News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Earthchild

Quote from: frunzaverde on November 19, 2013, 05:20:37 PM
[...]  Pe clasele IV si V (~70% din reteaua de drumuri) nu se da aproape niciodata cu sare. Doar cu nisip si pietris, mult mai ieftin (si colectat spre refolosire la sfarsitul iernii).[...]

In schimb, se pare ca la noi nisipul si pietrisul sunt mult prea ieftine, de aceea patinezi pe ele toata vara (sau iti sar in parbriz, dupa noroc), pentru ca nu le recicleaza nimeni.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

asztalos

#1098
Am auzit astazi la radio de o noua aplicatie care (teoretic) ne va ajuta pe noi, pe soferi. Se numeste "Colegu" si se poate descarca gratuit din play store sau apple store. Este vorba de aceasta aplicatie : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gambit.radar
Ce ziceti, merita o incercare? :) Din nefericire se cam ingheata pe Android 4.3, dar sigur se va lansa si un nou update...
L.E. : iata si stirea : http://www.realitatea.net/o-noua-gaselni-a-cum-reu-esc-oferii-sa-se-fereasca-de-radarele-poli-iei_1320540.html

doryan93


Sargon1806

E foarte complicat sa construiesti o parcare in secolul XXI. S-a demonstrat la Universitate. Eu unul daca am treaba in zona Unirii sau Universitate, fie merg cu metroul, fie parchez in parcarile cu plata. Costa 3 RON/ora. Dar ce te faci daca, Doamne fereste, locuiesti pe la Atheneu, prin spate, pe unde au pozat astia? Parchezi la doua statii? Platesti 3 RON/ora tot restul vietii? Articolul arata o realitate, dar nici nu ma obosesc sa mai argumentez de ce este extrem de superficial.

Ah... inca ceva. Un abonament in parcajul subteran Obor costa 380 RON/luna. Un abonament intr-o parcare din centrul orasului american Atlanta, GA costa 50 USD/luna, adica jumatate. Am poza, pentru cine nu crede.


frunzaverde

Quote from: Sargon1806 on November 21, 2013, 12:08:19 AM
Platesti 3 RON/ora tot restul vietii? Articolul arata o realitate, dar nici nu ma obosesc sa mai argumentez de ce este extrem de superficial.

Costurile cu parcarea vin ca parte a costului total de proprietate ale unui apartament in centrul orasului. Dat fiind ca centrul e mult mai aglomerat de diverse functii urbane si cererea de spatiu este mult mai mare decat in alte parti. Deci, pe cale de consecinta, costurile pentru a ocupa o bucata de astfel de spatiu trebuie pe cale de consecinta sa fie mai ridicat decat in alte parti.

Optiunile sunt urmatoarele pentru cineva care vrea sa stea in centru:

- plateste taxa pentru utilizarea spatiului, care in Bucuresti este de 300-400 lei/luna.
- nu-si ia masina, si foloseste transportul in comun (sau merge pe jos).
- parcheaza masina in afara centrului.
- renunta la a sta in centru.

Daca stai in centru, iti asumi chestia asta. Nu te-apuci sa distrugi strada (sau s-o blochezi) ca sa-ti pui masina in fata casei. Ca strada e drum public, nu parcare privata.

Ca solutie, cand se vinde/inchiriaza o casa, ar trebui sa existe obligativitatea indicarii costurilor medii de parcare in contract, ca parte a informarii intre parti. Exact cum se face cu clasa de izolare termica.

Quote from: Sargon1806 on November 21, 2013, 12:08:19 AM
Ah... inca ceva. Un abonament in parcajul subteran Obor costa 380 RON/luna. Un abonament intr-o parcare din centrul orasului american Atlanta, GA costa 50 USD/luna, adica jumatate. Am poza, pentru cine nu crede.


Costurile sunt doar o functie de cerere si oferta. Bucurestiul (cel putin in centru) e un oras tip european, construit inainte sa existe masini - cu stradute mici si inguste, si cu spatii mici pentru circulatia auto. Deci fara locuri de parcare.

Atlanta e un oras construit in mare parte in anii '20-'30 si reconfigurat in anii '50-'70, gandit pentru masini si soferi (cu un CBD mic si cu suburbii mari, legate cu autostrazi, cu bulevarde late si trotuare lipsa in CBD, cu locuri multe de parcare etc.). De asta e parcarea atat de ieftina.

Si Atlanta e un oras ieftin pentru parcare. In orasele mai pedestrian-friendly din SUA, preturile sunt 300-400$, in cele mai car friendly 100-200$. De NYC nu mai spun, sunt parcari unde taxa/luna depaseste 1000$.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

bogdymol

^ Cand am fost in 2009 in Chicago am vazut o gramada de parcari in centrul orasului ce aveau tarife de 20-30 $ / zi.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

In Belgrad parcarea, in centru este 1 Euro pe ora. la noi la universitate este 2,5 lei dar parcarea este foarte prost gandita pentru cei care nu au abonament.

in Viena parcarea (subterana), in centru, este de 4 euro pe ora. Am un coleg care a lasat masina acolo o zi si a platit 60 euro (pentru mai multe ore se primeste o reducere).

Asadar, la noi, parcarea este foarte ieftina. doar ca ne-am obisnuit noi sa nu platim.

la Cocor, parcarea este 2 lei pe ora, iar abonamentul lunar este 50-60 euro pe luna (depinde daca platesti anticipat). Eu nu stau in centru, dar lucrez in centru.....si am abonament la cocor.

Daca politia ar da mai multe amenzi pentru parcare ar fi mult mai bine. langa cocor, pe o strada cu sens unic exista si parcarea interzisa, se parcheaza masinile intr-o veselie. Daca vrei sa faci dreapta de pe baratiei pe Mosilor de obicei nu poti face dintr-o miscare din cauza masinilor parcate.

Cand vin camionete sau masini de gunoi, acestea nu pot lua acel viraj deloc. Cei care parcheaza pe acele colturi de strada isi gasesc mereu masinile lovite, dar tot nu se lasa
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bogdymol

Prognoza meteo arata ca de la inceputul saptamanii viitoare vine frigul cam in toata tara. Daca aveti masina si inca nu v-ati montat cauciucurile de iarna va recomand sa o faceti cat mai repede, nu de alta, dar dupa ce vine prima zi de frig toti soferii o sa fie buluc pe la vulcanizari.

Eu astazi de dimineata am montat cauciucurile de iarna.

QuoteŞoferii surprinşi de Poliţia Rutieră circulând pe drumuri cu zăpadă, gheaţă sau polei cu autoturisme fără anvelope de iarnă riscă să fie sancţionaţi oricând cu 9-20 de puncte amendă (720 - 1600 lei).

gandul.info
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Mai bine de mine... all season  :-[ Nu ma mai chinui cu doua seturi de cauciucuri si cu montat, demontat :P
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

Cea mai tare chestie vazuta astazi :
Asta inseamna sa fii ingenios.


http://www.youtube.com/v/dl0Q2bDnBUc
TIMISOARA 2021 !

dorum


ciprebbe

@Iuli  cati km mergi cu all season pana le schimbi?
De vre-o 10 ani nu mai folosesc asa ceva si ies mai bine cu 2 seturi de cauciucuri.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Ma tin cam 2 ani, acum nu pot sa iti zic cam cati km...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog