News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

laurashgeo

Quote from: Sargon1806 on June 11, 2013, 11:35:47 PM
Ia uite-i si p-astia :)



http://www.gandul.info/international/foto-cum-se-apara-austriecii-impotriva-inundatiilor-romani-aratati-asta-guvernului-vostru-10957108
Eu tot nu pot crede ca poza asta e reala. Nu pot crede ca acel dig poate tine atata apa. Poate confirma cineva ca nu e photoshop acolo?

grig73


sebba

In olanda GPS-ul imi arata si -12m la altitudine
Deci undeva trebuie sa fie un dig care sa tina

Se poate, dar doar la altii
La noi? NU
Sailing away! S/Y Haimana

MRS

#738
E o lupta continua cu marea acolo...
+ vezi aici, de la Mellum Island (DE) la Den Helder (NL)

Btw, cea mai mica altitudine in Olanda este aici - Zuidplaspolder -7.0m

:cheers:



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

sebba

pai da, posibil, intre realitate si ce arata GPS-ul intervine precizia acestuia care e totusi undeva la +/- 5-10m
acu... rau imi pare ca se lupa olandezii cu marea... din toate tarile prin care am umblat Olanda mi-a placut cel mai mult... dar trebuie sa aibe si ei problemele lor, nu? :)
Sailing away! S/Y Haimana

cezar-mario2012

ATENTIE! Pentru cine merge sau tranziteaza Ungaria, exista posibilitatea cumparari vignietei on-line de pe site-ul www.evignette.ro si o puteti primi pe e-mail si sa o imprimati singuri. Pentru autoturism pe 10 zile este de 49.98 lei (2975 HUF).

trotineta

#741
Quote from: laurashgeo on June 13, 2013, 01:39:34 AM
Eu tot nu pot crede ca poza asta e reala. Nu pot crede ca acel dig poate tine atata apa. Poate confirma cineva ca nu e photoshop acolo?

Hallo, bine v-am gasit.
Din pacate ( pentru cei care nu asa ceva) sau din fericire pentru cei din localitate Grein din Austria asa ceva se poate.
Mai multe detali pe pagina http://www.machlanddamm.at/de/2/30.html repspectiv http://www.machlanddamm.at/redx/tools/mb_image.php/cid.x30643642475144716c736b3d/Z7210_BILD_Uferverbreiterung.jpg.

Secretul sunt piloane de beton de 20 m lungime, ancorati in albia fluviului. Pentru o stabilitate mai mare au forat doua randuri de piloni,  in total 750 de piloni pe o lungime de 700 m. Pe piloni au construit un chei de beton, la randul sau ancorat in mal / rambleu.
Acest chei iese ca 85 cm din mal, aparent un zid despartitor intre aleea de pietoni de pe mal si albia Dunarii.
Pe acest chei se monteaza in caz de nevoie peretele mobil care are o inaltime de 3,65 m ! In plus 8 pumpe care descarca (ridica) apa raurile afluente din zona zidului in Dunare.

trotineta





MRS

#742
Cand vad unde sunt unii si unde este Pomania... :horse:
Take

http://www.youtube.com/v/pcZSU40RBrg

ENJOY! :popcorn:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

ciprebbe

Oameni hodiniti nu ca noi.........
Nici in 20 ani nu o sa vedem asa ceva la noi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

hentz

 Acum 20 de ani umbla o vorba"peste 20 de ani o sa fie si la noi"
Acum...
Quote from: ciprebbe link=topic=74.msg21800#msg21800 date=1371125177
b]Nici[/b]in 20 ani nu o sa vedem asa ceva la noi.
;)

st3reo

Quote from: laurashgeo on June 13, 2013, 01:39:34 AM
Eu tot nu pot crede ca poza asta e reala. Nu pot crede ca acel dig poate tine atata apa. Poate confirma cineva ca nu e photoshop acolo?

Da, iti vine sa crezi ca altii in fata calamitatilor mai fac si altceva decat sa stea in carciuma si sa astepte sa-i ajute divinitatea si Gigi Becali ?

PS Digurile alea sunt facute pe fonduri EU in mai multe tari, si Romania e eligibila..daca am avea cu cine.

Ionut

Mai baieti, voi nu va plictisiti de aceleasi texte de genul "la noi nu se poate", "doar la noi nu", "doar la noi gasesti X/nu gasesti Y"? Pe bune acum.

iuli

Bine că ai pus punctul pe "i"! Dacă ziceam eu asta nu mă mai spala toata apa Dunării la inundaţii!
După părerea mea şi cei pesimişti sunt la fel ca şi ăia care stau prin cârciumi şi beau sau trăiesc în epoca medievală şi consideră că totul se petrece datorită divinităţii.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Time-and-Space

mentalitatea e mai importanta decat hardware-ul si poate avea urmari in cascada. de exemplu referitor la parcarea automatizata pentru biciclete consider ca sunt prea multe scuze in romania cand lumea explica de ce nu foloseste transport alternativ in oras. in schimb daca se creaza masa critica de biciclisti sa zicem, apar apoi si politcile si infrastructura, nu poti astepta sa vina toata infra ca si conditie, trebuiesc si niste practici si principii inteligente si progresive la oraseni si soferi.

dr4qul4

#749
Quote from: Mrs on June 13, 2013, 08:44:28 AM
E o lupta continua cu marea acolo...
Ce nu pot eu sa inteleg e cum de se varsa rinul in marea nordului. Va sa se intamlle asta tb ca fluviul sa treaca la minim 7 metrii deasupra zuidplaspolder
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024