News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

bogdymol


sursa: zoso.ro

Vreau sa vad asa ceva in scoli. Si nu ocazional, ci ca materie obligatorie in clasele I, V si IX.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Sargon1806

Ar trebui asa un curs si pentru parinti. Zilnic vad mame cu copii traversand ca gainile, printre masini. Am si filmari, dar nu am avut cand sa le caut si sa le editez.

Goldmund

Quote from: bogdymol on September 27, 2013, 09:12:48 AM


...................
Vreau sa vad asa ceva in scoli. Si nu ocazional, ci ca materie obligatorie in clasele I, V si IX.
Apropo, un film interesant:
http://www.youtube.com/watch?v=fT0zeNbNmGQ

dr4qul4

Quote from: Sargon1806 on September 27, 2013, 01:27:57 PM
Ar trebui asa un curs si pentru parinti. Zilnic vad mame cu copii traversand ca gainile, printre masini. Am si filmari, dar nu am avut cand sa le caut si sa le editez.

ce e mai trist e ca de multe ori trecerea de pietoni e la 20-30 metrii si, din instinct, sunt mai atent la ce e pe trecere
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Se pare ca vine iarna..... deja avem drumuri inchise in 1octombrie.
Cam repede s-a vazut zapada in toamna asta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stangabriel

Ce mi s-a parut interesant e ca acum s-a luat masura inchiderii drumului pentru dezapezire pentru cateva ore,nu sub trafic ca pana acum.

Marius

Salut domnilor!
Aseara, intorcandu-ma din Germania prin Arad, am vazut semnul de drum cu prioritate la stanga in intersectia din link-ul alaturat. Am iesit crezand ca am prioritate desi traficul si toate alealalte imi indicau cotrariul. N-am fost claxonat, dar s-au uitat ciudat la mine  >:(. Probabil s-a datorat oboselii, avand deja 9:30 ore de condus.

https://maps.google.com/maps?hl=ro&ll=46.175362,21.36645&spn=0.001621,0.003396&t=m&z=19&layer=c&cbll=46.175515,21.366606&panoid=8Al4EBRP3yQtlU2qI3iIqQ&cbp=12,243.63,,0,-2.38

Ii rog pe colegii de forum din Arad sa-mi confirme, intrucat am ramas cu un mare semn de intrebare.
Ca sa fiu si mai specific, e vorba de iesirea de pe centura Arad (deviatia actuala) spre Deva.

Va multumesc!
PS. daca nu v-am acordat prioritate aseara imi cer scuze  :D

sebba

prioritatea semnalizata acum in intersectia aia e spre stanga, adica au prioritate cei ce vin dinspre centura si merg spre deva (si invers)
nu aveau de ce sa te claxoneze ca doar toata lumea vede semnele si se stiu cei ce intra pe cedeaza
"traficul si toate celelalte" sunt insa majoritare pe directia centru-deva si din cauza asta ai avut probabil impresia ca ceilalti au prioritate... :D
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Dintotdeauna prioritatea in acea intersectie a fost pe directia Deva - Arad centru. De vreo 2 ani de cand s-au apucat de lucrarile la pasajul peste CF Arad-Deva este inchisa circulatia pe o bucata mica de centura, iar traficul e deviat pe str. Șiriei (strada de pe care ai iesit tu). Pentru a face mai usoara virarea la stanga a camioanelor ce vin de pe centura si merg spre Deva s-a instituit ca prioritatea sa fie pe relatia Deva-centura (adica asa cum ai vazut tu aseara pe indicatoare). Unii localnici inca nu sunt obisnuiti cu situatia aceasta asa ca cel mai bine e sa abordezi intersectia cu viteza redusa indiferent de directia din care vi.

Dar ca sa stii: tu aveai prioritate, deci ai procedat corect ca ai intrat in intersectie.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Marius

Wow, m-am linistit. Cu toate ca am avut o strangere de inima iesind in diagonala peste 4 benzi  :lol:

Va multumesc pentru raspunsuri domnilor!

bogdymol

Un sfat pe data viitoare: daca mergi pe ruta Deva - (Arad) - Nadlac nu o lua pe centura. E mai bine prin oras, cel putin pana se finalizeaza pasajele peste CF de pe Centura Nord.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar

daca vrea sa simta ca este in Romania sa intre pe centura in Arad  :D

bogdymol

Uite ca se poate daca se vrea:

Orașul de la țară. Internet wireless și drumuri asfaltate, într-o comună din Alba

Quote,,Ceea ce am dezvoltat în ultima perioadă, ca şi fonduri europene, reprezintă bugetul comunei Ciugud, veniturile proprii pe următorii 100 de ani", spune primarul
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele


radutm

#1019
Quote from: bogdymol on October 08, 2013, 03:10:58 PM
Orașul de la țară. Internet wireless și drumuri asfaltate, într-o comună din Alba
Faina treaba! Mai sunt si alte comune care au avansat spectaculos dar cei de la Ciugud sunt cu siguranta primii pe tara. Daca ar mai avea si un pod direct peste Mures s-ar uni cu Alba Iulia.
cont inchis