News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rizzuh

WTF :o Astia asteapta sa-si ia in portiera o masina in plin daca soferul nu-i atent? Mai ales de pe banda 2.

NGC

Quote from: ciprebbe on August 21, 2017, 09:52:21 PM
:lol: Dar pe sus dc nu ai putut sa pozezi? Ai ratat cand zboara CUC-ul ?  :lol:

Unde pe sus?

Vulturul plesuv care a facut pozele mi-a dat vreo 300 de poze din mai multe locatii, dar aveti deja poze din acele locatii de la ceilalti colegi.
Am selectat doar partea relevanta pentru "deschidere".

pentium10

daca tot e ceata si terenul e deja pregatit la Holdea ca pt o scena dintrun film
de ce nu invitam pe cei de la Game of Thrones sa faca o investitie la noi?
sau pe cei de la Fast and Furious?

Cum a fost facut celebrul lac inghetat din Game of Thrones, cat beton au pompat ca sa faca un lac "fake", si cum au mascat cu modele 3D se poate viziona aici:
Pentru cei pasionati GoT care nu au vazut ultimul episod nu recomand clickul, e cu spoiler din primele secunde, pentru restul care sunt la zi cu serialul vezi aici

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

AdrianB1

Quote from: dr4qul4 on August 21, 2017, 11:51:21 PM
Si unde vor alimenta transportatorii? La OMV in Bulgaria am platit mai mult decat la OMV in Romaia. O fi fost diferenta din cursul valutar. Dar o crestere mica nu cred ca se va observa, iar transportatorii romani vor avea si ei diferenta de curs valutar.
In Ungaria cat e motorina? Ca la greci e scumpa rau.
Acum vreo 2 ani am facut o tura cu masina prin Europa si motorina era mai ieftina peste tot, in Austria chiar era mare diferenta - am alimentat la OMV la Zell am See cu 1.02, la Viena era 1.38 pe autostrada si 1.2 in oras, in Germania 1.2, Cehia 1.10-1.15, iar in Romania cam 1.4. Pentru un sofer de TIR care are rezervoare de 800-1000l, o diferenta de 10 centi pe litru inseamna niste bani pe care ii poate economisi, cam 100 de euro la un plin. Cu asemenea rezervoare traverseaza Romania fara sa alimenteze, chiar poate sa planifice unde alimenteaza in functie de pret.

dr4qul4

Acum 2 ani poate.
Acum insa, Motorina la noi e 1-1,01 Euro (la cursul BNR). Si benzina tot pe acolo.
In Bulgaria (pe drumul pe care mergi, ca nu intra nimeni in localitati) am alimentat cel mai ieftin cu 1,02 euro. Si am mai pierdut si la cursul de schimb.
In Grecia era 1,2 motorina si 1,35 benzina.

Tu spui ca acum 2 ani ai alimentat cu 1,4 euro. Asta acum ar insemna 6,42 lei (si asta pentru ca a mai scazut euro in ultimul timp). Probabil vorbesti de motorina premium.
Azi, MaxxMotion Diesel la OMV Bucuresti e cam 5,06 lei. Adica 1,103 euro. Si In Bucuresti e printre cele mai scumpe din tara.


Conform Glopalpetrolprices.com pt ziua de ieri aveam asa:
- Romania 0,99
- Austria 1,07
- Bulgaria 0,99
- Grecia 1,25
- Serbia 1,23
- Ungaria 1,13
- Germania 1,13
- Croatia 1,14

Suntem chiar mai jos decat bulgarii (diferenta e f mica), dar bulgarii au preturi mai mari pe drumurile principale si mai mici in zonele necirculate si mai pierzi si la cursul de schiumb. Asa ca va intreb, de unde vor alimenta?

PS. Avem cele mai mici preturi la motorina si benzina din UE. Asa ca nu va mai plangeti. O crestere de 2-3% nu se va resimti. Daca va fi mai mare de 5% atunci poate, unii vor alimenta in Bulgaria.
PPS. Ucrainienii si Moldoveni sigur nu vor alimenta, dar nu alimenteaza nici acum (0,73 si 0,7 euro...)

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Normal ca isi planifica alimentarile. Pentru 100 de eur la 2 - 3 zile, tu nu te-ai uita 10 minute pe o harta sa vezi de unde pui mai ieftin?

dr4qul4

#9111
Ce gluma buna.  Daca cel mai mic pret e la Curtea de Arges si tu mergi de la Valcea la Pitesti, vei ocoli pe acolo? Sunt doar 11 km in plus.

- cu tirul nu poti intra in localitati (decat daca platesti)
- au de livrat marfa si nu pot pierde mult timp cautand o benzinarie cu pretul mai mic.
- un ocol de 30 de km si s-a dus naiba economia facuta.
- 30 de minute in plus de fapt inseamna dublu, deoarece sunt obligati sa ia pauze de odihna.
- majoritatea au carduri de carburant valabile la un singur distribuitor (asa se face economie de fapt).

