News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: MNU on February 24, 2015, 08:18:03 PM
Tocmai am vazut la TV stirea despre anularea proceselor verbale pentru lipsa rovinietei pe motiv ca nu sunt semnate olograf de agentul constatator sau un martor. Cum naiba pot sa nascoceasca asa ceva? Parca am fi in epoca de piatra. In Romania e tot mai usor sa contesti orice, oricand sfidand toate legile.

Daca asa se pune problema, rovinieta ce o am acum a fost ultima... glumesc desigur dar sunt multi care asa gandesc dupa ce au vazut stirea la TVR.

asta e o chestie care am discutat-o si eu mai demult chiar cu un judecator. Agent constator nu poate fi considerat un sistem cvasiautomat de emitere a rovignetei, si CNADNR nu se sinchiseste nici macar sa semneze un PV. Ori e agent CONSTATATOR ori e agent PRIVITOR LA MONITOR.

Parca raspunsul primit a fost ca e semnatura electronica cu toate rigurile ei.

In schimb pe aceasi chestie am castigat 2 procese cu nesimtiti din diferite sectoare ale Bucurestiului care ridicau masinile, dar PV de contraventie ti-l facea la locul unde era depozitata masina, la dracu in praznic in afara Bucurestiuliu. Si ala era agent CONSTATOR. Nici macar colegul lui din oras, care le spunea tipilor de la firma de ridicari sa ridice masina.
Drumurile noastre POATE;

igorashu

Quote from: MNU on February 24, 2015, 08:18:03 PM
Tocmai am vazut la TV stirea despre anularea proceselor verbale pentru lipsa rovinietei pe motiv ca nu sunt semnate olograf de agentul constatator sau un martor.
Nu e valabil argumentul. A fost folosit în primele procese, dar a fost respins.

Cu vigneta s-au făcut multe măgării.
Exemplu: am avut vignetă până în februarie și eram convins că e valabilă până în iulie (când îmi expira CASCO). Până să-mi dau seama că nu mai e valabilă am ieșit din București de două ori în tot atâtea luni. Când am văzut că mi-a expirat, m-am dus și mi-am cumpărat. După 6 luni (fără o săptămână) am primit 4 amenzi (2 drumuri dus-întors). Au așteptat până cu o săptămână înainte să se prescrie ca să-mi emită PV. Era tactica standard ca să poată emite cât mai multe amenzi. Am făcut contestație și am câștigat toate procesele.

Acum s-a schimbat legislația și nu se mai emite niciun PV mai târziu de 30 zile de la data comunicării primului. L-ai primit pe primul, plătești amenda și vigneta. Nu plătești, iei mai multe amenzi (din 30 în 30 zile). Până atunci primeai zilnic câte o amendă+tarif vignetă 12 luni.

alecu26

si automat au scazut si numaru de contestatii.

Cetateanul, in marea lui majoritate are puterea sa recunoasca când a gresit si sa plateasca o amenda.

Dar când este abuzat de catre stat, si i se trimit pe nedrept zeci de amenzi, ca parca tu ai degradat drumul ala de zeci de ori....va contesta tot.

Erau instante din tara la care jumătate din procese erau de rovignete, (vb aici de judecatoriile mici). Era o cheltuiala enorma a statului, dintr-o ambitie prosteasca a statului. Cum e si cea cu trimiterea cu cateva zile inainte de expirare.

Nu inteleg de ce statul, prin instituiile lui, inteleg sa-si bata joc de cetatean, in loc sa aiba orice alta altitudine....constructiva, proactiva...orice.
Drumurile noastre POATE;


rocklee

AM urmarit ieri ..emisiunea de pe digi 24 ...in care a fost invitat CUTTER ...mia placut de el ....cum si -a spus puctul de vedetre ..la infrastructura rutiera ...bine pregatit si documentat ...prin aceasata sa mai aratat inca odata ca putem fi o forta [forumul] si porta vocea ...societati civile... mam simtit reprezentat de el si vreau sai multumesc pentru devotamet si daruire .... :) :cheers:

TibiV

Are cineva link-ul de la inregistrarea emisiunii cu CUTTER ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cutter

Aici, al doilea film de pe pagină (momentan mie nu prea mi se încarcă, dar văd că alții îl pot accesa fără probleme): http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/Importanta+autostrazi+drumuri+expres+Master+Plan+Transporturi

horatiu.cosma

Felicitari Catalin, cine ar fi crezut acum un an doi ca o sa ajungem sa avem un cuvant de spus ca si invitati la emisiuni. Ai expus foarte bine problemele principale de care ne lovim in perioada asta, sa speram ca vor fi auzite si se va materializa ceva si pe teren.


Harry

am trait sa o vad si pe asta :)))))


stangabriel

Hai, turist bulgar. Impozitele pe cilindree sunt mai mici la ei? nu mai refer la prima de poloare. La noi pentru 5,7 l ai ceva de plata la impozit.

radudanutz




cezar-mario2012

Da, dar macar au semnalizat corespunzător :police: