News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Skynick

apropo de filmari, a facut ministerul vreo filmare cu noua drona? e pe undeva?

Ionut

Au facut diverse filmari in mai multe puncte, din ce stim noi. Deocamdata nu au publicat nimic (eu nu stiu sa fie ceva public).
Parca era o mini-filmare in care demonstrau cam ce poate drona, dar mai mult eu nu am vazut.

voicul

Apropo de filmele din poze pe care le face DRDP Timisoara.

Daca vrea cineva sa faca la fel, sa intre pe: https://studio.stupeflix.com sa isi faca cont. Face upload la poze si dupa export pe canalul de  Youtube.
Dupa share  :)

lupu.irimie

Din seria " Cand mintea este odihnita, incepe sa produca lucruri ciudate"

In primul rand vreau sa mentionez ca nu sunt vre-un geniu in ale ingineriei civile in constructii, ci doar un lucrator amarat in sectorul aviatiei comerciale si din an in pasti, ceva prin sectorul militar.
Tot citind pe aici pe PUM am tot vazut fel si fel de denumiri de firme de consultanta si proiectare care fac studii de fezabilitate pentru posibilele viitoare A, Dx, DN si alte "magistrale". Fel si fel de firme si firmulite, una mai de apartament ca alta ...cu legaturi prin speta politicului de unde vine banutul. Ce au facut si cum, am cam vazut cu toti, si nu este greu de pus la cap cat face unu plus unu.
Totusi, pana la aparitia lor, prin Romania au fost construite ceva lucrari, asa mai maruntele ce este drept: Portile de Fier 1 si 2, Canalul Dunare-Marea Neagra, Portul Constanta(ok-ok, acolo au facut doar mariri) si Constanta Sud, Agigea, Mangalia, Galati, Braila, Transfagarasan, cai ferate, baraje, amenajari hidrologice si o larga lista de constructii civile si nu numai.
Iar daca ne uitam azi, firmele astea de buticari, lucreaza tot pe studiile lor; mai mult sau mai putin. IPTANA a fost bagata in insolventa de ce oare!? De ce nu au fost lasati cei de acolo, caci cu siguranta au mai ramas profesionisti, sa faca ce stiu ei mai bine - recte proiectari de inginerie civila.
Retorice si cretine intrebari, va spuneti probabil, citind aceste randuri. Dar sincer, imi este greu sa ma abtin.
Traiesc in afara Romaniei de mai bine de un sfert de secol, si am vazut cum sa dezvoltat infrastructura cestei tari unde domiciliez, in acesti ani. O companie aflata sub tutela statului face proiectare cap-coada, si ulterior o lanseaza in licitatie. Firme de constructii au slava domnului(ACS, FCC, Acciona, Ferrovial, etc) care firme respecta proiectele litera de lege. Iar cei de fac proiectare, se ocupa de tot ce este necesar pentru demararea lucrarilor, cat si de supervizarea lor. Asa au facut baietii mii de km de autostrazi si DN, aeroporturi, retele de metrou si retele metropolitane feroviare, retele de HSR... si cate si mai cate.
Atat de simplu. Oare de ce nu si la noi asa ceva!?

P.S. Daca este pe aratura rau postarea, rog administratorii sa o onoreze cu un Delete!
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!

cristi5

#9304
Astazi am gasit pentru prima oara ceva pe SEAP. E foarte intuitiv... nu. M-a ajutat cutter

https://e-licitatie.ro/

Daca din meniu alegeti:  Anunturi / Anunturi de participare

Se ajunge la un ecran care arata asa:


Apasati pe crucea rosie la Data Publicare. Logic, nu?

Apoi se poate introduce de exemplu un Numar anunt de participare. Se gasesc in sintezai pe rutier sau sinteza pe feroviar ale lui NGC. Completati captcha, apasati Cautare (eu apas deseori din greseala butonul Inapoi, ca e aliniat stanga cu formularul) si voila...



Sau se poate introduce la Autoritate contractanta COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE. Vor fi multe rezultate, deci puneti 100 la Inreg/pag



Pentru contractele cu valoare mica, cautati la Proceduri simplificate/Cereri de oferta     
https://e-licitatie.ro/Public/RFQ/RFQInvitation/RFQInvitationList.aspx

Distractia abia incepe dupa ce dati click pe o licitatie (pe lupa din dreapta de exemplu). Fisierele sunt in format p7s, adica sunt semnate cu un certificat digital. Aici au o biblie intreaga despre cum se deschid. Parca facuta special sa te descurajeze sa le deschizi :)

https://e-licitatie.ro/Public/Common/Static.aspx?f=ElectronicSignature

Pentru format PDF (pdf.p7s), simpla stergere a extensiei p7s merge uneori, pentru ca Acrobat sau alte cititoare PDF pot deschide fisiere semnate. Dar asta nu va merge la fisiere arhiva RAR de exemplu.

Pe Mac sau Unix fisierele p7s se deschid cu openssl.
openssl smime -in FISIER.p7s  -verify -noverify -inform DER -out FISIER

Apropo de RAR, multe documentatii de licitatie sunt in format RAR multi-part. Sute de parti la unele (reabilitari CFR). Ofertantii trebuie sa descarce manual(?) sutele de fisiere part.rar.p7s ... Apoi sper ca nu le decripteaza pe fiecare manual ci fac o procesare automata cu un script... Apoi in sfarsit expandare rar...

Documentatia se gaseste oricum la CFR pe site deci eu sper sa nu ajung sa fac download manual de sute de ori... Dar clarificarile din procesul de licitatie le-am gasit numai pe SEAP.

Mult succes!