Esti sigur ca vor cauta cel mai mic pret din tara? Vor cauta cel mai mic pret de la benzinariile la care pot alimenta si care se afla in drumul lor, eventual unde pot si stationa pentru pauza obligatorie.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Quote from: dr4qul4 on August 23, 2017, 05:27:14 PM
Vor cauta cel mai mic pret de la benzinariile la care pot alimenta si care se afla in drumul lor ...

Exact si doar la asta ma refeream.
Ca asa ... mergi in Dubai sa vezi cum e benzina mai ieftina ca apa si undeva sub 2 lei/l. O sa fie cel mai ieftin plin pe care l-ai facut  :D

dr4qul4

Tocmai de asta, o crestere de 5% nu se va resimti. Transportatorii romani vor alimenta tot de la benzinaria de langa sediu (unde cu siguranta au un pret putin mai bun).
Daca alimenteaza de pe un european din Bulgaria vor plati mai mult pentru ca vor pierde si din cursul valutar.
Daca au transporturi doar catre vest, atunci tot in Romania va fi mai ieftin, chiar si la 10% crestere.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cristi5

#9114
Apropo de discutiile mai vechi privind infrastructura evidentei populatiei si aventuri la ghisee...

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-21965794-adresa-din-cartea-identitate-esecul-digitalizarii-consecinte-electorale.htm

Neufunk

Eu ma gandesc la altceva.

O autostrada finantata de romani. Ce tot atata vrajeala, Vinci, multinationale, sorosisme d-astea. CNADNR face frumos proiectul, spune cat costa dupa care cumparam fiecare actiuni la viitoarea autostrada. In functie de cate actiuni avem, primim anual dividente sau eventual acces gratuit la autostrada.

CNADNR va face licitatiile, se va ocupa de partea de taxare si plata a dividentelor. Plata dividendelor este oprita atunci cand investitorul isi primeste inapoi investitia + un anumit procent extra.

AdrianB1

Quote from: dr4qul4 on August 23, 2017, 07:56:02 PM
Daca alimenteaza de pe un european din Bulgaria vor plati mai mult pentru ca vor pierde si din cursul valutar.
M-ai inebunit cu pierderile de schimb valutar, nu stiu cu ce baieti din Dristor lucrezi tu post de banca, dar pe card mie imi face conversia la curs BNR - la doua banci.

Si pentru aia 100 de euro la un plin TIR-urile in tranzit o sa bage motorina de unde e mai ieftin, chiar si 5% pot sa se simta. Mai ales daca au autonomie de peste 1500km. Soferii de TIR nu opresc la primul OMV din drum, au planurile lor facute cu grija.

cezar-mario2012

Orice plata cu cardul făcută afara are comision de schimb, nu se face cursul BNR, ci la cursul euro stabilit de VISA sau Master card. Orice sa fi surprins că se iau și comisioane de schimb. În Danemarca am platit cu cardul de euro hotelul, preț 350 euro, dar ei având koroane cu conversia lor a costat 370 euro, plus comision de schimb 5 euro. La bulgari am platit acum o săptămână vigneta, parcare și combustibil cu card de lei, în totalitate 105 leva, in lei 265 lei. La cursul BNR ar fi trebuit să coste 242 lei.

voicul

#9118
Sunt comisioane si comisioane in functie de banci si tipul de conturi.

Diferenta eu stiu ca nu e de la Vias si Mastrecard, ci chiar de la cel mai bun prieten al tau - banca. Adica asa cum te duci la banca si e o diferenta intre cumparare - BNR si vanzare asa si pe card. Doar ca nu te mai duci la banca, ci totul e automat.
Deci platesti cu card in lei, dar un produs in eur, si banca iti vinde eur la ce curs are in momentul respectiv.

Dar si la casa de schimb sunt diferente.

Deci in 90% din cazuri: orice schimbare de valuta iti va diminua masa monetara.

Cu toate astea la 100eur facuti in 2-3 zile, orice tirist/companie o sa bage de unde e mai ieftin.
Soferii fac sauna (nu dau drumul la AC) ca sa vanda 20 de l de motorina cu 3.5 ron - 70 ron - 15 eur si nu se uita ei la 100 eur?

MRS

Pentru plati cu cardul online sau in strainatate ar trebui sa va informati la banca voastra despre costuri, mai ales despre DCC (dynamic currency converter). Mai multe info aveti aici si aici.


+@adrian, camioanele mele au rezervoare de pana la 1360 litri + 160 litri rezervor Thermo-king - un plin costa intre 1,500 eur si 2,200 eur azi in UE... nu vorbim de 100 eur, poate doar diferenta, dar nici aia nu e atat...



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...