News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

iuli

#1575
Ca sa va curatati urechile dupa "muzica" sugerata de Ionut:   8)

LE: Ma refeream la primul clip.
Al doilea e superb! Asta ar trebui sa fie atmosfera atunci cand ninge, sa ne bucuram de zapada. Chiar nu mai avem timp sa ne bucuram de lucrurile marunte?!  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

anacronox

in alta ordine de idei, de astazi sunte fericitul posesor al:



acum ca m-am motorizat, voi incerca sa fac mai multe update-uri pe zona Deva

Ionut

Felicitari, bun de cinste! Sa o stapanesti sanatos fara incidente! :cheers:

---

Intr-o alta ordine de idei. :lol:

http://www.youtube.com/v/uijtoe2j2V4

dorum

S-o stapanesti sanatos si cu 0 incidente!!!

:cheers:

Archi

#1579
@ anacronox       Te asteptam cu un review complet in  " INDRUSTIA AUTO IN ROMANIA"

Sa il stapanesti sanatos!   :vroomvroom:

Tavi

S-o stapanesti sanatos, fara incidente si sa faci cat mai multi km pe drumuri de calitate!

Harry

Frumoasa masinuta, drumuri fara incidente :D

stelian222

Va rog frumos, am nevoie de putin ajutor:

Am o masina mostenita , nu am facut inca succesiunea si trebuie sa trec ITP-ul ( aici pe plan  local). Imi pot pune piedici pt. ca nu sunt eu proprietarul din acte ci tatal meu decedat? Cum o rezolv?

Multumesc!

bogdymol

^ La ITP iti trebuie CIV-ul, talonul, asigurarea si cartea de identitate a persoanei care prezinta masina la control (toate in original). Nu are importanta daca masina este inregistrata pe numele tau sau a altcuiva.

Eu am fost la ITP cu o masina inmatriculata in Romania, dar pe numele unui cetatean strain cu domiciuliul in Romania. Am dat buletinul meu si a fost ok.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

da, oricine poate merge sa faca ITP-ul doar sa aibe actele de care zicea bogdy mai devreme

si apropos... alta intrebare...
se poate iesi din tara cu o masina inscrisa pe numele altcuiva (persoana fizica) fara procura?
nu de alta dar parca n-as mai face un drum la Bucale ptr atata lucru
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

^ Da, se poate, dar doar daca masina e inregistrata pe persoana fizica. Masinile familiei nu sunt pe numele meu, dar am iesit de nenumarate ori din tara si nu am avut probleme.

Daca masina e inmatriculata pe firma ai nevoie de procura.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

aha, tnx, la firma stiam dar nu stiam daca si la PF
dar la mine un corespunde nici numele de familie, plus eu Arad, masina IF (undercover) :D
deci nu ar trebui sa am probleme :D

danke
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

#1587
Nici pe PF nu e voie fara procura.
La iesirea din decembrie la Bors mi-a cerut si talonul si m-a intrebat a cui e masina desi era evident acelasi nume ca si in buletin.
In schimb cat a fost cu nr de B si pe leasing nu mi-a cerut niciodata.
Iata ce se spune:
QuoteDirectia de Supraveghere si Controlul Trecerii Frontierei a explica , intr-un punct de vedere formulat ca urmare a unei solicitari, ca Politia de Frontiera Romana nu solicita conducatorului auto documente din care sa reiasa  raporturile juridice dintre acesta si proprietarul mijlocului de transport.

Practic, politistii de frontiera nu vor solicita conducatorul auto nici procura, nici contract de comodat. Singurele acte pe care ei le verifica sunt

- permisul de conducere al soferului aflat la volan,
- asigurarea de raspundere civila auto si
- certificatul de inmatriculare a masinii (la acest document fiind vizata rubrica referitoare la valabilitatea inspectiei tehnice perioadice a autoturismului).
"La din tara sunt aplicabile conditiile privind admiterea vehiculelor in circulatie pe drumurile publice, statuate de O.UG. 195/2002 si Conventia asupra circulatiei rutiere, care  stabilesc ca autoturismele aflate in circulatia intemarionala trebuie sa fie inmatriculate, asigurate pentru raspunderea civila corespunzatoare din punct de vedere tehnic, iar conducatorul auto  trebuie sa detina un permis de conducere valabil, corespunzator categoriei respective de vehicul", precizeaza Directia de Supraveghere si Controlul Trecerii Frontierei in punctul de vedere formulat.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#1588
Listeaza-ti asta daca face careva pe desteptul in vama.



Gerne :p
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Acum vreo 5 ani am intrat in bulgaria fara sa ma intrebe nimic. S-au uitat doar la buletin. Rca-ul imi expirase, l-am facut in dimineata aia dar era valabil abia peste 2 zile. Procura era de fapt o foaie cu stampila firmei, fara numar de inregistrare.
Iar la buplgari era inchis la vigneta asa ca nu am mai luat deloc :lol:
Asteptam sa intram in schengen sa scapam de tot de chestiile astea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024