News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

MRS

Cu toate astea se simte din ce in ce mai acut nevoia unui altfel de conducator, altul decat ORICARE a fost/nu la putere in ultimii 24-25 ani


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Guys, hai sa lasam discutiile astea. Revenim la infrastructura & conexe? Merci.

bogdymol

Sper ca va plac ultimele 3 postari (#17-19) din Vitrina cu autostrăzile Europei
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

CinX

^^ is dementiale :lol:

Intre timp in fascinanta Romanie...
http://www.youtube.com/watch?v=hHwiGES-Jfs

florin74

In sfarsit o initiativa benefica privind uniformizarea procedurilor si regulilor prin care se vor derula licitatiile si concesiunile in UE
http://www.mediafax.ro/economic/parl...in-ue-11911679


4 lucruri mi se par extrem de importante :

- renuntarea la criteriul "pretul cel mai mic" in atribuirea contractelor

"Datorită noului criteriu - "oferta cea mai avantajoasă economic" - în procedura de acordare a contractului, autorităţile publice vor putea accentua calitatea, consideraţiile referitoare la mediu, aspectele sociale sau inovaţia, ţinând în continuare cont de preţ şi de costurile de implementare a achiziţiei. "Noul criteriu va aduce finalul dictaturii celui mai mic preţ, aducând în prim-plan calitatea", a explicat Tarabella."

- flexibilizarea posibilitatii de a propune solutii tehnice diferite

"Noul "Parteneriat pentru Inovaţie" va permite autorităţilor publice să organizeze licitaţii pentru a rezolva o problemă specifică fără să anticipeze soluţia, lăsând astfel spaţiu contractorului şi contractantului să găsească împreună soluţii inovatoare "

- simplificarea documentatiei

procedura de depunere a ofertelor companiilor va fi mai simplă, cu un "Document Unic European de Licitaţie" bazat pe declaraţii pe proprie răspundere. Doar câştigătorul va trebui să pună la dispoziţie documentele originale. Acest lucru ar putea reduce povara administrativă a companiilor cu mai mult de 80% , conform estimărilor Comisiei Europene. Noile reguli vor încuraja divizarea contractelor în loturi, pentru a facilita accesul la licitaţie al firmelor mai mici."

- introducerea unor criterii anti dumping
Pentru a combate dumpingul social şi a asigura respectarea drepturilor lucrătorilor, noile reguli includ prevederi referitoare la subcontractare şi la "oferte anormal de mici". Astfel, ofertanţii care nu respectă legislaţia muncii din UE pot fi excluşi de la licitaţii.

Termen de implementare in legislatie : 24 luni

MRS

^^^
@CinX:

1. Militienii respectivi aveau in dotare Passat-uri negre (din fata si spatele SUV-ului). Bravo mah, asa bugetari mai zic si eu!
2. Extra bugetar si tzaranca cu Porsche -- consilier local --- ha!

In rest circ balcanic cu specific moldovenesc










A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

sebba

Quote from: CinX on January 16, 2014, 01:14:56 PM
^^ is dementiale :lol:

Intre timp in fascinanta Romanie...
http://www.youtube.com/watch?v=hHwiGES-Jfs

fucking shit! ce tupeu de centurista (de lux)! pai zdreanta aia trebuia legata cu catuse de cand l-a atins prima data!
cum era tiganul ala din UK? cum a stat ala cuminte sa-l lege politistul? asa trebuia si cu asta! legata si bagat direct la duba!
dar parca vad ca o sa scape basma curata si politistii care au avut nesimtirea sa o opreasca vor fi detasati cine stie pe unde... fara passat-uri :D

referitor la passat-uri, acum cativa ani aveam un prieten ce lucra in politie si primise in dotare un passat (sau ceva masina mai rasarita, nu mai stiu exact...)
era suparat nevoie mare ca i-l bagasera pe gat si nu mai stiu ce chestii nasoale atragea dupa el... ceva garantii, bani... nu era chiar placuta situatia...

