News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

Quote from: ciprebbe on February 12, 2014, 10:22:35 PM
Listeaza-ti asta daca face careva pe desteptul in vama.

direct pe numele meu o listez  :lol: :lol: :lol:

danke man
Sailing away! S/Y Haimana

iuli

La mine e cel mai fun în vamă. Am numerele de la mașină de Arad iar CI de Timișoara. Mașina e pe numele meu. Când intru pe la Nădlac vameșii se uită ciudat că nu înțeleg de ce intru pe acolo și nu pe la Cenad că doar e mai aproape Timișoara pe acolo. Dacă intru pe la Cenad până să îmi ceară actul de identitate văd numărul de Arad și li se pare nefiresc. Câteodată mai ies afară din gheretă dorind să mă controleze mai amănunțit crezând că evit Nădlac-ul.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

^

Quote from: OUG 195/2002Art. 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege

Te muti in alt judet -> trebuie sa schimbi talonul
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

CinX

Pana nu demult si in Germania cand te mutai in alt "judet", trebuia sa reinmatriculezi masina pe noul domiciliu.
Legea a fost de curand schimbata sau se va schimba in curand, astfel ne mai fiind nevoie de asa ceva...

ciprebbe

Apropo CinX ca esti pe acolo , s-a introdus taxa de 100 euro pt straini pe autostrazile din Germania?
Stim de propunere insa nu stiu daca a intrat in vigoare la 1 ian 2014. Sti ceva?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

CinX

Nu s-a introdus deocamdata nimic. Deocadata doar partidul bavarez o sustine.
Adevarul e ca in ultima vreme nici nu am mai auzit ceva despre treaba asta.

iuli

Am întrebat la poliție și mi-au zis clar că nu sunt obligat să-mi schimb talonul. În plus, niciodată polițiștii care m-au oprit nici măcar nu au dat ca idee că ar mai fi obligatoriu. Așa știam și eu că e necesar de asta m-am interesat expres.

Momentan nu doresc schimbarea numărului pentru că pe Timiș numărul pe care îl doresc este ocupat.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

stelian222

bogdymol , sebba multumesc pentru sfaturi!

bogdymol

Revenim la normalitate...

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Bun asa. Deci avem totusi o voce.
(Nu vorbesc doar de PUM, vorbesc de societatea civila in ansamblul ei.)

Acum sa vedem ce se va intampla la modul concret.

Goldmund

Quote from: CinX on February 12, 2014, 11:40:20 PM
Pana nu demult si in Germania cand te mutai in alt "judet", trebuia sa reinmatriculezi masina pe noul domiciliu.
Legea a fost de curand schimbata sau se va schimba in curand, astfel ne mai fiind nevoie de asa ceva...

Conform actualei debate din Germania, sindicatele politistilor sunt strict impotriva acestui proiect de lege  care ar urma sa intre in viguare inca din a doua jumatate a anului 2014.
http://www.sueddeutsche.de/auto/neue-alte-kfz-kennzeichen-wohne-in-m-fahre-mit-do-1.1679278
Ce este important este ca este vorba de o 'dispozitie' locala, a regiunilor Germaniei si este posibil ca in anumite regiuni sa nu fie posibil ca odata cu schimbarea adresei sa-ti pastrezi si numerele de inmatriculare ale masinii...Depinde doar de localitatea respectiva ce accepta sau nu.
Cat despre 'taxa pentru masinile straine' (ma refer strict la autoturisme)e o aberatie, care in viitorii patru ani nu va intra in vigoare. Altfel stau lucrurile pentru transportori(camioane, autobuze)

weaz

Un comunicat cu o stire foarte faina. Jos palaria mea in fata Doamnei Manescu. O masura normala in urma unor sesizari normale.
Acum sa ne tinem respiratia si sa speram ca si cei care vor reanaliza legea vor repara.

P.S. Pacat ca nu va fi la conducerea MT mult timp(ca asa e politica la noi), arata destul potential.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

Quote from: adiarc on February 14, 2014, 01:22:43 PM
PE BANI EUROPENI , NU MAI MERGE CU SMECHERII...!!!!!

cine a zis asta? cum si-au dat seama? au ajuns la un nivel la care se simt responsabili si deja incep sa-si caute mustele ce le bazaie pe caciuli?

si... daca tot au ajuns la nivelul asta de "performanta"... de ce ii doare doar de banii europeni?
banii ROMANIEI unde sunt?

sau deja ma duc prea departe cu gandul cand de fapt ar trebui sa sintetizez raspunsul in:
Daca nu merge cu jmecherii pe bani europeni... si daca noi nu suntem in stare sa avem banii nostrii... atunci nu trebuie sa mai mearga deloc!!(?)

Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe