News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

bogdymol

edit: util - Verificare Rovigneta

Deschid acest thread cu 2 scopuri:

1. Loc de discutie despre parcări, spatii de odihna, spatii de servicii, benzinarii etc. de pe drumuri si autostrazi

2. Aici vom discuta tot ce este off-topic pe alte thread-uri, dar totusi se incadreaza cat de cat in domeniul rutier


Si ca sa incepem cu dreptul, voi pune 2 poze cu spatii de servicii de pe 2 autostrazi din Ungaria si Italia:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

valexandru

@bogdymol Mersi ca ai deschis acest topic , pentru ca chiar aveam o intrebare legata de acest subiect pe care vroiam sa o pun.
    Aici unde locuiesc eu , intre blocuri, pe nicio strada mai importanta (un bulevard ceva...) , unde nici nu erau marcaje, toata lumea trecea strada pe unde vroia (trece o masina cam la 5 minute , deci nu e mare problema) , era ,este si va fi mereu problema cu locuri de parcare. Obisnuiam sa parchez aici ,pe coltul strazii, cand ma trezesc ca vin ieri de la scarbici (a.k.a. servici) si gasesc trei treceri de pietoni  (una fix unde parcam eu):



     Primesc amenda, ceva, daca parchez tot aici unde parcam si inainte (adica pe trecerea de pietoni)?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

bogdymol

Parchezi pe trecere = amenda (in mod legal)

Si unde stau eu pana acum cativa ani nu exista nici un marcaj pe strada (si consider ca in zonele rezidentiale e mai bine asa). Acum au desenat si pe aici treceri de pietoni, dar lumea parcheaza tot ca si inainte (deci inclusiv pe trecere). Pana acum nu am vazut pe nimeni sa ia amenda.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

@bogdymol: multumesc pentru topic, foarte util! :cheers:

@valexandru: nu stiu prin alte parti cum se procedeaza, insa in Bucuresti in astfel de zone se traseaza o linie discontinua care marcheaza marginea partii carosabile pe care se poate parca. Iar in capatul strazii sau in capatul zonei linia aceea este "inchisa", este facuta in sfert de cerc astfel incat sa intelegi ca "pana aici poti parca". Si inainte de treceri de pietoni, garaje sau altele acea linie este inchisa. Are sens ce zic? Daca parchezi in afara liniei poti sa-ti iei amenda si in cazuri mai rare ti se ridica masina.

Din ce tin eu minte nu ai voie sa stationezi (de fapt sa opresti) la 50 m distanta de trecerea de pietoni si la fel, la 50 m fata de intersectie. Dar in Bucuresti asta nu se respecta... Am vazut masini ridicate care erau chiar PE trecerea de pietoni puse (esti cam nesimtit sa parchezi CHIAR PE zebra). Acum in zonele rezidentiale probabil se face o exceptie de la regula... in mod normal n-ar trebui sa ai probleme daca intr-o zona rezidentiala parchezi LANGA trecere. Insa nu te-as sfatui sa parchezi chiar PE trecere, pe zebra. Atunci o cauti cu lumanarea. :) Chiar daca nu era trecerea inainte...

Cred ca ar fi o idee sa intrebi si la o sectie de politie locala, poate te baga cineva in seama. :)

PS: vreau si eu Autogrill pe autostrazile din RO!!!

valexandru

^^ Dupa ce ca nu sunt locuri suficiente de parcare, mai parcheaza in zona si cei care vin la restaurantul din apropiere, dupa ce ca oricum nu utilizeza nimeni trecerea de pietoni, se mai trezesc sa faca si treceri de pietoni. >:( Ce pot sa spun? Gandire de cretini... :ohno:
      Problema e ca, de curand au pus pe aceasta strada sens unic si politia sta pe aici des ca sa isi mai umple buzunarul..

LE: @ionut La 50 m distanta de trecerea de pietoni?  :shocking: Pai in cazul asta iau amenda locatarii din 2 blocuri!
     
