News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cristi5

#9075
La cererea lui Ionut, pentru imaginile mai mari de 250 kilobytes, incarcatorul imgur pune pe forum o imagine mica, dar la imgur se stocheaza imaginea mare, care e legata cu un link sub poza si poate fi examinata la nevoie. Astfel vizualizarea pozelor de catre colegii de pe forum e foarte rapida si genereaza trafic mic. Deci pozele mari nu vor avea doar GPS (geotag) si IMG ci si un URL la imaginea originala:


[URL=http://maps.google.com/maps?q=45.679005555555555,25.923005555555555](GPS)[/URL]
[IMG]http://i.imgur.com/l8SQvaIh.jpg[/IMG]
[URL=http://i.imgur.com/l8SQvaI.jpg]original image[/URL]


In cazul asta pe forum se pune o imagine de 166 KB, iar imaginea originala are 3 MB:

(GPS)

original image

Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Perfect. Esti meseriaș! Este super simplu să faceți update acum. :)


rizzuh

https://goo.gl/maps/3up6YHWjPFq

WTF is this? :o :o :o

Cum rahat a putut fi construita o asemenea intersectie?

dr4qul4

care e problema acolo?
Mie mi se pare una din cele mai bune solutii. Drumul principal merge pe deasupra, iar jos avem un giratoriu in care se unesc 3 drumuri, plus cele 2 bretele duble pentru noduri.
Nu am vazut niciodata blocata acea intersectie. Traficul de acolo este destul de mic (chiar inexistent pe cele 2 drumuri secundare)
Crezi ca l-ai fi putut desena mai bine?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

De ce nu au facut doar un giratoriu, in care pui toate directiile, decat sa iesi din giratoriu si sa te proptesti in cedeaza trecerea? Mai ales ca nu-i cine stie ce trafic, deci nu ar fi probleme de capacitate, iar spatiu este o gramada langa pod.

cezar-mario2012

 Care este problema ? Devenim cârcotași fără să vedem ansamblul? Ai fost vreodată pe acolo? Ști ce coadă se făcea acolo când nu era acel pasaj peste CF, pentru că acel pasaj este de fapt peste CF și apoi peste drumul secundar, acolo fiind un nod dintre DN 39 cu DN 39D, STR. Carol și STR Circului.

rizzuh

Nu am nimic cu pasajul, este foarte bine ca l-au facut. Dar nu inteleg complexitatea intersectiei de sub pasaj. Ce rost isi are sensul giratoriu daca imediat langa el ai intersectie clasica, cu indicatoare de cedeaza trecerea? Daca vii de pe DN 39D si vrei sa urci pe DN 39 spre Constanta, ai cedeaza trecerea pentru traficul care vine dinspre Constanta pe bretea si intra pe 39D, dupa care ai cedeaza la intrarea in sensul giratoriu.

Why? Nu era mai simplu un sens giratoriu mai mare la care sa se lege toate directiile?


P.S.: Nu am fost niciodata acolo.

P.P.S: Bretelele de acces in/din DN 39 din vest (adica dinspre Constanta si catre Mangalia) apar inchise pe Google Maps.

dr4qul4

problema era ca ai fi avut 4 drumuri intr-un arc de cerc de 90 de grade. Multi ar fi gresit directia. Acolo traficul principal e spre DN39D.
Poate ar fi mers si un giratoriu mai mare, dar era nevoie si de devierea DN39D, ca sa se intepe disnpre nord in giratoriu. Iar pentru asta era nevoie de defrisari. Plus ceva complicari cu avizele" Intersectia DN39 cu DN39D e facuta de CNADNR. giratoriul acela cred ca e facut de Primaria Mangalia.
Eu am trecut pe acolo anul trecut, in weekend. Si am circulat fara probleme pe bretele.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


TibiV

Da, este clar....
Ecoductul ala mai are un pic si o ia la vale - se vede cu ochiul liber...
Va matura totul in calea lui.
Pe vreo 50 de metri, ca mai mult nu are unde... ;)
Inca nu am auzit de alunecari in sus, "la deal"... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

luc

Tibi, te rog frumos sa nu mai iei in ras previziunile Clarvazatorului... ai vazut ce dezastru a fost la Aciliu, cum a venit dealul peste autostrada ;)
Subiect de parcare! Ionut please... :)

Ionut

Am mutat discutia despre ecoducte si ursi pe thread-ul dedicat.

