News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

oameni buni, dar nu se poate sa stam cu mainile in san si sa acceptam asemenea aberatii

adica, revin la ce ziceam mai devreme, GOOGLE de ce are voie sa ne fotografieze/filmeze si dronele nu??
a fost legea aia cu autostopul, acum cu dronele!
ce urmeaza? interzicerea privitului pe geam din tren? astea-s legi de rahat! ptr asta platim statul?

unde e libertatea, unde e democratia?
brazilienii au facut revolutie de la un bilet de autobuz! noi ce facem?
sau iar am dreptate cand spun ca suntem prea buni si de buni ce suntem, suntem luati de prosti?

NU INSTIG la revolutii sau alte d-astea, nu am suficiente finante ptr asa ceva
insa ceva tot trebuie sa facem! cum zicea un coleg mai devreme, ceva petitii catre avocatul poporului, ceva...
legile trebuiesc date in concordanta cu nevoile si ptr bunastarea poporului, ma insel?
iar legile de acest fel nu fac decat sa incalce flagrant anumite aspecte legate de drepturile si libertatile cetatenilor

aaa... esti stat/guvern/minister falimentar si nu mai ai de unde sa mai scoti 2 lei ptr o ciunga? bun, te intelegem ca-ti mananci de sub unghii dar fa-o macar fara a leza libertatile si drepturile poporului care te hraneste. ia-i pe cei ce fac din asta o activitate comerciala si taxeaza-i dar nu veni cu aberatii de genul "autorizatie luata cu 45 zile inainte" si altele asemenea

poate veti zice ca-s nebun si netratat, asa o fi, dar inainte de toate astea sunt Roman si chiar imi pasa de ce se intampla pe aici prin tara
Sailing away! S/Y Haimana

davyl

#1427
Atatea legi importante sunt necesare in tara noastra si nu sunt inca date, incat asta cu dronele, era "imperios necesara". Vorba unui prieten: "Din multe, m-am tuns direct in frunte!!!. O tampenie clara!... Ar trebui facuta o pagina undeva pe net unde sa semnam impotriva acestei legi si sa ne exprimam nemultumirea!!!

bodymol multumim pentru minunatele video-uri! Absolut superbe!!! Ar fi mare pacat sa fie ultimele!

As putea intelege ca o drona dintr-asta n-ar putea fi utilizata intr-un spatiu privat, pentru pastrarea intimitatii, insa pe teritoriul public, chiar nu inteleg!!! Inca mai sper sa se corecteze in timp util legea asta...

bogdymol

Quote from: davyl on January 24, 2014, 03:30:34 PMbodymol multumim pentru minunatele video-uri! Absolut superbe!!! Ar fi mare pacat sa fie ultimele!

Cu placere, dar nici una din filmari nu e realizata de mine. La mine e deocamdata in plan achizitia dronei (deja stiam modelul, are sub 1 kg, dar nu se incadreaza la partea cu "fara dispozitive de inregistrare").
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

facem ceva aici: http://www.petitieonline.com/creeaza sau facem pagina noua cu asa ceva?
daca se doreste site nou, pot pune la dispozitie nume_subdomeniu.end.ro sau nume_subdomeniu.spontan.ro si bineinteles gazduire
m-am uitat si dupa ceva scripturi de facut site ptr petitii dar n-am gasit nimic interesant si care sa fie si free
gasisem unul mai de bagat in seama dar nu le merge downloadul pe site (phpPetition v3)
Sailing away! S/Y Haimana

igorashu

E ordin de ministru.
Se da ministerul in judecata si se obtine anularea ordinului de ministru.

