News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

:rofl:

OMG, antologica. Mi se pare mai tare decat aia cu șasă cai frumoși. Geniala femeia.

iotu

Cam exagerata povestea si articolul in sine, insa ramane valabil ... asa ceva, doar la noi  :bash:

QuoteCum s-au vopsit "din exces de zel" gropile de pe un drum naţional. Autorităţile promit sancţiuni după ce "lucrarea" a apărut în presă

DN26 Galaţi-Murgeni arată ca după război. Şoferii trebuie să facă slalom de câteva luni printre gropile apărute inclusiv pe mijlocul drumului, după topirea zăpezilor. Recent, locuitorii zonei au constatat că gropile au fost vopsite, firma de marcaj aplicând cu mare grijă vopseaua albă.

Sursa: http://www.gandul.info/financiar/cum-s-au-vopsit-din-exces-de-zel-gropile-de-pe-un-drum-national-autoritatile-promit-sanctiuni-dupa-ce-lucrarea-a-aparut-in-presa-10759373




MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Hm, misto. Deci UMB e in bani. :)


MRS

Quote from: Ionut on April 18, 2013, 02:18:40 PM
Hm, misto. Deci UMB e in bani. :)

Nu neaparat; e mult mai usor sa prezinti SGB-uri (scrisori garantie bancara) la parteneri/licitatii/autoritati/etc la nevoie sau banca ta te poate imprumuta mai repede/usor decat altele... si lista poate continua



Sau... UMB e in bani



:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

alecu26

asta a fost si prima mea reactie.

Dupa cazul Romstrade, era clar ca daca lua 4-5 contracte avea probleme in a garanta pt avansuri.

Dar asa...i-ar fi mai usor.

Dar in final nu cred. Se cer totusi banci reputabile, in conditiile FIDIC.
Drumurile noastre POATE;

ovidiubu


ciprebbe

Nu e o analiza interesanta, e o analiza cat se poate de realista, si aici se vede ca il duce capul pe Umbrarescu (in conditiile in care nu mai sunt bani la buget) si se pregateste de planuri marete cu bataie lunga in timp pt afacerile ce le deruleaza.
Are 2 sectiuni de autostrada construita, azi,  in care a demonstrat ca e serios(fata de altii).
Sincer si eu ii tin pumnii sa reuseasca si poate asa o sa avem si autostrazi si locuri de munca ,bani ramasi in tara si probabil reinvestiti.
Ar fi un exemplu de "se poate si la noi!".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

laurashgeo

Saptamana viitoare vreau sa plec spre Romania si nu stiu pe unde sa o iau de la Budapesta pentru a ajunge in Comanesti(Bacau). Oradea-Cluj-Tg.Mures sau Arad Sibiu Brasov?
Citisem ca intre Oradea si Cluj drumul s-a stricat f tare, insa de curand am citit ca si Nadlac-Arad ar fi plin de gropi.

iuli

Dacă singura ta dilemă e doar porţiunea cu gropi atunci mai bine pe Arad - Nădlac pentru ca sunt doar două localităţi şi nu ai parte de serpentinele unde nu poţi depaşi de pe Oradea - Cluj-Napoca.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


Ionut

Bune si fondurile Regio! Veste buna, probabil urmeaza si POS-T. :cheers:

stelian222

Quote from: Mrs on April 18, 2013, 05:20:39 PM
Quote from: Ionut on April 18, 2013, 02:18:40 PM
Hm, misto. Deci UMB e in bani. :)


Sau... UMB e in bani



:cheers:

E in bani  :)
Pt. ca lucrarile la DN24 continua in ciuda faptului ca se suspendasera fondurile.

Ionut

E clar, probabil au o linie de finantare misto. Altfel nu prea-mi dau seama cum pot face lucrarile. Si e cel mai ieftin pentru ei asa: nu dau bani aiurea pentru oameni care nu muncesc, costuri minime pentru chirii (oameni, utilaje), plus ca ei isi respecta contractul si vor cere penalitati pentru intarzierea platilor. Perfect, ce vrei mai mult? Ma mir ca obtin finantare, probabil Umbrarescu are relatii bune prin banci. Bravo lor, ce sa zic.