in bord (alt drum, inapoi la masina) :D0

Exact asa e. E un tichet pe care trebuie sa il razuiesti si il pui la geam. Mi s-a intamplat sa trec pe la 3 chioscuri si sa nu aiba de vanzare tichete, iar in total mi-a luat vreo 20 min aceasta aventura a platitului parcarii. In ultimii ani niciodata nu s-a pus problema instalarii de automate cu tichete, asa cum am intalnit peste tot in lumea asta.

In Timisoara trebuie sa iti iei tichet din asta si intr-un loc foarte aproape de iesirea din oras, la 800m de ultima casa. E un sistem dat naibii rau de tot.

Ionut

#297
Exact, de la chiosc iei tichet si-l pui in geam. :) Si mie mi-a luat mult, vreo 15-20 de minute pana ce m-am dezmeticit, am intrebat, am cautat chiosc, m-am intors la masina... :)

PS: sa fiti cuminti, duminica primiti ceva cadou. Numai daca veti fi cuminti. :D :cheers:

sebba

vine ceva de la "Hollywood"? ;)
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Secret, surpriza. Duminica primiti. :) Daca sunteti cuminti. :D