News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mariansb

#1620
Am treaba in zona Pietei Aviatorilor, Unirii spre Parlament si Victoriei .
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

igorashu

La Unirea ai parcare supraterana etajata in spatele magazinului (mai tot timpul e goala). Poti parca si pe bulevardul Unirii sau in Piata Parlamentului.
La Victoriei ai parcare supraterana, dar e cam plina (depinde de noroc).
La Piata Aviatorilor poti parca pe bretelele Bulevardului Aviatorilor sau pe stradute (iarasi tine de noroc).
Iti recomand sa gasesti un loc de parcare in oricare dintre locatii si sa iei metroul.

Ionut

Exact, parchezi la Unirii cel mai bine si de-acolo metroul. :)

mariansb

Mersi, Ionut si igorashu!
Si eu as prefera sa parchez in Unirii si apoi cu metroul pe unde e de mers , dar nu voi merge singur, intelegeti voi :D
La parcarile pe strazi ( bld Unirii, Parlament, stradute din zona Aviatorilor etc) se achita vreo taxa? Nu vreau sa parchez si sa ma trezesc cu masina ridicata.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Ionut

#1624
Pe Bd Unirii, pe ambele sensuri pe margine, intre Piata Unirii si Piata Constitutiei se poate parca gratuit insa e greu de gasit loc dupa ora 09:00. De asemenea, poti parca gratuit in Piata Constitutiei (chiar in piata, in intersectie, este zona unde se amenajeaza concerte and stuff) doar daca nu este inchisa acea zona (concert sau ceva).

Alte solutii:
1. De la Primarie, sunt oameni cu vesta cu P (angajatii Primariei) care iti taie biletel de parcare de 1,5 RON/ora:
- aici, 44.425774, 26.102835
- aici, 44.425340, 26.104113
- aici, 44.425650, 26.105746
- aici, 44.429530, 26.106196
- aici, 44.431487, 26.104866
- aici, 44.431718, 26.105083
(copy-paste coordonate de mai sus in Google Maps)

2. Privat, parcare acoperita supraetajata, supraterana, este 3 RON/ora, aici - 44.428017, 26.105923 (se intra din strada Sf Vineri)

In orice alt loc din Piata Unirii NU PARCA, risti sa ramai fara masina. NU parca nici in zonele unde este parcare de resedinta, poti avea surprize.

---

In zona Aviatorilor nu-ti recomand sa incerci sa parchezi pentru ca greu gasesti loc. Cel mai bine este sa parchezi la Unirii unde sunt multe locuri (vezi locurile trimise de mine mai sus de la Primarie - cele de 1,5 RON/h) si de acolo sa mergi cu metroul unde ai treaba. La Victoriei dupa 9:30 NU GASESTI LOCURI! Este plin ochi, chiar si locurile cu plata... eu cand merg in Victoriei dupa ora 09:00 ma duc cu metroul.

igorashu

Quote from: mariansb on February 19, 2014, 04:34:57 PM
... dar nu voi merge singur, intelegeti voi :D...
Taxi atunci:) De la Unirea pana la Aviatorilor dai cam 10 lei - ia unul de firma si atentie la tariful de pe usa ;)

dr4qul4

Quote from: mariansb on February 19, 2014, 03:48:03 PM
Am treaba in zona Pietei Aviatorilor, Unirii spre Parlament si Victoriei .

Unirii-Universitate-Casa Poporului - nu ar trebui sa ai nici un fel de problema sa parchezi. Pe langa Unirea, Cocor si parcarea de la Universitate sunt foarte multe locuri de parcare cu plata la primarie (sunt taxatori umani si doar vineri te costa, sambata e gratis dar s-ar putea sa dai peste parcagii) si chiar pe strazile din jurul parlamentului.

De la Universitate spre Romana, Victoriei, Aviatorilor este groaznic. Poti gasi pe bretele, dar foarte greu. parcarea de la Victoriei ar putea fi libera sambata, insa vineri doar daca vi dupa 6.

Sfatul meu: lasi masina in Militari (parcarile in spic de la strada) sau si mai bine la AFI Cotroceni si de acolo taxi sau metrou.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mariansb

Mersi, tuturor pentru sfaturile utile!
Sper ca dupa vreo 5 ani de cand nu am mai fost in Bucuresti sa raman cu o buna impresie! :)
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

ciprebbe

Sper sa fie diferita de a mea, la tura facuta de sarbatori, si tot dupa vre-o 5 ani.
Cred ca mi-a ajuns pt urmatorii 5 :D .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

Ce-mi place drapelul ala USA! Autentic!  :lol: E drept ca e langa USA tara aia, dar totusi!!!

dorum

vai Bogdy ce buna mi-ar fi mie una de asta prin escapadele mele pe la Semenic, Muntele Mic, etc..... :) :) :)

dr4qul4

tu ai folosi-o pentru Lugoj-Deva  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Quote from: davyl on February 20, 2014, 03:13:53 PM
Ce-mi place drapelul ala USA! Autentic!  :lol: E drept ca e langa USA tara aia, dar totusi!!!

Astia de la NBC au mai comis-o de vreo 3-4 ori in timpul JO de anul asta. Nu mai am nervi sa caut acum pozele dar sunt varza la drapele, tari, etc.

Parca tot ei au fost in top si acum doi ani cu tot felul de afisaje ciudate din timpul JO.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog