News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201


ciprebbe

Am trait sa o vad si pe asta!
Azi dim in drum spre birou pe bita am vazut "fenomenul Dorei" la nivel inalt.
In urma cu 1 sapt pe o strada din centru, la obligatia primariei de a ingropa cablurile in subteran(  :thumbsup:), s-au inceput lucrarile cu santul principal si prize de conectare spre fiecare casa de pe strada( tot santuri sapate dar mai mici). Strada e trecuta in programul de reabilitare al primariei si intra in refacere totala incepand de azi.
Ieri am trecut sa vad si eu ceva organizare pt lucrarile ce incep maine dar era liniste si pace, doar cativa muncitori care asfaltau santurile dupa lucrarile de cablare ce trebuiau finalizate.
Azi la 9.30 trec pe acolo. La un capat furnicar de muncitori si utilaje care au ras de pe fata pamantului strada cu trotuare cu tot pt a o reface de la 0.
La celalalt capat firma de ieri asfalta puternic strada si trotuarele.
Intre cei care asfaltau si primul buldo cu picamar ce spargea strada nu erau mai mult de 100m.
Rezultatul: Asfaltul nici nu apuca sa se raceasca ca era spart, incarcat si dussssssss.
Bani aruncati degeaba pe materiale, pe utilaje pe muncitori.......
Mama lor de capete incoronate care nu pot gandi logic si nu se pot adapta la situatia din teren pt a reduce costurile pe care pana la urma tot noi le suportam :bash:
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

#858
in pauza de masa :p
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#859




Poate a citit careva pe aici ca ultimele bransamente nu le-au mai asfaltat, sau era gata asfaltul din masina.




Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Nu e banda de urgenta, e pista pentru motociclisti.

http://www.youtube.com/v/wEpXkY3cfVw

hentz

Tocmai cand am crezut ca nu mai exista asa ceva ,am dat de una perfect functionala,ma rog cu fumul de rigoare

IJ cu atas.


Uploaded with ImageShack.us

bogdymol

Nu gasesc nici un thread potrivit pentru pozele ce doresc sa le postez, asa ca pun aici pentru ca thread-ul e destul de urmarit.
@ionut: daca ii gasesti acestei postari un alt loc mai bun poti sa-l muti


Ca urmare a acestui articol din presa locala din Arad m-am hotarat sa fac o plimbare prin centrul orasului si sa fotografiez anumite "cladiri" de interes. Prima poza e din articol, restul sunt ale mele.

























Si acum intrebarile:
- Cine ar trebui sa reabiliteze fatadele acestor cladiri?
- Cine raspunde de daunele morale si materiale provocate de caderile de tencuiala/ornamente de pe cladiri?
- Ce ar trebui sa faca un pieton care merge pe trotuar si vede aceste semne? Aceeasi intrebare pentru un sofer care doreste sa parcheze in zona.
- Cine a instalat aceste semne? Semnele il exonereaza pe cel care le-a instalat de raspundere?
- Ce masuri poate lua administratia locala pentru remedierea problemei?
etc.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

- doar proprietarul are voie sa le repare... aceeasi situatie si in Bucuresti, dar aici cred ca Primaria ii ajuta cu o parte din fonduri deoarece foarte multe fatade sunt in renovare.
- proprietarul este raspunzator de daune
-proprietarul a pus semnele - daca nu le pune i-a amenda. in caz de accident, nu e exonerat, dar are circumstante atenuante (pietonul si-a asumat un risc). dar oricum, avertizarea il scapa doar de amenda nu si de plata daunelor (dupa proces).
- problema e ca proprietarul nu e cunoscut de cele mai multe ori (cladirile sunt in litigiu)


PS. desi s-au refacut unele fatade, pe aici sunt probleme mari iarna, cu gheata. se fac niste turturi imensi, si desi s-au pus instalatii degivrante pe acoperis!!! tot nu fac fata.  Asta iarna, de pe Cocor a cazut o bucata de gheata la 2 metrii de mine, iar la un coleg i-a cazut un turture (doar cat o mana) pe masina.

am prins (de data asta nu "live") chiar si o portiune mare (6-10 metrii patrati) de fatada cazuta pe o masina. nu a mai parcat nimeni vreo luna, dar dupa si-au facut altii curaj.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Ai dreptate, asa e peste tot, chiar si in Timisoara, unde primaria doreste sa repare fatadele dar nu poate pentru ca nu poate plati integral si nu poate fara acordul proprietarului :(

Faza cu turturii din Bucuresti... brrrr... i-am vazut si eu live  :o
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

stangabriel

Azi v-a facut si voua probleme forumul? Mie imi arata ca e offline.

bogdymol

Individul asta a avut parte de 15 controale de la rutiera in 1 luna:

http://www.youtube.com/v/i3I8D2o4kSg

Eu am fost oprit de 3 ori in 6 ani... dar si alea pentru niste controale de rutina in apropierea frontierei (2xUngaria si 1xCehia).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Quote from: stangabriel on August 02, 2013, 10:10:22 PM
Azi v-a facut si voua probleme forumul? Mie imi arata ca e offline.
E de la caldura :D
Speram sa se remedieze repede.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe