News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Nu pot sa imi dau seama ce scuza ar putea gasi un primar pentru un drum care arata ca dupa bombardament.

Se schimba reteaua de apa? Cam multe tevi la cat de lat e bulevardul acela. Si probabil si toate exact pe mijloc. Chiar daca s-ar apuca si maine (desi nu exista nici un indiciu ca ar avea ceva de gand) asta nu inseamna ca nu pot trage un strat nou de asfalt, macar pe benzile din mijloc....
Carpelile pe care le vedem nu vor rezista nici macar pana la iarna.

La bunici, la tara au asfaltat toate ulitele din sat si anul urmator au venit si au tras retea de apa pe cateva dintre ele. Sunt doar cateva santuri sapate in asfaltul proaspat dar infinit mai bine decat gropile de dinainte.

Am auzit ca s-a inventat masina zburatoare, pe acelasi principiu cred ca nu mai are rost sa construim autostrazi, sunt bani aruncati pe geam din moment ce traficul se va muta in aer.
      Dar unii sunt comentatori de profesie desi sunt repetenti la argumente pertinente sau poze.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

Treaba oricăruia edil , Dir din CNADNR , Ministru , prim ministru , etc.....este sa găsească SOLUȚII
Cred ca suntem cu toți sătui de scuze .., de greaua moștenire , de cine a fost înaintea cuiva , etc......daca cineva dintr-un motiv sau altul , nu poate sa repare o strada sau sa facă o autostrada , sa lase pe altul .....nu sa găsească scuze sau vinovați .....

Personal îmi doresc un sistem similar cu cel de la privat...aici ai obiective clare si cifre exacte de atins , cum este si domeniul in care activez.....nu ești aproape de cifre , ești out....fara nici o discuție...si fara nici o scuza acceptata....
M-am saturat sa plătesc mii de lei la stat , in fiecare luna si sa-mi distrug mașina in gropi ....
Nu mai accepta așa ceva si ori de cate ori , văd un oraș cu probleme , o sa semnalez acest lucru , ori de câte ori am ocazia
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Solutia "daca cineva dintr-un motiv sau altul , nu poate sa repare o strada sau sa facă o autostrada , sa lase pe altul" nu este neaparat buna. Fara o presiune pe cei care ajung acolo, la conducere, care sa ii motiveze sa rezolvele problemele din infrastructura o sa mergem in continuare cu ministri demisi la 6 luni, care vin, se imbogatesc, si pleaca, lasand infrastructura intr-o stare mai deplorabila decat inaintea lor. Poate peste 3-4 ani revin, si tot asa. Ceva similar sistemului privat ar fi o varianta, dar cu adaosul ca daca ministrul respectiv nu reuseste sa isi faca task-urile, pe langa faptul ca va fi dat afara, sa se faca publica contributia lui din timpul mandatului, sa stie toti de ce e in stare. Sa vedeti atunci, de frica opiniei publice generale ce o sa mai traga sa isi faca treaba.


Marius

Quote from: pasadia on April 17, 2015, 12:45:32 AM
Da, corect. Codlea nu e placuta pentru traversare. Multe curbe, multe treceri de pietoni, destul de mult trafic local. Asfaltul nu e chiar atat de rau, in nici un caz precum in Fagaras. Si cred ca te referi la reabilitarea DN14, Medias - Sighisoara. Caci DN13 e de mult timp reabilitate. :D

Ai intuit corect faptul ca ma refeream la DN14  :)
Pentru mine dilema e in Copsa Mica, fac stanga sau dreapta? Mai demult ma hotaram la fata locului. Anul acesta, cu ajutorul forumului, poate fac dreapta si trec prin Fagaras  :D

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on April 17, 2015, 03:38:56 PM
Treaba de mantuiala...
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/Pod+inutil+de+sute+de+mii+de+lei

"de vină pentru situaţie este proiectantul, dar şi faptul că, podul a fost construit la o distanță minimă de luciul apei și de aceea a ieșit așa de sus."

Aha... Dacă îl făceau la o distanță maximă de luciul apei ieşea mai jos !...  :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RaduC

Distanta minima e bine spus, ca nu au putut să-l facă mai aproape de luciul apei din motive de siguranță în caz de inundații. Le-o fi dat lor înălțimea asta pentru o inundație o data la 50 de ani sau una odată la 100 de ani. Bineînțeles ca totul acolo e făcut cu fundul, dar cu bune intenții, podul fiind la nivelul zidului de apărare de pe partea dreapta.
Păcat totuși ca a rămas asa, ca măgarul țiganului, înecat la mal....

TibiV

Am înţeles si eu asta, dar formularea este haioasă ... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma


drrond7

Carpe Diem!

dr4qul4

sunt puse in dr taberei (undeva in zona compozitorilor-ghencea).

din cate imi amintesc costa 100 lei pe luna de masina. Nu stiu cum stau la fiabilitate, dar ceva imi spune ca iarna cam scartaie treaba.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma


mariansb

#3717
prima statie de benzina din Sibiu, din 1929 si un Zeppelin deasupra orasului tot din 1929



"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

#3718
Sibiu , primul oras din tara in care a circulat omnibusul- 3 august 1904, intre gara si actualul Bulevardul Victoriei

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

stangabriel

3 Numaratori de masini in portocaliu reflectorizant scriau de zor pe o masuta pe centura Bucuresti, intersectia Tunari. A inceput recensamantul. A mai observat careva?