Powered by API/PUM imgur uploader

perfidus

@cristi5, sa vezi apoi ce floare la ureche este pentru un ofertant sa faca OCR dupa sute de pagini scanate, plus corectura manuala, ca sa preia informatiile din caietele de sarcini. Asta pentru ca arogantii nu ti le pun la dispozitie in formate native editabile desi de cele mai multe ori sunt convins ca le au. Proiectele mai nou sunt cerute si format electronic nativ nu doar scanate (cu semnatura si stampila, deh).
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

adigsm

#9306
@NGC
Referitor la VO SM.
Este vorba de terenul cu nr.cad. 159694 si este pe plansa trimisa de tine.
Astazi am vorbit din nou cu persoana respectiva si a spus ca nici macar nu i s-a cerut un cont bancar, pentru virarea sumei din HG. Doar a trimis un CF actualizat prin posta la CNAIR. Atat. Altceva nu stie.

Quote from: NGC
E vorba despre VO Satu Mare.
E cumva unul din terenurile astea? Care mai exact?

voicul

Si asa s-a schimbat schimbarea, care deja era schimbata, prin schibmare schimbatoare (zici ca vorbesc de cutie manuala, doar acolo faci atatea schimbari  :D )

Comisia de Buget din Senat elimina majorarea accizei la carburanti, care este deja in vigoare

Comisia de Buget din Senat a decis, marti, eliminarea majorarii accizei la carburanti.

News.ro informeaza ca in aceasta comisie s-a adoptat raportul la ordonanta 25/2017 prin care a fost modificat Codul Fiscal si, printre altele, s-a majorat acciza la carburanti.

Articolul privind majorarea a fost eliminat, insa, la propunerea PNL.

http://www.ziare.com/preturi/benzina/comisia-de-buget-din-senat-elimina-majorarea-accizei-la-carburanti-care-este-deja-in-vigoare-1482734

TibiV

Eliminarea supraaccizei trebuie votată în plen de cele două camere.
Iar în plen este "jupân" unul cu mustăcioară...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovideatza

Pentru a vedea usor documentele din SEAP folositi P7S viewer free de la Secure Soft, un utilitar free care scoate semnatura si ramane fisierul obisnuit.

Din ce stiu, e-licitatie ar avea in dezvoltare o noua interfata, care ar trebui sa fie mai usor de folosit (teoretic).
Eu cred ca e intentionat facuta in acest fel incat sa fie greu de gasit ceva..alta explicatie nu cred ca exista.

bmwdriver69

Video si Poze Autostrazi Romania categorizate pe tronsoane: filmariautostrazi

voicul

#9311
De cand s-a scos taxa si pana se baga viitoarea posibila taxa (astia de la guvernare, populari adica, sa dea o lege care sa afecteze atat de multi oameni ... de principiu care i-au si votat?) cat de tare s-a indeparta BG de RO?

L.E Parerea mea este ca efectul in voturi este mai grav decat reintroducerea supra-accizei pe benzina, care tocmai se pare ca nu s-a mai reintrodus.

TibiV

Quote from: voicul on September 26, 2017, 10:53:00 PM
efectul in voturi este mai grav decat reintroducerea supra-accizei pe benzina, care tocmai se pare ca nu s-a mai reintrodus.

Supraacciza s-a reintrodus... Este in vigoare din 15 septembrie 2017.
Cine a alimentat dupa 15 septembrie a simtit...
Doar ca au bagat-o "etapizat": 16 bani/litru de la 15 septembrie, inca 16 bani/litru de la 1 octombrie.
De fapt cifrele sunt false, deoarece Codul Fiscal precizeaza clar ca se plateste TVA si la acciza (impozit pe impozit)
Da, acciza creste in etape cu 16+16=32 bani pe litru.
Pretul final la pompa creste cu 32 de bani + TVA, adica cu 38 de bani/litru....

Iar ceea ce a facut astazi Comisia Buget-Finante a Senatului (mai exact presedintele Comisiei, fostul ministru de Finante Teodorovici....) a fost doar o "sicanare" intre Orlando si Liviu, ca ei sunt certati de mult.

Si pe Liviu nu il intereseaza cati automobilisti afecteaza, pensionarii si bugetarii sunt mai multi si au de castigat mult mai mult chair daca unii dintre ei sunt si automobilisti...

La votul in plen Liviu are cojones mult mai mari...
Iar Liviu are nevoie de supra-acciza pentru a respecta "Programul de..."

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

PNL - USR, moțiune simplă pe tema infrastructurii de transport
"Este o moțiune simplă îndreptată împotriva ministrului Transporturilor, Răzvan Cuc, și ca reacție la un management defectuos, lipsit de profesionalism, extrem de politizat, care a marcat în Ministerul Transporturilor cel puțin două recorduri, informează Agerpres.ro. Unul este legat de rectificarea bugetară când aproape jumătate din fondurile alocate Ministerului Transporturilor au fost tăiate. De asemenea, al doilea record este legat de blocarea unor proiecte mari de infrastructură, cum sunt autostrada Sibiu — Pitești, Autostrada Transilvania sau Târgu Mureș — Iași — Ungheni, care sunt compromise și cu termene de finalizate complet depășite", a precizat Raluca Turcan.

Digi24

Motiunea este semnata de 91 deputati.
Textul motiunii pe CDep.

Earthchild

Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul.

QuoteUn şofer care s-a filmat, marţi, împreună cu un prieten, postând imaginile pe Facebook, circulând cu maşina în zona pietonală din centrul Timişoarei şi înjurând trecătorii, a fost amendat de poliţişti cu 2.235 de lei.
http://www.romaniatv.net/un-sofer-a-fost-amendat-cu-2-235-lei-pe-baza-inregistrarilor-video_377077.html#ixzz4tDaoUMEm