Ionut

Va mai aduceti aminte de acest domn? :)

Omul de afaceri Nelu Iordache şi-ar putea afla azi sentinţa
în dosarul privind deturnarea fondurilor pentru autostrada Nădlac-Arad

Adevarul

Vice33

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/tudose-catre-cuc-nu-mai-am-pic-de-incredere-in-ce-mi-spuneti-779115

Ministrul Transporturilor, Alexandru Răzvan Cuc, a fost criticat, din nou, de premierul Mihai Tudose, în debutul ședinței de Guvern de vineri. De data aceasta, șeful Executivului s-a arătat nemulțumit de pierderile de la Tarom, CFR Marfă și CFR Călători, dar și de faptul că oamenii desemnați să verifice stadiul lucrărilor pe diferite porțiuni de autostradă nu s-au deplasat la locurile indicate.

Quote,,Tudose: Domnule ministru Cuc, acum trei săptămâni v-am întrebat de ce i-ați prelungit mandatul cu patru luni celui de la Tarom. Și mi-ați spus că vă asumați, că aveți încredere în el și că știe ce are de făcut. Așa este?

Cuc: Da, domnule prim-ministru.

Tudose: Mulțumesc. Păi, eu să înțeleg că aveți încredere în el și că împreună formați o echipă, vă asumați ce e acolo? 104 milioane pierdere pe șase luni? CFR Marfă pierdere, CFR Călători pierdere. Înțeleg că e o echipă foarte bună, dar nu mergeți în direcția care trebuie.

Cuc: Bun...

Tudose: Nu știu ce vedeți bun în asta.

Cuc: Nu... Vroiam să vă răspund la...

Tudose: Dumneavoastră știți că cei care au fost desemnați de dumneavoastră, în urma discuției de acum două luni la minister, ca responsabili din partea ministerului pe diverse tronsoane de autostrăzi, să se ducă acolo nu a fost niciunul?

Embed

Cuc: Domnul prim-ministru, eu...

Tudose: Vă spun eu.

Cuc: Eu personal m-am deplasat pe șantier...

Tudose: Nu, nu vorbesc de dumneavoastră. Dumneavoastră ați fost. Dar, nu ați fost pe toate. Dar, trebuia ca niște oameni din minister să se ducă pe-acolo. Nu a fost niciunul.

Cuc: O să analizez situația și o să iau măsurile care se impun. Eu discut cu directorul de la CNAIR și dânsul m-a informat că în permanență s-a aflat un reprezentant fie de la DRDP...

Tudose: V-a informat prost. Că noi am verificat acolo dacă a fost cineva. Nu a fost nimeni. În ultima săptămână, cu asta s-au ocupat niște oameni din clădirea asta și au constatat că nu a fost nimeni, nicăieri, niciodată. Înțeleg că e cald, că-s vacanțe...

(...)

Cuc: Referitor la Tarom, dacă îmi dați voie o secundă, aș vrea să fac următoarele mențiuni. Pierderile de la Tarom sunt cele pe care le-ați amintit, dar trebuie să ținem cont de următorul fapt: Tarom a operat până în luna iunie cu două aeronave în minus, ceea ce a redus capacitatea de zbor și, totodată, în urma unor decizii comerciale care au fost luate în 2016, anumite rute au fost anulate, rute care în momentul de față se reiau (se aude oftatul premierului – n.r.). Au avut și diverse probleme tehnice la aeronave (...). Nu se vor opri lucrurile aici (...). Va urma o serie de evaluări ale personalului de la Tarom și, bineînțeles, disponibilizările care se impun în perioada următoare.

Tudose (oftând iar): Domnule, dați-mi voie să nu vă cred. Nu mai am pic de încredere în ce-mi spuneți pe tema asta. (...) Mulțumesc. Vom avea și o altă discuție, personală, pe tema asta, poate și cu domnii manageri de acolo. El (managerul Tarom - n.r.) și-a luat leafa în fiecare lună, nu? Și-a luat-o, nu? Am înțeles. Și noi, toți aștia din sală trebuie să plătim 104 milioane pierderea de la Tarom... Pe leafa lui. E în regulă."

În ședința de Guvern din 27 iulie, premierul Tudose l-a întrebat ironic pe ministrul Transporturilor cât mai durează exproprierile pentru Autostrada București-Ploiești. ,,La două săptămâni expropriem două coteţe pe Bucureşti-Ploieşti. Mai aveţi ? Le puteţi strânge pe toate odată ca să terminăm?", i-a spus Tudose lui Cuc.