News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

davyl

Nu ma mira nimic! Atat timp cat este limitare, e loc de stat cu radarul, nu? :)

Tavi

Unde sta radarul m-am prins :) dar unde ii opreste? pe banda de urgenta?

bogdymol

O sa incerc sa prind o data si o masina oprita pe banda de urgenta + politistul care discuta cu soferul in timp ce sta pe linia alba continua.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

te opreste pe banda de urgenta.
am patit-o saptamana trecuta pe A3, exact pe podul CF de la Balotesti. m-a prins cu 148km/h, doamne cat bulan am avut ca a franat ala din fata, saracul  :lol:

ei erau cu un logan cu fata si cu un Porche 911 pregatit sa alerge.
https://www.google.ro/maps/preview?hl=en#!data=!1m8!1m3!1d3!2d26.186382!3d44.621968!2m2!1f231.48!2f69.96!4f75!2m4!1e1!2m2!1sYsXc5GgOl0Fhop5fCSz73Q!2e0&fid=5

mai exact erau in alveola aceea care parca ar fi degeaba, si eu am oprit jumate pe banda de urgenta, jumate pe prima banda...noroc ca sunt 3 benzi pe sens acolo
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Transportul public din 7 oraşe din România, disponibil în Google Maps Transit

QuoteTransportul public din 7 oraşe din România - Bucureşti, Ploieşti, Cluj-Napoca, Iaşi, Timişoara, Constanţa şi Craiova - este disponibil începând de miercuri în Google Maps, potrivit Mediafax.

Google, în colaborare cu SimPlus şi Concept Apps, au inclus informaţii despre transportul în comun în oraşele Bucureşti, Ploieşti, Cluj-Napoca, Iaşi, Timişoara, Constanţa şi Craiova, la adresa maps.google.ro.

Serviciul numit Google Maps Transit este util pentru a obţine indicaţii de orientare care includ de acum şi transportul public, pe lângă cele pentru maşini şi cele legate de mersul pe jos. Google Maps afişează toate rutele existente pentru a ajunge la o anumită destinaţie, cuprinzând toate liniile de transport în comun recomandate - metrou, autobuz, tramvai şi troleibuz, cât şi informaţii despre staţii şi rute.

Informaţiile despre transport public sunt disponibile atât pe versiunea de desktop a Google Maps, cât şi pentru Android şi iPhone.

Aceasta este a doua etapă a dezvoltării serviciului Google Transit din Google Maps în România, după ce, în martie 2012, Braşovul a devenit primul oraş pentru care au fost oferite informaţii privind transportul public. La nivel mondial, Google oferă informaţii de tranzit pentru mai mult de 1 milion de staţii din 800 de oraşe.

sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Nu ma pricep eu sau mie mi se pare identic pe Bucuresti ca pana acum? Doar informatii de metrou, nu apar linii RATB. Sau, ma rog, apar statii, dar nu apar informatii pe acele statii despre linii.

user201

Ce fac vecinii noștri de la sud de Dunăre pe podul Vidin-Calafat?
Bungee-Jumping!!




Mai multe detalii aici. Se pare că organizatorii sunt însăți primăria din Vidin.

get

Quote from: Ionut on September 11, 2013, 06:06:44 PM
Nu ma pricep eu sau mie mi se pare identic pe Bucuresti ca pana acum? Doar informatii de metrou, nu apar linii RATB. Sau, ma rog, apar statii, dar nu apar informatii pe acele statii despre linii.

Fă un traseu între două puncte din București, alege autobuzul  :)

mariansb

#968
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

bogdymol

^^ Despre asta pregateam si eu un post mai lung acum:

Proiect de modificare a legislatiei rutiere. Am incercat sa pun pe forum doar ce e mai interesat din articol.

QuoteModificări drastice la CODUL RUTIER. Şoferii care încalcă grav regulile rămân fără carnet până la 4 ani şi primesc AMENZI DE PESTE 3.500 de EURO

Ministerul Afacerilor Interne promovează noi modificări la Codul Rutier, cu pedepse drastice pentru şoferii care încalcă grav regulile de circulaţie sau care nu îşi plătesc amenzile.
[...]
Proiectul de lege va sta 10 zile în dezbatere publică, apoi va fi aprobat prin Ordonanţă de urgenţă de Guvern, conform MAI.

Şoferii care nu fac dovada că şi-au plătit amenzile primite de la Poliţia Rutieră, în termen de 30 de zile de la data comunicării procesului verbal, se aleg direct cu suspendarea permisului de conducere, se propune în proiectul de lege al MAI.

O altă modificare importantă este modificarea limitei de viteză la care şoferii rămân fără carnet de conducere. Astfel, aceasta scade faţă de cea actuală care este de peste 50 km/h: la depăşirea cu 31-40 de kilometri la oră a limitei de viteză, carnetul este suspendat pentru o lună de zile, iar pentru depăşirea cu 41-50 km/h, carnetul este suspendat două luni.

Depăşirea vitezei regulamentare cu 51-60 km/h se pedepseşte cu suspendarea carnetului pe 3 luni şi amendă de la 720 de lei la 1.600 de lei.

De asemenea, cei care îşi cumpără maşini second-hand nu le vor mai putea conduce până nu transcriu dreptul de proprietate în evidenţele oficiale, pe numele lor. Autorităţile vor să introducă suspendarea înmatriculării vehiculului şi reţinerea certificatului de înmatriculare şi a plăcuţelor, până când noii proprietari îşi trec maşina pe numele lor, în mod oficial.

Astfel, pedepsele pentru nepurtarea centurii de siguranţă şi a căştii de protecţie, la motociclişti şi mopedişti, vor creşte de la amenzi de 160-240 de lei în prezent, la 720-1.600 de lei. Punctele de penalizare pentru această sancţiune vor fi de asemenea majorate, de la 2 la 6. Şoferii vor fi de asemenea traşi la răspundere şi pentru copiii care îi însoţesc în maşini şi nu poartă centura de siguranţă sau echipamentele omologate.

Şoferii care trec pe culoarea roşie a semaforului vor fi sancţionaţi cu suspendarea permisului auto pe o perioadă de 2 ani şi o amendă cuprinsă între 10.000 de lei şi 16.000 de lei.

Şoferii care trec pe roşu şi provoacă un accident de circulaţie din care rezultă avarierea altui vehicul sau pagube materiale vor fi sancţionaţi cu suspendarea permisului pentru 3 ani şi amendă de 10.000-16.000 de lei.

Şoferii care nu respectă regulile la trecerea căii ferate vor fi sancţionaţi cu suspendarea permisului pe 3 ani şi amendă de 10.000-16.000 de lei.

Şoferii care conduc sub influenţa băuturilor alcoolice, dacă alcoolemia se află sub limita penală de 0,8, se aleg cu permisul suspendat 3 ani şi amendă între 10.000 şi 16.000 de lei.

Dacă în urma acestei fapte are loc şi un accident de circulaţie, atunci şoferul se alege cu permisul suspendat 4 ani şi o amendă similară.

Şoferii care conduc un autovehicul pe contrasens, pe autostradă, primesc amendă între 10.000 şi 16.000 de lei şi au permisul suspendat 3 ani. [nota personala: :applause:]

Şoferii care nu acordă prioritate pietonilor la traversare vor fi pedepsiţi mai drastic ca în prezent. Carnetul le va fi suspendat pentru 4 luni, iar amenzile vor varia între 1.680 de lei şi 8.000 de lei.

Şoferii care depăşesc viteza regulamentară cu peste 60 km/h rămân fără permis de conducere timp de 6 luni şi vor plăti amenzi cuprinse între 1.680 de lei şi 8.000 de lei.

Permisul se va suspenda pe 4 ani dacă un şofer trece pe roşu şi produce un accident rutier în urma căruia alte persoane mor sau sunt rănite, iar instanţa sau procurorul au decis neînceperea urmăririi penale sau încetarea acesteia.

Permisul se suspendă pe 5 ani dacă un şofer este băut şi produce un accident rutier în urma căruia alte persoane mor sau sunt rănite, iar instanţa sau procurorul au decis neînceperea urmăririi penale sau încetarea acesteia.

De asemenea, proiectul de lege mai prevede ca operatorul de cale ferată să instaleze "mijloace de constatare" a abaterilor de la Codul Rutier, la trecerile la nivel cu calea ferată, precum şi obligaţia acestuia să semnaleze Poliţiei Rutiere astfel de abateri.
sursa: gandul.info

Unele masuri mi se par foarte bune (cele legate de plata amenzii, sanctiunile pentru depasirea vitezei legale, sanctiunile pentru trecerea neregulamentara la calea ferata, instalarea de camere video la trecerile CF, sanctiunile pentru alcool+accident si preferata mea: condusul pe contrasens pe autostrada). In schimb unele masuri mi se par cam dure (gen amenda 720 lei pentru nepurtarea centurii sau amenzile astronomice pentru neacordarea de prioritate la trecerile de pietoni*).

Din pacate majorarea amenzilor cred ca va insemna mai mult majorarea șpăgii, pentru ca in loc de o amenda de pana la 8000 lei + suspendarea permisului 4 luni (neacordare de prioritate la pietoni), multi vor prefera sa se "inteleaga" cu agentul pentru 200 €. Macar daca ar investi banii din aceste amenzi in dotarea tuturor politistilor de la rutiera cu microfoane + camere video + cineva sa le verifice, pentru a face cat mai grea darea/primirea șpăgii.

*steluta de la neacordarea de prioritate de trecere pietonilor: aceasta masura poate fi aplicata numai impreuna cu stabilirea unor obligatii si pentru pietoni, gen "nu sta si numara stelele de pe cer in apropierea trecerii", "nu te baga ca boul pe trecere cand e o masina in miscare la 5 m de trecere si e clar ca nici daca are tata frânelor instalate pe masina nu poate opri" etc.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Cam aşa e Google Transit:



Până nu de mult pentru Timişoara erau notate toate staţiile de autobuz, firobuz şi tramvai, acum dispărând de pe hărţi fiind integrate în noile hărţi direct ca transit.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Buna dimineata, prieteni!
Si... LA MULTI ANI! :cake: Astazi facem doi anisori. :dunce:

Eh, cam putin, dar na, toate lucrurile au un inceput. Mai ales ca, dupa cum se construiesc autostrazile, mai stam vreo 20 de ani impreuna. Asa ca va doresc sa fiti sanatosi, voiosi si la punga grosi (si pe unde mai vreti voi). Suntem deja o comunitate, sunt peste 200 de membri foarte activi care intra pe forum cel putin o data la 3 zile si inca vreo 100 care intra lunar pe forum.

Multumesc tuturor pentru mesaje, poze si noutati! Si sper sa respectati regulile in continuare, ca de nu... :p

LA MULTI ANI!

rocklee

La multi aniii...si la mai mare .... :D
Si mai multa asfaltare..... :)

davyl

LA MULTI ANI FORUMULUI! ionut...

La multi ani, forumului nostru, care a dovedit ca este o comunitate puternica, gratie membrilor ei!

Felicitari tuturora!

P.S. 2 ani... ca ieri faceam inscrierea ionut, iar tu imi dadeai OK-ul...  :lol:

radutm

Felicitari Ionut! La multi ani forumului!
cont inchis