News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut


tonică

sa fim sinceri...s-au lalait binisor cu legea asta. Apai sa mai vedem noi un imbecillio stand la o partida de table printre alunecari ori cum se depreciaza in lalaitura birocratica a cnadnrului lotul pecica-arad? Sau cum sed binemerci 10 km de autostrada fara nici un folos caci n-au fost in stare de-o descarcare provizorie la sanovita? Si multe multe altele bagate sub pres?

igorashu

Pai dupa semnatura, Constantin Matei.
Aceeasi persoana care a publicat si anuntul privind vanzarea pavilionului de stat al Romaniei.

dorum

Buuun....schimbam drona cu un par telescopic de cativa metrii si punem camera in varful lui...oare o sa interzica si betele telescopice?

savagedanyro

Urmeaza interzicerea privitului spre santierele patriei.
Vom fi obligati sa trecem pe langa santiere cu ochii inchisi.

TIMISOARA 2021 !

radutm

intamplator, tot o drona de la presa locala din alba a filmat si epava avionului cazut in Apuseni....mesajul e clar, exesul de transparenta face rau birocratiei de la ministere...dar e si un semnal pentru "entuziasti", cum sunt forumistii sau cetatenii cu simt civic: nu va mai bagati nasul in treburile noastre
cont inchis

sebba

o sa imi dresez o cioara sa zboare unde-i spun eu
ii pun un smartfone sa filmeze si sa aibe si gps sa stiu unde umbla...
ce o sa mai faca atunci? o sa interzica zborul pasarilor pe motiv ca pot fi pasari spion? :lol:
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

#1387
Nu rade. Sunt camere super mici chiar care sunt capabile sa filmeze fullHD ce pot fi instalate pe pasari. Am vazut ca au pus pe rapitoare (specii de vulturi si soimi) si nu numai. Evident, mai trebuie sa si dresezi vulturul sa fie pasionat de infrastructura. :lol:

Cat de badass ar fi sa filmam niste A3 Comarnic-Brasov cu un vultur? Am face istorie. Facem cheta pentru mini-camera numai asa, de-ai naibii. Problema e sa gasim vulturul (sau alta pasare). In Romania nici nu stiu daca se ocupa cineva cu falconry.

savagedanyro

Am fost la cateva targuri de vanatoare si acolo tot timpul am vazut soimi.
Dar nu cred ca il poti face sa zboare "drept" pe unde vrei tu

TIMISOARA 2021 !

bogdymol

Propuneri de legi:
- interzicerea camerelor de filmat pe bordul masinilor (gen cele de pe trafictube.ro)
- interzicerea realizarii de fotografii din interiorul autovehiculelor (inclusiv pasagerii au interdictie)
- interzicerea fotografierii oricarui santier
- carnete de soferi pentru masinutele cu telecomanda
- interzicerea decolarii pasarilor fara aprobare de zbor
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Quote from: bogdymol on January 23, 2014, 04:23:53 PM
Propuneri de legi:
- carnete de soferi pentru masinutele cu telecomanda
- interzicerea decolarii pasarilor fara aprobare de zbor

:lol: Bune astea, bune.

@savagedanyro: iti dai seama ca e imposibil sa dresezi o pasare sa zboare pe aliniamentul autostrazii. :lol: Nu ma refeream la asa ceva... eu ma gandeam sa filmam in anumite puncte. De exemplu ar fi super de efect filmarea de sus a unui viaduct major sau a unui tunel sau interchange. Asa cum fac si dronele, pana la urma... :D Nu cred ca e imposibil. Nu ma pricep, insa din ce-am vazut la TV acele pasari pot fi dresate sa "dea o tura" doar asa, for fun. Nu musai sa vaneze ceva, doar asa sa-si intinda aripile si in timpul asta camera ia niste cadre.

Poate aberez, insa din ce cadre fenomenale am vazut la televizor, stiu ca se poate realiza, cel putin ca idee. Nu stiu ce presupune ca dresaj, timp... energie, bani. Habar n-am. Insa la TV am vazut secvente lungi filmate de pe spatele pasarilor in linie dreapta.

sebba

asa asa, dar pasarile sa depuna plan de zbor inainte
si sa aibe ELT pe frecventa corespunzatoare

odata obtinuta aprobarea de zbor sa aibe obligatia sa nu-si lanseze materiile fecale in locuri neamenajate si sub nici o forma pe masinile guvernantilor

referitor la dresare: ca sa zboare pe deasurpa autostrazii.... hmm... tot cu ciorile cred ca e mai bine! sunt deja invatate cu carosabilul....mai trebuie sa le invatam cu carosabilul in lucru :D
plus ca se gasesc, ieftin, moca... in orice zona! :D
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

OMG, sebba, e cel mai bun comentariu al tau EVER! Rad cu lacrimi aici. :lol:
Quoteodata obtinuta aprobarea de zbor sa aibe obligatia sa nu-si lanseze materiile fecale in locuri neamenajate si sub nici o forma pe masinile guvernantilor

alin_simeriaveche

eurocopter, chiar nu ai de spus nimic de această lege?:)

sebba

#1394
eurocopter tace ca legea-i sperie concurenta :D

ionut, am mai avut eu si altele dar erau pe "dark side" :lol:


LE: si ca sa revin la dresaj... de dresaj nu ma apuc dar putem face o drona in forma de pasare, camuflata! chiar sa aibe in dotare si recipient ptr "martisoare" :D
Sailing away! S/Y Haimana