Ionut


dorum

291.... :oops:
sper sa nu...  :rip:

Sargon1806

Doua filmulete din Paris (autor necunoscut). Sunt destul de recente, mai ales primul (judecand dupa reclamele la Samsung Galaxy S4 cu 4G :D).
Zona destul de circulata, oamenii se simt bine, fac poze... civilizatie.

http://www.youtube.com/v/Ilb2XH-p1PY

Asta e chiar tare. Facut fix langa Tour Eiffel. Ma rog... mergea un stabilizator Zenmuse... dar trecem peste. Fiti atenti ce zice autorul in descriere:
QuoteFor information, security guys asked us not to fly near the tower because of the "Vigipirates" mesures, so we had to go back (second part of the video).
Deci ii durea la basca de drona lu' nenea, voiau doar sa nu zboare chiar pe langa turn (si cu argument). Ceea ce, pana la urma, e o cerinta de bun simt.

http://www.youtube.com/v/1r9aWkhFpQc

Noi de ce trebuie sa ne dam cu curu' de asfalt ca sa ne bucuram de micile inventii ale secolului XXI?  :headbash:

sebba

ptr ca aia de dau asemenea legi sunt niste muste fara cap!
ia o musca, rupe-i capul si da-i drumul! nici nu o sa-ti dai seama daca te uiti la o musca sau la un politician de-al nostru!
amandoua speciile ne irita! diferenta e ca musca moare repede!
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Pentru cei care au deja drone si nu sunt de acord cu legea propusa recent:

Quote from: Eduard SchneiderURGENȚĂ MAXIMĂ. Voi compila un material video, care va conține un mesaj puternic și sper că va ieși viral. Vă invit să-mi trimiteți prin wetransfer.com cele mai bune materiale filmate din aer pe care le aveți (mai ales, dar nu doar din Romania). Nu cunosc pe nimeni care să dețină material din Moldova (mănăstirile). Trimiteti ce aveți mai bun, din orice regiune din țară, doar best-of. Eu voi hotărî ce intră și ce nu. Nu va depăși 5 minute în total, pentru a nu plictisi. Doar materiale originale, asupra cărora dețineți drepturile.Prefer sa fie gata stabilizate cu Warp Stabilizer (daca e cazul), sa nu mai pierd eu timpul cu asta. Lucrez pe mac, prefer alte formate decat .avi sau .mpeg. Nu trimiteti imagini cu jello, vibratii sau elici în cadru. Do it now. edi.schneider.8[at]gmail.com
de pe facebook
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Azi am fost între Arad şi Şiria pe DJ709 si am numărat 6 maşini în şanţ. Drumul era OK, doar cu mici porţiuni de zăpadă apoasă pe porţiunile unde nu merg roţile în mod frecvent. O maşină de dezăpezire nu ar avea ce face deşi am întâlnit una pe traseu care săraca ţinea lama cât mai aproape de asfalt dar cum drumul era plin de gropi mai mult băga lama în gropi şi ori distrugea asfaltul şi mai rău ori îşi distrugea maşina. De asemenea împrăştiau nisip. Degeaba o făceau că nu avea ce topi, zăpada fiind topită, irosire de materiale... O faceau totuşi pentru că altfel vedeţi ce se întâmplă, cad capete şi se spânzură mediatic. Nu vreau să acuz şoferii pentru că nu conosc fiecare caz în parte dar îmi sună a condus nepreventiv, cu viteză, depăşiri, şi poate, cauciucuri de vară sau de iarnă SH.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

^^ Pe DJ709 Arad-Siria, la cat de denivelat e si la cate gropi are, nu au nici o sansa sa lase lama mai jos de 5-10 cm. Daca o lasa mai jos de atat sigur ori se rupe lama, ori sparg drumul mai tare.

Sper sa-l faca o data... ca de vreo 2 ani tot il paseaza dintr-o parte in alta si se tot cearta politicienii intre ei (de la toate partidele) si fiecare da vina pe celalalt, dar drumul tot spart e.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Păi cam aia încercau să facă cu lama ca să nu zică lumea că nu fac. Părerea mea e că au stricat drumul, mașina, motorina și nisipul degeaba. Dar dacă nu o faceau a doua zi discutam despre demiterea prefectului.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Uh, pe A1 a venit si armata...