News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

@marcelbanu  nu e 0.7 Euro acciza  / litru pt ca ar fi aberant, e 7 centi / litru, insa sunt alaturi de tine la ce ai punctat mai sus.
Chestia cu aia 3 euro/ 100km deja nu-i mai inteleg.(poate asa nu mai pun taxa pe autostrada si ramane doar pe cele private).
De-ar merge in drumuri acesti bani.......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marcelbanu

@ciprebbe
Da, ai dreptate: 7 eurocenți au spus, am scris eu greșit !
Trebuia să scriu 0,07 € !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

ciprebbe

#1067
    Pentru experiente nemaitraite va asteptam in Cluj Napoca.

" O aparitie total neobisnuita i-a cam bagat in sperieti marti seara pe locuitorii si soferii unui cartier din Cluj Napoca.
Noua pui de mistret cu cele trei mame ale lor si-au facut aparitia pe strazile orasului, iar la primarie s-a declarat stare de urgenta."

Sursa
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#1068
Cum se traverseaza pe pod in Rusia. Cam pe aici

http://www.youtube.com/v/dQEsJ2Htxxo
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

doryan93


bogdymol

Schimbări la şcoala de şoferi: camere video şi GPS pe toate maşinile

^^ O veste foarte buna din punctul meu de vedere. Dar mai vreau si chestiile astea 2:

  • Posibilitatea contestarii probei practice de catre candidatii respinsi. Daca tot e inregistrat video + GPS, candidatul respins la proba pe traseu sa poata face contestatie, iar aceasta sa fie solutionata de cineva din exterior (daca am avea un ADAC in Romania pe ei i-as pune la solutionat contestatiile). Dar toata treaba contra cost: depui contestatie: 300 lei. Castigi contestatia? Primesti banii inapoi? Daca nu... asta e.
  • Pentru a elimina fraudarea examenului as impune ca inregistrarile cu candidatii admisi sa fie verificate (ca si mai sus). Chiar daca nu toate, dar X% din candidatii admisi sa aiba parte de o verificare a inregistrarii video + GPS pentru a se vedea daca examinatorul a dat pe bune permisul sau nu. Daca e totul ok... mergem mai departe. Daca nu, imediat se vor verifica toate inregistrarile din ultimele 6 luni ale examinatorului respectiv.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

^^ ^^
Excelent subliniat!

bogdymol

Lipsa de autostrazi ne costa vieti. Legatura dintre numarul accidentelor si calitatea drumurilor

Quote from: stirileprotv.roAcolo unde romanii nu sunt condamnati sa circule pe drumuri nationale aglomerate si au sosele de viteza a scazut brusc numarul de accidente, dar mai ales numarul mortilor.

Datele au fost furnizate de Politia Romana.

Autoritatile ar putea salva sute de vieti anual daca ar grabi constructia de autostrazi. Lucru constatat deja in judetele unde infrastructura s-a imbogatit cu sosele de viteza si unde s-a redus drastic numarul de accidente grave.

[...]
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

mda, in sfarsit, s-a prins cineva... pestele de la cap se impute!
aviz "amatorilor" care pot face/decide ceva (util) la sanovita... asa, ca asta e calda acum!
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Deci 20 de vieti pe an, cam asta e media, per sector de 50 de km. Faceti voi socoteala. Ce de vieti... sper ca Ponta, Sova and company sa fie suficient de destepti incat sa nu amane nici macar o zi deschiderea. Heh, degeaba strigam noi pe-aici.

Tavi

Ionut, nu le pasa! Indiferent daca traiesc sau nu de votat oricum voteaza. :(
Scuze daca am fost prea off-topic chiar si pentru Parcare.

bogdymol

Tot vad ca in ultima vreme CNADNR raspunde la petitii. Imi puteti da o adresa de e-mail unde sa le trimit si eu o intrebare? Sau poate adresa de e-mail de la Politia Rutiera.

Ce ma intereseaza: numarul de accidente + numarul de victime de pe DN69 din perioada 2008-2013 (pe ani) + aceleasi numere pentru A1 AR-TM de la deschidere si pana acum.

Cred ca vom avea o surpriza... placuta, cand vom vedea cifrele.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

Quote from: Ionut on November 12, 2013, 12:36:01 PM
Heh, degeaba strigam noi pe-aici.

eh, si cu tine acu'
cand s-a strigat pe aici? ca doar nu discutam politica si nici nu ne lamentam aiurea
avem doar discutii tehnice, direct corelate cu infrastructura, doar dpdv tehnic si fotografic (cu "sanovita, the final frontier")


...aaa... sau incepi si tu sa-mi dai dreptate?  :lol: ;)
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

@bogdymol

Rutiera o gasesti aici     E-mail: circulatie@politiaromana.ro
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

doryan93

Accizele la benzina se vor majora cu 19,6%, iar cele pentru motorina vor fi mai mari cu 20,9% de la 1 ianuarie 2014, potrivit Raportului privind situatia macroeconomica pe anul 2014 si perspectiva acesteia pe anii 2015 - 2017, citat de Agerpres si publicat, miercuri, pe site-ul Ministerului Finantelor Publice. In acest moment, acciza reprezinta 30% din pretul final la benzina si 26% la motorina. Astfel, acciza pentru benzina va creste de la 467 euro/tona la 557,91 euro/tona, respectiv de la 359,59 euro/1.000 de litri la 429,59 euro/1.000 de litri, iar statul va incasa 810 milioane de lei din aceasta majorare.
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-16018376-accizele-pentru-carburanti-vor-creste-20-1-ianuarie-2014.htm