News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ovicor

Sa nu-si bage Michidutza coada, ca suntem la pagina 666!

Ionut

Nu vad ce vesti bune ar fi. Poate ceva minor.

alecu26

Se incep licitatiile pe noile contracte nationale?
Drumurile noastre POATE;

AdrianB1

Quote from: Bogdan_Cluj on February 05, 2018, 12:54:35 PM
Intreb aici ca nu stiu unde sa intreb (se poate muta mesajul daca nu aici ii este locul):
Stie cineva realist pentru un parking supraetajat (cu sau fara 1-2 nivele de subsol) cat ar trebui sa dureze in mod normal?
Minim 15 zile per etaj, realist 20 de zile per etaj daca ai o echipa capabila. Groapa se sapa si in intr-o saptamana, depinde cat e de mare si cate utilaje au, ca daca e un escavator si o basculanta poate sa ia si 2 luni.

Finisajele nu sunt o problema, se poate lucra la un nivel in timp ce se ridica urmatorul, iar finisajele la o parcare sunt minimale.

Harry

^^Depinde. City Park Mall din Ct lucreaza acum la construirea unei parcari P+E+T. Lucrarea efectiva la structura a inceput dimineata la 5 si la cum se desfasoara treaba cred ca maine seara 50% din structura parcarii (grinzi+stalpi) va fi gata.

TibiV

Nu gasesc un loc mai potrivit, asa ca (incerc) sa mut aici o discutie de la "Taxi...."

Quote from: Hercule on February 07, 2018, 03:27:34 PM
^^ Interesant cum se invarte roata Ionut, car sharing e cam similar ca si concept cu Fabricile de mancare a lui Ceausescu. Doar ca spus intr-un format mai pompos

Interesant este ca "Fabricile de mancare ale lui Ceausescu" (consocute popular in Bucuresti ca "Circurile Foamei") avea menirea sa faca exact ce fac astazi Mc'D-urile, KFC-urile si multe alte "institutii" similare...

Dar atunci ideea era ca PCR dorea sa "te oblige" sa apelezi la ei...

Acum de buna voie si nesiliti de nimeni, sute de mii de oameni mananca zilnic in astfel de localuri...Unii de 3 ori pe zi.

Si, sincer vorbind, cred ca "fabricile de mancare" planificate pe vremea ai ar fi produs alimente mai sanatoase, chiar daca nu neaparat mai gustoase....

Astazi ne miram de diverse "bolil alimentare" (obezitatea este una dintre ele) - dar chipsurile lor sunt atat de bune... :D

Pe scurt: daca "raposatul" vroia sa ne oblige pe toti sa mergem la "plimba tava" era nashpa...
Acum, daca putem alege unde anume sa plimbam tava, este OK...

Este un fel de ironie aici...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Mai mult decat ironie,  e firea umana (nu primarul).

Nu mai stiu nici citatul exact nici daca e din Mark Twain sau Jerome, dar ideea era cam asa: un om e in stare sa calareasca ore intregi, zi de zi, fara sa se plictiseasca, atata timp cat poate cataloga ocupatia drept "hobby". Fa-l sa-si castige existenta din calarit si o va considera o tortura.

Cam asa si cu ce spuneai... :)

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry


Laur_visan

#9984
Buna seara!La toti membrii forumului.In primul rand felicitari lui Ionut pentru toata munca si pentru forum.Pe urma felicitari pentru munca depusa de toti aici.In special lui Rocklee si al celorlalti care ,,bantuie,,tara pentru a ne arata tuturor ce se intampla la noi in tara,in materie de infrastructura.
Urmaresc acest forum de peste 2 ani,din umbra.Sunt un roman pasionat de infrastructura,pentru ca intamplator ma deplasez prin tara noastra,destul de des.
M-am inscris pentru a felicita firma UMB.
Acest om care conduce,aceasta firma,oamenii care ne arata zi de zi de sunt in stare Romanii,trebuie scosi din anonimat.Ne-au facut de atat de multe ori mandri ca suntem romani,ca o firma romaneasca este top peste toti strainii care se aciueaza la noi in tara.Pe mana unor astfel de oameni sa construit tara asta.Cand altii stau la caldura si la mila instantelor,oamenii astia muncesc.
Ionut,intreaga comunitate,aratati intregii Romanii,luati-le interviuri sa ajunga sa-i vada tara,pe oamenii de la lopata,pe patronul UMB-ului,sa vedem cu toti...de ce..si cum.. se poate... sa facem ceva.Sunt posturi de televiziune care ar aloca ore,in emisiunile lor pt ce fac oamenii astia si planurile lor.Ar putea sa fie rai...sa faca un timeleps cu lucrarile lor si a altora.Ar putea sa-si prezinte proiectele si mai ales realizarile,multe inainte de termen,sa spuna ca si in Romania se poate.Oamenii astia nu deseneaza,oamenii astia muncesc.Ei deseneaza infrastructura.
Imi cer scuze daca am plictisit,dar simteam nevoia sa-mi arat multumirea fata de voi si de ei.
O seara frumoasa la toti romanii care mai sunt romani!

Ionut

În 2017 au fost emise peste 1,1 milioane de permise de conducere, cu 108% mai mult ca în 2015

În anul 2017 au fost emise peste 1,1 milioane de permise de conducere, cu 42,47% mai multe decât în 2016 şi cu 108% mai multe decât în 2015. La sfârşitul anului 2017, numărul deţinătorilor de permis de conducere era de 7.554.785 faţă de 7.346.995 în anul 2016.

Economica.net

cristi5

#9986
Tocmai mi-a oferit app-ul Galileo Offline Maps (bazat pe OSM, deci harti recente, cu harta offline deci nu consuma date) rutare la destinatie. Am testat si a mers foarte bine.

Plus ca se poate vizualiza (si ruta peste) harta calitatii drumurilor OSM

http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html

Tot ce lipseste sunt semnalele waze

Ionut

Super Super! :)
Ce inseamna transparența. :)

ultrasbz

"Primul-ministru
Decizie pentru eliberarea, la cerere, a domnului Cătălin Balan din funcţia de secretar de stat la Ministerul Transporturilor"

Parca era cel care a participat la ultima dezbatere despre A8, daca nu ma insel.

Ionut

Da. El a participat. Era omul lui Stroe.