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

udar


si eu stau pe o strada care acum este cu sens unic si se parcheaza  si pe stanga si pe dreapta pana in intersectie chiar si pe trecerea de pietoni ceea ce nu este OK si pentru noi soferii care intram in intersectie si nu avem vizibilitate si trebuie sa inaintam pana avem vizibiliate dar botul masinii este deja in intersectie si rezultatul poate fi un buf.........
iar petru pietoni este o problema mai ales pentru cei cu carucioare de copii si carucioare de handicap care trebuie sa coboare chiar la trecerea de pietoni unde este borbura coborata..........
si toate astea de la lipsa locurilor de parcare avem nevoie de multe parcari noi in toate zonele
:cheers:

valexandru

Quote from: udar on April 07, 2012, 03:22:03 PM

si eu stau pe o strada care acum este cu sens unic si se parcheaza  si pe stanga si pe dreapta pana in intersectie chiar si pe trecerea de pietoni ceea ce nu este OK si pentru noi soferii care intram in intersectie si nu avem vizibilitate si trebuie sa inaintam pana avem vizibiliate dar botul masinii este deja in intersectie si rezultatul poate fi un buf.........
iar pentru pietoni este o problema mai ales pentru cei cu carucioare de copii si carucioare de handicap care trebuie sa coboare chiar la trecerea de pietoni unde este borbura coborata..........
si toate astea de la lipsa locurilor de parcare avem nevoie de multe parcari noi in toate zonele
:cheers:

      Pe strada pe care locuiesc , nu e nicaieri bordura coborata ,iar singurul lucru care face sa se numeasca chestia aia trecere de pietoni este zebra. Din fericire, aici nu s-a intamplat pana acum niciun accident.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

delacroix

Quote from: Ionut on April 07, 2012, 03:07:32 PM

PS: vreau si eu Autogrill pe autostrazile din RO!!!
Motocicletele si cainele sunt bonus



udar

   valexandru, din pacate eu am vazut cateva iar unul a fost chiar urat la care a venit si salvarea si Smurdul pentru victime , dar din fericire eu nu am fost implicat in aasemenea evenimente, dar am avut  cateva ocazii sa ma trezesc in mine cu  cativa nebuni printre care a fost si o ea care pur si simplu nu au mai oprit...........
seara cand mai ajung pe intuneric de fiecare data dau flash cu farurile  :o

:cheers:

valexandru

Quote from: udar on April 07, 2012, 03:48:06 PM
  valexandru, din pacate eu am vazut cateva iar unul a fost chiar urat la care a venit si salvarea si Smurdul pentru victime , dar din fericire eu nu am fost implicat in aasemenea evenimente, dar am avut  cateva ocazii sa ma trezesc in mine cu  cativa nebuni printre care a fost si o ea care pur si simplu nu au mai oprit...........
seara cand mai ajung pe intuneric de fiecare data dau flash cu farurile  :o

:cheers:
Se pare ca , tu cam ai vitezomani pe strada :ohno: . La mine s-au cam potolit de cand au vazut ca a cam stat pe aici politia la panda :banana2:
@delacroix De unde sunt pozele?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

@valexandru: eu asa tin minte de acum 10 ani cand am luat permisul, asa scria parca in lege. Si cumva e logic sa nu parchezi fix langa trecere sau fix langa intersectie pentru ca reduci drastic vizibilitatea celorlalti soferi (pietonii oricum nu prea se uita cand traverseaza mai ales daca sunt pe zebra). Acum chiar nu mai stiu ce scrie in lege...

@delacroix: multumesc pentru poze, foarte faine! Sunt cumva facute in Franta prin Alpi?

@udar: esti din acelasi oras cu valexandru? El parca e din Rm Valcea. :)

valexandru

@Ionut
1. Da, din Rm. Valcea sunt  :)
2. Intr-adevar , ce spui e logic, insa mi s-ar parea mult mai rezonabil distanta de 25m fata de trecerea de pietoni.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

viossboss

#12
Quote from: Ionut on April 07, 2012, 03:07:32 PM

PS: vreau si eu Autogrill pe autostrazile din RO!!!
+1.
Si mai vreau si asa  ceva in tara noastra:
Dream come through !
Once in a lifetime !

delacroix

#13
Sau macar asa ceva:
http://www.youtube.com/v/oArgP06K84Y

Ca si pozele de mai sus , filmul e facut pe langa ala mare din fata:

bonus:

Ionut

Super, multumesc! :cheers:
Lasati baieti ca acum e gata Sibiu-Pitesti, le dam clasa italienilor si francezilor cu muntii nostri! :D