News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

davyl

Daca prostia ar cauza dureri... :)

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

isotech_ro


davyl

Super initiativa a celor de la Google! Multumim bodgymol.

Un pas inainte pentru monitorizarea traficului in Romania. Sper ca in curand sa fie accesibile aceste date si pentru sistemele GPS care au TMC.

Ultima oara cand am venit in vacanta in Romania, am avut TMC pana in Ungaria inclusiv (mentionez ca am un GPS Garmin 3790T), deci de abia astept sa vad iconita cu trafic si cand "navighez" in Romania. Nu de alta, dar ar fi util, mai ales in marile orase...

Ionut

Grozav!!! Este si precis? Ma intreb care e tehnologia... or fi camerele CCTV din intersectii folosite?!

orioane

Quote from: Ionut on June 20, 2012, 03:46:34 PM
Grozav!!! Este si precis? Ma intreb care e tehnologia... or fi camerele CCTV din intersectii folosite?!

Nu sunt instalate prin Bucuresti bucle inductive in asfalt pentru contorizarea traficului in principalele intersectii? Mi se pare un sistem mult mai eficient si mai robust decat recunoastere de forme din imagini ale camerelor CCTV.

bogdymol

Nici una din variantele voastre nu e cea corecta. Uitati aici un articol pe tema asta: Monitorizarea traficului în Bucureşti, acum prin Google Maps

QuoteÎn cazul în care vă întrebaţi cum ştie Google cât de aglomerat este traficul, răspunsul este mai simplu decât credeţi. Nu, spaţiul aerian al ţării nu este survolat frecvent de avioane de spionaj, iar sateliţii lansaţi în acest scop nu se uită la traficul din Bucureşti. Datele compilate de Google vin de la utilizatorii de smartphone-uri. Cei care folosesc aplicaţia Google Navigation sau Google Maps pentru a se orienta în trafic transmit informaţii anonime către serverele Google.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Interesant...
Multumim bogdymol!

Stiu ca in vest receptoarele de trafic de pe GPS-uri primesc informatia prin radio (statiile radio transmit aditional si informatii despre trafic). Insa cum aduna informatiile de trafic, asta nu stiu...

Vad ca in Romania sunt mult mai avansati (smartphone-uri). Nu ma mira... Tehnologia in Romania e dezvoltata mult mai bine ca spre exemplu in Belgia (internet, telefon etc.)

fuscobal

Si eu sunt curios cum functioneaza. Sa zicem ca deschid google maps, moment in care smarphone-ul transmite informatii legate de pozitia si viteza mea de deplasare. Atunci cand softul ce gestioneaza toata treaba decide ca sectorul pe care sunt eu este aglomerat se bazeaza doar pe viteza mea de deplasare si numarul mare de utilizatori google maps ce au aplicatia deschisa pe un tronson de X metri de drum sau cum ? Asta cu numarul de utilizatori e cam imprecisa pentru ca pe un tronson de 100m pot fi 100 masini dar numai 2 insi cu google maps deschis, pe cand pe altul tot de 100m pot fi 10 masini dar toti 10 sa aiba google maps deschis ! Nu ma pricep la tehnologii GPS asa ca nu injurati :)

orioane

Quote from: davyl on June 20, 2012, 04:43:52 PM
Vad ca in Romania sunt mult mai avansati (smartphone-uri). Nu ma mira... Tehnologia in Romania e dezvoltata mult mai bine ca spre exemplu in Belgia (internet, telefon etc.)

(Sunt mai "dezvoltati" pentru ca in Belgia serviciile de telefonie si internet sunt o sursa importanta de venit pentru stat ceea ce tine preturile foarte sus.) Nu stiu cat de eficace o sa fie in viitorul apropiat serviciul de trafic de la Bucuresti in schimb, din experienta, cel de la Bruxelles este foarte precis.

Ca sa revenim la Google traffic, cred ca ei coreleaza mai multe tipuri de informatii:
-de la sisteme de operare Android (doar ca aici pot aparea probleme de protectia vietii private, cred ca trebuie sa selectezi o optiune care sa permita colegerea datelor GPS si in plus nu sunt sigur ca nu iti consuma din traficul de date): http://mashable.com/2012/03/29/google-maps-traffic-data/
-de la operatorii de telefonie mobila prin concatenarea datelor legate de distantele fata de releele celulelor invecinate (situatie in care ai o baza de culegere  datelor muuuuuult mai mare si nu mai ai probleme legate de viata privata deoarece colectezi direct datele releelor): http://www.cellint.com/traffic_data/traffic_system.html
-pentru o acuratete si mai crescuta cred totusi ca si Google cumpara datele de trafic ale autoritatilor care au instalat sisteme de monitorizare a traficului
Ultima solutie e cea mai precisa, dar si cea mai scumpa asa ca probabil o aplica doar acolo unde cererea este suficient de mare ca sa le aduca venituri. Celelalte doua solutii mi se par mai la indemana unui monstru de rontait informatie bruta asa cum este Google si sunt relativ ieftine, nu fac decat sa utilizeze functionalitati deja existente in retea.

iuli

Radarul de tronson: radarul de care nu mai poţi scăpa nicicum


sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

In Italia se foloseste de mult sistemul asta, dar macar esti atentionat inainte. Uite o poza facuta de mine:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

In UK parca sunt cele mai multe astfel de camere, se calculeaza viteza medie pe un anumit segment.

Sfantu

eu as prefera si radare care masoara distanta intre masini :) (nu stiu daca exista si in alta parte decat germania) dar ar mai calma bizonii :)  O:-)
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

Ionut