News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Sargon1806

Unul dintre cei care studiaza de ceva timp problema dronelor, in scopul achizitiei uneia, sunt chiar eu. De ceva timp am inteles mai multe chestii despre FPV, transmitatoare, receptoare (btw, daca se pricepe cineva pe aici, l-ar ruga sa se anunte... ma intereseaza legislatia privind emitatoarele de peste 25 mW... mai ales ca ma gandeam la ceva de minim 1000 mW :D).

M-a descurajat ziua aceasta, mai ales ca ma gandeam ca am scapat de reglementari pe zona asta, dar m-as bucura sa stiu ca e o masura de rezolvare a problemelor "post-factum", mai degraba decat de prevenire.

Chiar planificam niste iesiri... Legea nu prevede deocamdata sanctiuni. Asta e ok. Dar as vrea sa stiu ce pot pati eu, persoana fizica, daca lansez jucaria pe campiile patriei.

bogdymol

Am gasit rezolvarea: atasez GoPro-ul de zmeul ce il am prin casa si ma duc cu el la pozat de santiere. Problem?





Acum pe bune: chiar o sa atasez o data GoPro-ul de zmeu sa vad ce iese :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

radutm

#1412
Quote from: dr4qul4 on January 23, 2014, 08:15:35 PM
aterizezi la 1 km pe camp si ce va face politistul? se duce dupa ea sa o controleze.
mai intai o cantareste ca sa afle daca are sub 1 kg. in acest scop va fi dotat cu un cantar
Quote from: bogdymol on January 23, 2014, 08:53:39 PM
Am gasit rezolvarea: atasez GoPro-ul de zmeul ce il am prin casa si ma duc cu el la pozat de santiere. Problem?
stai linistit, este deja in pregatire legea pentru reglementarea ridicarii de zmee si jucarii zburatoare cu masa sub 1kg si care prevede ca detinatorul sa aiba un permis de port-zmeu
cont inchis

tonică

cand o astfel de lege vine de la ministerul transporturilor cred ca-i mura-n gura pentru cine este data.
urmatorul filmulet pus pe aici si facut dintr-o astfel de drona cade automat sub incidenta legii. Va trebui sa dovedesti c-ai folosit vultur, zmeu sau alta dracovenie pt a ocoli astfel pedeapsa. Aia cu armata si concurenta e o pista falsa. fireste ca exista si aceea posibilitate dar astfel nu mai dadea legea ministerul transporturilor.. Deci nici macar nu voaleaza intentia, o fac pe sleau asa cum au facuto imediat ce au venit la conducere cu zborurile cluburilor aeronautice.

Sargon1806

#1414
Stai asa... de cand trebuie cineva sa-si probeze nevinovatia? Parca era invers chestia asta. Daca eu postez un film facut din drona, ei trebuie sa demonstreze ca filmuletul este creatia mea (ca l-am urcat eu e simplu de dovedit... dupa IP. Dar nu presupune automat ca eu l-am realizat), deci trebuie filmarea originala (care pana la acel moment va fi demult copiata pe hard si stearsa de pe suportul original) si abia apoi trebuie sa demonstreze ca am folosit UAV (unmanned air vehicle) si nu vulturi din Deva... Gresesc?

Ionut

#1415
Da, prezumtia de nevinovatie. Ei trebuie sa demonstreze ca tu ai filmat, ceea ce este practic imposibil fara sa te vada efectiv cand operezi drona. Eu sunt curios cum vor arata normele metodologice (cum se va aplica efectiv legea) si ce pedepse vor fi prevazute.

Ah, si cine trebuie sa te amendeze, cine trebuie sa te prinda? Politia? Pai stie politistu' care-i treaba cu drona? Vin astia de la ROMATSA sa pazeasca dronele? Pai da, ca la restul sunt deja prea buni. E cam de rasul curcilor...

iuli

Curcile nu zboara!  :lol:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

^ Politistii nu stiu asta  :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Lasă că zboară porcii!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ovicor

@ Iuli, sigur de curci voiai sa zici ca nu zboara, poate trebuia sa zici " curcanii " ?!?!?!!!!!

iuli

Fabuloasa faza cu porcul!  :lol:

Pai sunt curcani la genul feminin, sa nu fim sexisti!  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

mai stiti cand au interzis manelele? imediat dupa aia (aproape) toata lumea asculta manele si cantaretii s-au inmultit peste noapte
poate se va intampla la fel si cu dronele, ne cumparam toti cate una sau chiar doua :D
Sailing away! S/Y Haimana

davyl

Ce mai ramane de adaugat: faza cu legea impotriva dronelor... de rasul curcilor... :)

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog