News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

laurashgeo

Quote from: davyl on August 29, 2013, 04:10:40 PM
Acum imi explic si eu de ce in Craiova se va deschide un nou Lidl nu departe de actualul Kaufland. Sunt deci din aceeasi familie  :D.

Multumim de info Mrs.
Bine ai revenit printre noi!!!
Am observat de mult ca nu mai postezi si ma tot gandeam ce s-a intamplat de ne-ai parasit asa brusc :)

Ionut

Imagini INCREDIBILE de pe Google Street View.

9-eyes.com/

De exemplu:


OMG. :shocking:

davyl

#932
Quote from: laurashgeo on September 02, 2013, 12:24:58 AM
Bine ai revenit printre noi!!!

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase laurashgeo!
Intr-adevar am avut niste probleme familiale (tata-socru a decedat in iulie) si a trebuit sa dedic foarte mult timp. Apoi a fost si concediul de vara... insa v-am putut urmari, chiar daca sporadic. Aici nu m-am putut abtine!  :D

davyl

#933
Quote from: Ionut on September 02, 2013, 11:40:56 AM
Imagini INCREDIBILE de pe Google Street View.

Incredibil ionut! O arestare in direct sau un transport "special"...Absolut incredibil! Multumim!

tigrel58


radutm

Am gasit o informatie despre care habar nu aveam:
QuoteTronsonul București–Pitești a fost prima porțiune de autostradă din România. Cei 100 de kilometri care leagă Bucureștiul de Pitești au fost construiți încă în 1943, însă doar ca drum strategic, după modelul Autobahn-urilor din Germania nazistă. Drumul nu a fost însă pus la dispoziția autovehiculelor civile, acest lucru fiind realizat abi în anii 1960 când șoseaua a fost reabilitată.
Stie cineva mai multe?
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Autostrada_A1_%28Rom%C3%A2nia%29#cite_ref-4
cont inchis

Sargon1806

Tin minte ca in urma cu vreo 20 de ani, poate si mai bine de atat, era o zona folosita si ca pista de aterizare. Stiu ca pe acea portiune lipsea complet gardul despartitor. Isi mai aminteste cineva chestia asta?

Tavi

Da, asa era in standardele de atunci. Zona respectiva era pe Bucuresti - Pitesti intre Km 81 si 84 ... daca imi mai aduc bine aminte.

Tavi

#938
Pentru ca m-am saturat sa vad ca multa lume generalizeaza foarte usor, uneori chiar si fara o baza si se plange de "romanisme", de romani sau ca romanii sunt nu stiu cum sau ca au facut nu stiu ce va invit sa apreciati aceasta stire si mai ales pe romanul din ea:
http://ro.stiri.yahoo.com/un-român-este-erou-în-italia-bărbatul-salvat-121814574.html

dr4qul4

Quote from: Tavi on September 04, 2013, 05:11:34 PM
Da, asa era in standardele de atunci. Zona respectiva era pe Bucuresti - Pitesti intre Km 81 si 84 ... daca imi mai aduc bine aminte.

Din ce imi amintesc, cand am mers prima data pe A1 (acum vreo 15-20 ani, fiind copil)  nu era betonata autostrada intre sensuri, si erau unele portiuni cu boscheti intre sensuri, iar acea pista chiar exista si, conform unui unchi (care lucra in armata) era acolo pentru a fi folosita in caz de urgenta.
daca tin eu bine minte, betonarea mijlocului  s-a facut prin 95e, cand autostrada a fost asa-zis modernizata.


PS. am gasit un articol interesant la iptana (ar fi mers mai mult la planuri si proiecte, dar scrie si despre a1 la pagina 87): http://www.iptana.ro/romania/download/PARTEA%20II_Drumuri.pdf
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Nu e nimic iesit din comun ca anumite autostrazi au fost sau mai sunt, inca, piste pentru avioane, din punct de vedere strategic.

Citi mai multe despre highway strip
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Ce ziceti de asta?

Quote from: razvanbb.roCum să conduci legal după ce ți-a fost suspendat permisul. Ghid practic

Învățături de la Horia Georgescu. Adică de la șeful ANI. Un exemplu demn de urmat.

