News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

iuli

#1485
Daca tot ziceati de parazapezi:

Parazăpezile, și insuficiente, și furate

QuoteRomânia are nevoie de 1.600 de kilometri de parazăpezi. În această iarnă, oficialii de la Drumuri intenţionau ca măcar jumătate din kilometrii de şosea expuşi viscolului să fie protejaţi de parazăpezi. Acum însă a apărut o altă problemă: furtul de panouri.

Nu doar că nu există suficiente protecții, dar cele existente mai sunt și prădate de hoți. Un exemplu vine din Botoșani, unde cei peste 300 de metri liniari de panouri de pe raza localității Mănăstireni au fost furați săptămâna trecută, cu tot cu stâlpi.

Parazăpezile erau montante pe drumul național care face legătura dintre Botoșani și Săveni. Și în Craiova erau 73 de panouri parazăpadă amplasate la marginea DN 56, între comunele Giubega şi Galicea Mare. Acestea au dispărut cu doar câteva zile în urmă.

Din cei 1.600 de kilometri de parazăpezi necesare în toată țara, statisticile arată că acestea sunt montate doar pe aproximativ 15% din suprafață.

Parazăpezi montate


  • Mureş - 26 de kilometri
  • Iaşi - 14 de kilometri
  • Suceava - 14 de kilometri
  • Vaslui - 8 de kilometri
  • Harghita - 3 de kilometri
  • Covasna - 2,5 de kilometri
  • Braşov - 1,4 de kilometri

Sursa: Digi24
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Niste polonezi isi conduc rablele pe "Șose Tranfăgorsky" (04:18) (adica pe Transfăgărășanul nostru):

http://www.youtube.com/v/xhCiH8Ma5TU

Naratorul vorbeste in Poloneză, dar puteti activa subtitrarea in Engleza din dreapta-jos (Captions).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

Nu te mai lua dupa presa. Exista parazapezi montate si in jud Dambovita, pe DN71. Probabil si in alte parti, dar nu au cum sa faca fata la viscolul din weekend.
Doar padurile (late de minim 20 m) pot opri zapada viscolita, dar la noi se vor taia imediat asa cum s-au furat si parazapezile.

Ar fi interesant, daca are cineva poze din alte tari (europene) cu strazile din orasele afectate de ninsori abundente.

Nu ma refer la poze "asa DA" ci la situatia de pe strazile secundare. si la noi se deszapezeste magheru si se incarca zapada in camioane, dar astea sunt exceptii
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ovicor

Privitor la mistretul de pe sosea, se intampla atunci cand un mistret, urs, cerb, este atacat de o haita de lupi. Haita il impresoara si-l obosesc sistematic, el cauta sa se puna sub protectia oamenilor, s-au mai vazut cazuri.

sebba

Quote from: bogdymol on January 28, 2014, 12:01:34 AM
Niste polonezi isi conduc rablele pe "Șose Tranfăgorsky" (04:18) (adica pe Transfăgărășanul nostru):

iti dai seama cati d-astia o sa vina cand va fi gata A1?
sper insa sa nu ajungem sa inchidem Transfagarasnul ptr orice amator de adrenalina care vrea sa-si cunoasca limitele pr acolo
Sailing away! S/Y Haimana

marius_ar

Oare daca ne adunam vreo 10 masini de forumisti, Politia o sa inchida Transfagarasanul si pentru noi? Nu m-ar deranja sa ne facem de cap pe acolo...

sebba

^ cu siguranta nu! n-avem noi moaca ptr asa ceva! la cata benzina au halit aia nu a mai contat "fondul de pensii" ptr "asistenta" ;)
dar crezi ca mi-ar ceda cutia la "trocariciul" meu de Espace? sa-l pot compara si eu cu bolizii alora? :D

Sailing away! S/Y Haimana

doryan93

#1492
Un articol in care ne arata cum se face dezapezirea in alte tari, si anume:
In Canada(Toronto):
http://www.youtube.com/v/lUds1pWKMjs

In Norvegia:
http://www.youtube.com/v/R_rciZ0E9Uo

In Romania, unde  se foloseste inca plugul  din lemn tras de oameni:

sebba

trebuie sa recunosti ca in Romania e mai "fun", simti ca e iarna :p
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

Fotografia aeriana: Interzisa in Romania! Legea nu va mai permite sa facem asemenea filmari in aceasta tara!

  Semneaza petitia aici!

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ovicor

Se cere inclusiv CNP, pentru validare. E bine, oare ?!

Archi

Si eu am avut aceeasi intrebare. Pana la urma l-am dat.

iuli

Foarte ciudat site-ul ala. Serverul e varza... Dar domeniul este  administrat de catre Romarg SRL. E cineva pe bune si face asta din pasiune neavand cunostinte de web si administrare de servere?

Intr-un fel, orice petitie pe bune trebuie sa contina CNP, la fel se face si de catre cei de pe strada cand strang semnaturi pentru diferite chestii. E cam singurul mijloc ok antifrauda.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


alin_simeriaveche

pana la urma, CNP și nr de telefon e obțional