News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

get

Păi da. Aia cu diametrul rachetelor cu combustibil solid ale navetei spațiale care este egal cu lățimea fundului a doi cai o știați ?  :D

http://www.astrodigital.org/space/stshorse.html

frunzaverde

Quote from: sebba on June 05, 2013, 09:37:22 AM
QuoteRomanii aduşi pe actualul teritoriu al Marii Britanii ştiau să lupte cu sabia în mâna dreaptă, astfel că aveau nevoie să meargă pe partea stângă pentru a putea manevra sabia cu lejeritate.

si pana in anglia cum au ajuns romanii? cu trenul? pana acolo nu au avut nevoie sa tina sabia in mana dreapta? explicatie feisbuchista de doi bani!
daca asta ar fi explicatia reala atunci in toate tarile din fostul imperiu roman s-ar circula pe partea cealalta

Exista indicii ca romanii si grecii antici circulau "pe stanga". Trecerea "pe dreapta" a avut loc undeva in sec. XVII-XIX, odata cu aglomerarea drumurilor cu vehicule grele, pe langa care mergea cineva (in dreapta lor, pentru a vedea traficul mai rapid). La fel, e interesant ca mult mai multe tari circula "pe stanga" cu trenul decat cu masina. Franta, Belgia, Italia sunt cateva exemple (in WW2 au fost cateva incidente in care rezistenta a pus explozibile pe linia gresita, asumand ca se circula "ca pe sosea").

In cateva tari, in care au schimbat "directia", au schimbat doar directia vehiculelor. Pietonii, de exemplu, sunt in continuare invatati sa "tina stanga" in spatiile aglomerate, si toate instalatiile publice (scari si benzi rulante, de exemplu) sunt si ele facute cu asumptia ca "tii stanga". E ciudat cand te trezesti pe un culoar singurul care merge intr-o directie si un puhoi de oameni venind spre tine.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Redox

Quote from: frunzaverde on June 05, 2013, 12:31:03 PM
...in WW2 au fost cateva incidente in care rezistenta a pus explozibile pe linia gresita, asumand ca se circula "ca pe sosea"). ...

Foarte amuzant, imi si imaginez o scena desprinsa din filmele cu Stan si Bran  :lol:.

La noi postul de conducere a majoritatea locomotivelor este pe partea dreapta si in mod normal se circula tot pe partea dreapta.


Ionut

Gata pana in 2016? Hai mai taie din ele...

st3reo



Vad ca si de-ai nostri au ramas prinsi in inundatiile din Germania.

sebba

http://www.youtube.com/v/YhyUFBpnXtg

aviz amatorilor, studiile superioare in analfabetism sunt in floare!
Sailing away! S/Y Haimana

reed

:))) am dat bacul acum multi ani...dar am sa iau totusi o duzina si pt viitorii mei copii,cine stie... :lol:

Sargon1806

E foarte prost... copiii de azi nu mai stiu sa munceasca :( Eu cand am dat BAC-ul mi-am muncit singur... fituicile :) Am stat ore-n sir sa le scriu cu font 3, se le decupez fasii, sa le rulez, sa le pun bete de chibrit in capete si o banda de scotch pe deasupra ca sa nu se ia scrisul de la transpiratie :) Eheee... vremuri.

Si ca sa nu fiu chiar 100% offtopic, sa va spun ca in ziua BAC-ului am uitat fituicile acasa. Noroc cu un TAXI care m-a dus pana acasa (ontopic: transport, infrastructura), m-a asteptat sa le iau de sus si apoi m-a dus inapoi la scoala. Mai era si ziua mea de nastere si l-am prins pe tata cum imi monta in camera primul meu PC :)) Trebuia sa fie surpriza pentru dupa, dar deh... noroc cu INFRASTRUCTURA DIN BUCURESTI (iar sunt ontopic, ok?) care mi-a asigurat accesul atat de rapid la fituici.

Deci, parerea mea... puneti-va copiii la treaba domne. Gata cu fituicile de pe internet! Fituicile se muncesc!!!

d_dragos

#729
Quote from: st3reo on June 06, 2013, 10:10:43 PM
Vad ca si de-ai nostri au ramas prinsi in inundatiile din Germania.

Azi venind spre tara am trecut si eu prin zona. Dupa Regensburg traficul este deviat pe drumuri secundare pana inainte de granita. Nu-mi imaginam ca este asa dezastru

lucianxx9o

Cum sunt împărţite 28 mld. euro fonduri structurale şi pentru dezvoltare rurală în exerciţiul financiar 2014-2020

http://www.zf.ro/zf-24/cum-sunt-impartite-28-mld-euro-fonduri-structurale-si-pentru-dezvoltare-rurala-in-exercitiul-financiar-2014-2020-10955937

PO Infrastructura Mare – 6,98 mld. euro


dr4qul4

#732
pt circulatia pe partea dreapta: englezii au ramas pe stanga pentru ca,  spun ei, carutasii mergeau pe stanga pentru a putea tine biciul cu dreapta, pt a se putea saluta (isi dadeau jos palaria aia caraghioasa) si in principal pentru a avea libera mana dreapta si a tine haturile spre interior (daca le-ar fi tinut cu stanga si ar fi stat si ei pe stanga   atunci cand ar fi tras sa opreasca calul ar fi luat-o tot in stanga).

pt digurile austriecilor: executia acestora in romania ar fi imposibila- licitatia pt montare :lol: s-ar contesta, iar judecarea contestatiei s-ar amana pana trece viitura :D 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sargon1806

Ai dreptate. Unde mai pui ca un km de dig modular ca cel din imagine costa cat un km de autostrada facuta la noi... adica in jur de 10 milioane de euro...

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/diguri-modulare-brevetate-de-3-romani-autoritatile-le-au-ignorat-ucrainenii-sunt-incantati-de-ele.html

savagedanyro

Din ciclul : "Romania, tara tuturor nebunilor"




legatura directa !!!
TIMISOARA 2021 !