Povestea e simplă și înțeleg că e o practică obișnuită printre cei cu permisul suspendat.

I se ridică permisul de conducere și primește o suspendare de trei luni. Ce face prietenul nostru? Ce face toată lumea. Se duce și contestă în instanță procesul verbal. Ce se întâmplă în acest moment? Practic se suspendă executarea pedeapsei până la soluționarea cazului în instanță. Ce zice procedura? Te duci și-ți iei un certificat de grefă cu care te duci la poliție și le dovedești că ai contestat procesul verbal. Ei înscriu în sistem suspendarea și îți înmânează permisul pe perioada cât se judecă cazul tău. Nu există altă metodă prin care poliția rutieră să afle că tu ai depus contestație. Nu există vreun sistem informatic intre instituții care să automatizeze acest lucru. Procedura este asta. Iei certificatul și dai certificatul.

Și aici e toată șmecheria. Te faci că uiți să depui certificatul la poliție. Te faci că ai treaba multă și n-ai timp. Legal pedeapsa este suspendată. Legal ai voie să conduci liniștit. Atâta tot că poliția nu știe acest lucru și în sistemul lor ei încep să execute pedeapsa și să înceapă să numere cele trei luni de suspendare. Și când se termină, te duci să-ți ridici permisul de la poliție fără a mai depune niciun certificat. În acest moment nu-ți mai pasă de ce decide instanța în legătură cu contestația ta și renunți la judecată. Din punct de vedere poliție tu ți-ai executat pedeapsa deși tu, în tot acest timp, ai condus cu certificatul de grefă în buzunar.

Totul este să nu ai ghinion și în perioada asta și să te oprească poliția pentru un control și să constate că la ei în sistem ai permisul suspendat. În cazul lui Horia Georgescu, asta a durat două săptămâni. Iese un pic de scandal, ți se întocmește un mic dosar penal și cel mult primești o amendă. Dar tu ai condus legal. Oficial, când ai depus contestația tu nu mai ai permisul suspendat. Din acest motiv primești și NUP în câteva luni. Bine, în cazul șefului ANI în trei zile pentru că nu e frumos ca un domn integru ca el să aibă cazier și să nu doarmă noaptea.

Știu că agenția asta națională se ocupă cu alte probleme de integritate. Dar măcar titulatura ar putea să vă oprească din a face astfel de mânării că nu știu să le spun altfel.
articol preluat de pe razvanbb.ro
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

#942
Super tare, bogdymol. Iata ca s-a gandit cineva cum sa se strecoare prin "gaurile" legislatiei.

Nu stiu daca stirea asta sa o pun la "parcare" sau ar merge in alta parte.

In ultima perioada s-au inmultit numarul masinilor radar nemarcate din Franta, Belgia si Olanda.

Cel putin Franta a marit semnificativ numarul lor.

Sunt nedetectabile (detectorul de radar aici e interzis) si au radar-ul plasat dupa numarului de inmatriculare din fata. Nici nu se observa!!!

Pentru a putea fotografia contravenientii, trebuie sa mearga cu mai putin decat viteza legala, deci mare atentie la masinile care merg in spatele TIR-urilor, ca pot fi radare. In Franta sunt chiar imbracati in uniforma de jandarmi :). Pasagerul meu din dreapta i-a salutat militareste si ei au raspuns!  :lol:


bogdymol

^^ Pe "afara" e o mica diferenta: drumurile sunt bune, exista autostrazi, asa ca ultimii 10-20 km de la iesirea de pe autostrada si pana unde vrei sa ajungi poti sa-i faci cu viteza legala. Asa ca e mai mica tentatia de a o "călca" decat in Romania unde stii ca ai in fata 4-500 km de drum cu o banda pe sens, aglomerat si plin de localitati.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

CinX

Imi scrie un prieten roman din Ingolstadt azi

Quoteera unu cu lopata azi la un giratoriu
prima oara nu m-am prins ce face
dar se pare ca era soferu unei basculante. si-a dat seama ca a facut mizerie in giratoriu
a oprit basculanta si s-a dat jos sa curete
nu vezi din astea in multe locuri

:)