Sailing away! S/Y Haimana

MRS

Astea erau ale lor, nu are MAI d'astea.. din salariile de bugetari
O:-)


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

#1373
WTF. :o



Air pollution in the Chinese capital reached new, choking heights on Thursday. But who needs to see actual sun when you can enjoy a Beijing sunrise in all its glory, on LED screens across the city? Via Time.com

Mda, prea multe fabrici si prea multe masini. :ohno:

bond

toată aglomerarea aia urbană se află într-o "căldare" (închisă de munţi la N şi E). în general e atât de mult smog încât nu se poate vedea cerul decât în rarele zile când bate briza dinspre mare. aveau ceva restricţii pentru trafic (zile cu soţ/fără soţ => multe maşini care circulau fără număr :D) dar din câte am înţeles principala sursă de poluare erau termocentralele dimprejur.
oricum, după cum se vede din poză, soluţii există (tipic chinezesc :D)

Sargon1806

Quote from: CinX on January 16, 2014, 01:14:56 PM
^^ is dementiale :lol:

Intre timp in fascinanta Romanie...
http://www.youtube.com/watch?v=hHwiGES-Jfs

M-am super indignat. Fufa asta, intr-o tara normala, era din primele secunde cu mainile pe capota. Dar deh, nu putem legifera chestiile astea din cauza ca lasa loc la abuzuri pe bune.
Cand vom vedea si noi prin Romania politisti ca cel din UK? Calm, ferm, direct. Esti in regula, sanatate si-un praz verde. Gresesti si admiti, penalizare si-un praz verde. Gresesti si te mai iei si-n gura cu ei, bratari si colivie... Astept...

alin_simeriaveche


Ionut

Am avut de multe ori discutia despre taxarea autostrazilor existente... pe thread-ul Sistemele de taxare rutiera in Romania. Va rog sa reluam discutia doar daca avem ceva nou de discutat. Multumesc!

Ionut

Dragos ne aduce un mini-proiect foarte fain. Cred ca este foarte bine sa il avem in vedere.

15 ore pe ambulanță: O zi din viața oamenilor care ne salvează viața
Era ora 05:15 când îmi sunase alarma la telefon. Mă trezesc cu gândul că urmează o zi pe care n-o voi putea uita. O zi pe care o așteptam de mult și din care avea să învăț multe. M-am trezit, mi-am pregătit aparatul foto, mi-am luat uniforma pe care o primisem cu câteva zile înainte de la serviciul de voluntariat și am ieșit din casă.















toata povestea pe blogul lui Dragos

bogdymol

#1379
Se pare ca politicienii nostrii nu mai vor sa le filmam/fotografiem santierele de autostrazi din drona, asa ca au facut o lege special pentru asta :bash:



QuoteOrdinul nr. 8/2014 pentru stabilirea condiţiilor de operare în spaţiul aerian naţional a aeronavelor civile motorizate fără pilot la bord

[...]

Art. 4.

O aeronavă civilă motorizată fără pilot la bord şi cu masa maximă la decolare mai mică sau egală cu 150 kg poate fi operată în spaţiul aerian naţional, în condiţiile respectării cerinţei prevăzute la art. 1 alin. (1) şi (2), numai dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
a.) deţine un certificat de identificare emis de Autoritatea Aeronautică Civilă Română sau un certificat de înmatriculare ori un document echivalent emis de alt stat;
b.) în cazul în care aeronava are o masă maximă la decolare mai mare de 15 kg, deţine un permis de zbor naţional emis de Autoritatea Aeronautică Civilă Română sau un document de certificare tehnică echivalent emis de alt stat, recunoscut de Autoritatea Aeronautică Civilă Română;
c.) aeronava este asigurată, după caz, conform legii, pentru daune produse terţilor.

[...]

Prezentul ordin nu se aplică:

[...]

b.) aeronavelor civile motorizate fără pilot la bord şi cu masa maximă la decolare mai mică sau egală cu 1 kg, atât timp cât
– sunt operate într-o zonă deschisă, fără construcţii cu destinaţia de locuinţă;
– sunt operate fără depăşirea câmpului vizual al persoanei care asigură comanda aeronavei de la sol, dar nu mai mult de 150 m distanţă pe orizontală şi de 100 m distanţă pe înălţime faţă de această persoană;
– nu au montate pe ele aparatură pentru filmare sau transmisie de date.

Textul legii l-am extras de pe blogul razvanbb.ro.

edit: se pare ca a fost publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 50 din 21.01.2014.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele