News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mishu77

Apropo de indicatoare, nu stiu daca e locul aici dar cei care fac indicatoarele sunt idioti, de exemplu la intrare pe centura Lugoj scrie Deva 88KM, cand incepi sa urci dealul la Lugoj scrie Deva 88KM iar la nodul A1 de la Traian Vuia scrie Deva 93KM (parca)... oare chiar nu se sesizeaza nimeni ???

dorum

...pai mergand spre Deva pe A6 de fapt te indepartezi de Deva... :)
...e absurd, n-am remarcat detaliul asta... :(

vancouver

#1202
Quote from: Betuel on December 09, 2013, 04:58:23 PM
Salutare. Va urmaresc de mult si ma bucur sa ma alatur voua. :)
Poza e facuta azi in Sibiu de deasupra intrarii principale din Facultatea de Inginerie. Ca la noi la nimeni.



@Celor care iau apararea miticanului de pe trotuar:

In România oare inca nu a ajuns vestea ca BORDURA SEPARA ZONA PE CARE AU VOIE NUMAI PIETONII DE ZONA PE CARE AU VOIE NUMAI MASINILE?
Daca ai voie sa parchezi si pe trotuar, atunci pentru ce mai facem BORDURI? Aaaaaa, am vazut borduri in alte tari si hop si noi :bash: ... ca si cu panourile VMS pe autostrazi. Asta, e ... o inteligenta prea sclipitoare ca sa poata sa inteleaga cei din alte tari....
Cheltuiti fratilor banii pe borduri, ca va permiteti, dar apoi lasati masinile pe trotuar, ca si cand nu ar exista bordura  ...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

grig73

Hai sa fim seriosi.Daca ii punea doua bretele putea lua in spate Matizul si intra cu el in banca fara sa mai dea nastere la polemici

sebba

Vancouver, vroiai sa zici "mitocanul", "miticul" sau o combinatie inte cei doi termeni?
Sailing away! S/Y Haimana

sebba

@grig73, polemica e mult mai adanca, din pacate
nu e mare problema ca s-a parcat o masina pe trotuar in fata unei banci (macar de ar fi dat o spargere!)
problema e ca de la o amarata de masina pe trotuar se ajunge la catalogari de genul "romanii sunt...", "in Romania...", "prostii aia..."

Sailing away! S/Y Haimana

dr4qul4

Aseara intre universitate si unirii erau zeci de mii de oameni care incercau sa-si faca loc rintre masinile parcate pe trotuar. Trotuarul este destul de lat dar acolo se parcheaza "in spic" asa ca mai mult de 50 de cm nu raman.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Betuel

@Ionut Am fost de vreo cateva ori prin Bucuresti insa doar in fuga si nu am avut timp sa ma uit cum is parcate masinile. :)
Am mai vazut si prin Sibiu masini parcate pe trotuar insa nu in halul asta. Plus ca in cazul de fata e specificat clar prin indicatoare in ce fel se permite parcarea masinii.
@sebba Cei care in Romania parcheaza pe unde ii taie capul sau arunca gunoaie pe unde vor cand merg in afara nu mai fac acelasi lucru pentru ca stiu ca pot primi o amenda usturatoare. Asta e marea problema. In Romania fac ce vor, cum vor si cand vor iar cand merg dincolo respecta legile.
Banca e ditamai blocul cu aproape 10 etaje. E sediul central din judetul Sibiu. Paznicul are biroul in dreapta intrarii in banca + ca mai erau vreo 3-4 paznici si pe partea dreapta a cladirii unde intra/ies masinile cu valori. Nu stiu de ce nu o intervenit niciunul.
Se mai parcheaza pe trotuar si pe partea laterala a cladirii insa de 4 ani de zile de cand vin la facultate n-am mai vazut niciodata sa vina cineva si sa parcheze in felul acesta.

vancouver

Quote from: sebba on December 09, 2013, 10:19:25 PM
Vancouver, vroiai sa zici "mitocanul", "miticul" sau o combinatie inte cei doi termeni?

Eram nervos, nici eu nu stiu ce termen vroiam sa folosesc. Dar hai sa nu ne legam de amanunte. Hai sa ne concentram pe esential.
STIM ca in România se parcheaza si pe trotuar, stim ca legea permite partial acest lucru (sau l-a permis in trecut si lumea s-a obisnuit), si stim ca exista oameni inclusiv aici pe forum care nu codamna acest lucru, ba il mai si scuza.

ATUNCI RASPUNDE TE ROG LA INTREBAREA: DE CE SE CONSTRUIESC BORDURI IN ROMANIA? CARE ESTE ROLUL LOR? De ce nu se face drumul la un singur nivel si se mai cheltuie bani cu bordurile? Tine cont ca 80% din bordurile din Bucuresti stau sub masinile parcate, deci rolul estetic este exclus, pentru ca nu se vad.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dr4qul4

Eu sunt de acord cu parcarea masinilor pe trotuar dar doar in cartiere, in spatele blocurilor, unde traficul pietonal este redus.
Nu sunt de acord cu parcarea pe trotuar pe marile bulevarde si mai ales in centru, unde parcarea subterana nu este niciodata plina. Mai exista si parcaripe unirea si cocor, goale tot timpul.
Am 2 masini acasa, dar m-am dus cu metroul in centru ieri, si de obicei ma duc cu taxiul care este destul de ieftin, sau las masina la cocor unde am si abonament.

Dar asa suntem noi romanii, ne-am obisnuit sa nu platim deloc, si sa mergem cu masina pana in usa daca se poate. Matizul ala nu gasea sa parcheze in maxim 200 metrii de banca aia? E asa de greu sa mergem pe jos putin?

Masina este un lux, si trebuie sa intelegem ca este normal sa platim pentru ea, nu sa ne urcam in masina sa ne ducem sa luam paine de la magazinul din colt.
Sper sa mentina acciza la combustibil si sa adopte un cod rutier drastic, dar corect!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sargon1806

Da, si eu sper sa mai puna niste accize si sa inaspreasca crunt regimul amenzilor. Asta cu siguranta va rezolva problema locurilor de parcare. De fapt, propun pe langa acciza pentru autostrazi sa mai puna una si pentru parcari. Sau sa puna direct doua pentru parcari, ca nu se stie...

Revenind intr-un registru mai serios, e drept ca prin vest nu prea pupi masini pe trotuare. In Germania te alegi cu amenda de 500 de Euro pentru chestia asta. In Danemarca nu stiu cat e amenda, dar am fost odata pe acolo cu un autocar. Am parcat pe o strada din Copenhaga si nu pot sa va spun ce manevre a facut soferul de a lipit rotile de bordura, astfel incat sa nu urce pe trotoar, dar sa lase si suficient loc pentru traficul de pe acea strada.

La noi insa este o combinatie intre lipsa locurilor de parcare, despre care am mai vorbit in trecut, si lipsa disponibilitatii romanului de a plati atunci cand parcarea exista. Eu deja am afirmat ca prefer sa parchez legal la 200 de metri de destinatie si sa platesc decat sa o las pe avarie in mijlocul strazii sau al trotuarului. Dar ce te faci atunci cand nici ilegal nu ai unde sa o lasi? In Brasov, pe Nicolae Balcescu, de exemplu, tare mi-as fi dorit de cateva ori in viata asta sa gasesc un loc de-ala cu plata, dar ioc.

Eu cred ca, pentru Romania, pana se vor crea conditiile respectarii legilor, ar fi mai nimerita o taxa de nesimtire. Adica... pui masina langa semnul de oprirea interzisa, dar nu incurci pe nimeni ca oricum mai sunt inca 50 de masini acolo, inchidem ochii. Lasi masina la 2 metri de bordura ca esti tu blonda si "nu stii parca", amenda pentru nesimtire. Iti pui sufrageria pe colt, unde incurci pe toata lumea, cand 50 de metri mai incolo puteai sa o lasi la fel de ilegal, dar incurcand infinit mai putin, amenda pentru nesimtire. Si tot asa...

sebba

din pacate nu pot raspunde fara sa incalc "conventia" de "fara politica"...

Zic doar ca indiferent cat de mari ar fi amenzile, fara un background care sa permita traiul asa zis civilizat si in conditii decente, marirea amenzilor nu va schimba nimic, dimpotriva.
Problema e ca acel "background" nu poate fi implementat decat de cei ce ne conduc. Din pacate cei ce ne conduc au alte prioritati, interese, planuri... si ma exprim acum cat pot eu de "soft"  :| PESTELE DE LA CAP SE IMPUTE!

Sailing away! S/Y Haimana

ovicor

& sebba PESTELE DE LA CAP SE IMPUTE, precum spui, dar SE CURATA DE LA COADA ! Vreau sa spun ca legile ni se aplica, daca se aplica, doar noua, muritorilor de rand !

sebba

#1213
da, asa e, dar ca sa ajunga sa aibe pestele coada trebuie mai intai sa aibe cap
si, precum spui, se aplica DOAR muritorilor de rand... si tot acel "cap" genereaza aceasta situatie
din pacate eu vad putin altfel situatia... ca acel "cap" nu e capul nostru, al tarii... nu tine cu tara, e strain de tot ce are nevoie tara asta...

si fraza de mai sus ar putea fi si un raspuns generic la intrebarea lui vancouver cu "de ce..."

din pacate toate capetele care au tinut cu tara de-a lungul istoriei au fost taiate de altii... unele pe la Turda, altele pe la Targoviste... :(
Sailing away! S/Y Haimana

ovicor

Trist dar adevarat : ACTUALII GUVERNANTI, ADMITAND C-AR AVEA CAP, NU EXISTA NICI UN RISC DE-A LE FI TAIAT ! Scuze, Ionut !