News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bgd77

In Brasov stiam deja asta.  :lol: Ce ma nedumireste e cum functioneaza intersectia cu 4 stopuri de la americani, adica cine acorda prioritate cui si cand.

bogdymol

Cred ca e regula prioritatii de dreapta.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Important e sa fie o MZA sub o limita... nu stiu exact care e limita. In Bucuresti de exemplu n-ar functiona in multe intersectii.

bogdymol

Corect Ionut. Iar daca MZA e peste acea limita pui un turbo-giratoriu (care mai creste cu cateva procente limita), iar daca nici ala nu-i bun, n-ai de ales si trebuie sa faci pasaj.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

DanCld

Nu, e o regula speciala la americani, toate cele 4 directii au "stop" si se intra in intersectie in ordinea sosirii (primul venit, primul intrat). Regula se bazeaza foarte mult pe bunul simt si pe "conduita preventiva" educata de asigurarile foarte costisitoare si aparent functioneaza.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Un sens giratoriu interesant:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Tavi

Ce tare e parcarea asta! Imi pare ca e numai de intrare ... I-o lasa sa si iasa?  :lol:

dorum

io zic ca se iasa pe altundeva... :) :lol:

...in alt sens giratoriu  :D

alecu26

Quote from: bogdymol on October 13, 2013, 08:38:55 PM
Corect Ionut. Iar daca MZA e peste acea limita pui un turbo-giratoriu (care mai creste cu cateva procente limita), iar daca nici ala nu-i bun, n-ai de ales si trebuie sa faci pasaj.

Intai...semafor si dupa aia denivelare.

Denivelarea este foarte periculoasa daca nu este corelata in intersectiile din fata si in spate....ca se va bloca imediat.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

Quest....dar tu unde te crezi? Ai uitat ca suntem in Romania??

Oricum...daca as fi una din acele persoane as da in judecata statul roman. Ce este asta....judecata in piata publica? Ardere pe rug???

Legislatia muncii prevede sanctiuni in trepte, adica prima data mustrare, avertisment, taiere din salar...etc.

Si sa zicem ca ai dreptate....care este media de "viata" a directorilor CNADNR????? Toti vin si pleaca...dar e o regula nescrisa ca nu se face asa ceva. Acei oameni au supravietuit multor directori generali....si sunt oameni care cum ai vazut nu au nici o treaba cu departamentul licitatii si care deja erau FOSTI directori, schimbati imediat la venirea lui Neaga.

Maxim Neaga va fi in functie pana la schimbarea lui Sova, sau a lui Ponta sau prin 2014 dupa parlamentare. Posibil ca de exemplu daca Comarnic-Bv cade...sa fie el cel sacrificat...asa cum sacrifica el pe altii acum. Nu e frumos ce a facut oricum ai da-o.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

totusi o cercetare disciplinara se impune atunci cand un proiect atat de mare sta sa esueze.
speram insa sa fie pedepsiti cei care au gresit (si echitabil) si nu pe alte considerente.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sebba

Quote from: alecu26 on October 16, 2013, 10:23:13 AM
Intai...semafor si dupa aia denivelare.

Denivelarea este foarte periculoasa daca nu este corelata in intersectiile din fata si in spate....ca se va bloca imediat.

si tot la fel se blocheaza si intersectiile semaforizate anapoda, fara cap

cel putin in arad sunt o gramada de intersectii semaforizate total aiurea
sensul giro de la podgoria, de exemplu, mie imi pare a fi facut de handicapati, de multe ori se trece mai bine pe acolo cand sunt defecte semafoarele
ca sa nu mai vorbesc de marcarea benzilor, facuta probabil de aceeasi tipologie de indivizi care au facut semaforizarea

si multe alte exemple din care nu reiese altceva decat proasta organizare si dezinteresul celor implicati

asa ca, decat un semafor prost mai bine o intersectie chioara
Sailing away! S/Y Haimana

doryan93