News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

^ Am crezut ca fac infarct în prima repriză, dar fetele au jucat genial în a doua. Sper ca managementul clubului să găsească rapid soluții să le plătească. Duminica viitoare mă înființez iar la Vâlcea (am abonament)... :banana:

Umilele mele mulțumiri tuturor, dar în special lui Pineau, Navarro și Barbosa, care au decis sa rămână la club și după ce au devenit libere de contract. Jos pălăria!

iuli

Fabulos meciul!
Săptămâna asta ne-a mers de minune în sport!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

reed

Salut.As avea o propunere,am expus-o si pe "partea cealalta",un topic cu spatiile servicii ale autostrazilor din Romania,asta desigur daca exista asa ceva terminat.Inca nu am vazut cum arata asa ceva in tara asta.:)

bogdymol

Un exemplu de Drum European (nu autostrada) de la Austrieci:

Austria, B320 (E651) Ennstal Straße: Schladming - Liezen (harta)

http://www.youtube.com/v/mrCzAI0fBMA

In afara de semaforul de la 7:45 si de cele zona comerciala a localitatii Liezen, drumul arata impecabil pentru un drum obisnuit cu o banda pe sens:
- sunt multe intersectii denivelate cu benzi de accelerare/decelerare
- exista benzi de incadrare pentru virajul la stanga (unde e cazul)
- curbele sunt cu raza foarte mare
- limita de viteza este 80-100 km/h, iar in afara de zona cu semafoare s-a circulat constant intre 80 si 110 km/h (fara a scadea nici o data sub 80)
- cu toate ca drumul trece foarte aproape de unele localitati, nu exista limitari idioate la 50 km/h
- traficul este calm (numarati cate depasiri vedeti in clip)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Quote from: reed on March 09, 2013, 10:45:10 PM
Salut.As avea o propunere,am expus-o si pe "partea cealalta",un topic cu spatiile servicii ale autostrazilor din Romania,asta desigur daca exista asa ceva terminat.Inca nu am vazut cum arata asa ceva in tara asta.:)

Pai ASTA este topicul - parcare. :) Sau, daca vrei, pe motorway spotting.

bogdymol

Austriecilor nu le este frica de tuneluri pe autostrada...

Austria, A9 Pyhrn Autobahn (harta). In clip am inregistrat 21 de tuneluri cu o lungime totala de 21232 m.

http://www.youtube.com/v/thf6YQYcbe4
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

user201

Frumoase filmările bogdymol, mai ales văzute într-o zi de Duminică. :cheers:
Legat de sport, sper să ne bucurăm și săptămâna viitoare.

iuli

Quote from: bogdymol on March 09, 2013, 10:53:28 PM
- traficul este calm (numarati cate depasiri vedeti in clip)

E suficient sa spui atat...
Eu am condus pe aici: http://goo.gl/maps/zDaAb si e tot un drum expres. Sus la Tux cred ca peste 50% din masinile parcate erau cu numere de RO. La plecare era o coloana de toata frumusetea... Am prins din urma un autocar care mergea (evident) cu 70 km/h, dar va vine sa credeti ca zecile de BMW, Audi, Mercedes si alte masini care in Romania ar fi rupt asfaltul nu a iesit din coloana?!
Nu are rost sa mai dam exemple de din afara, la noi si daca ar avea pista de avioane la dispozitie tot s-ar crede piloti de F1. E chestie de mentalitate, educatie si civism, pe care nu le prea gasesti la noi decat rar, iar daca le gasesti la unii aia sunt luati de fraieri.

In rest, multumiri de filmari bogdymol!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Ms de filmare bogdymol, cate e de recenta? nu de alta dar e multa zapada si in 2 sapt exact pe acolo voi trece. ( Eventual incerc sa filmez A9 in sensul celalalt dinspre Graz inspre Liezen(loc de facut plinul cu combustibil ieftin:D ) si pe acolo sunt o multime de tuneluri iar varianta pe A9 e mult mai atragatoare si spectaculoasa decat clasica A1).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

^ Cele 2 filmari de mai sus sunt facute pe 1 Martie, iar cea care urmeaza sa o postez imediat e inregistrata pe 2 Martie.

Autostrada la sud de Liezen n-am inregistrat-o pentru ca era noapte cand am trecut pe acolo.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Si inca una de la Austrieci: A7 Mühlkreis Autobahn langa Linz (harta):

http://www.youtube.com/v/viiMA4TTzmk

E o autostrada semi-urbana de langa Linz, unde sunt si cateva chestii sub-standard, cum ar fi intrari/iesiri pe partea stanga sau in tuneluri, curbe mai stranse (cu raza mica) si limitare pe aproape intreaga distanta la 80 km/h.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Ms de info, super tare si ultima filmare!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Sargon1806

#567

iuli

 :lol:
Ce tareeee... M-a distrat aia cu "element de surpriza"...  :lol: Numai retarzii pot fi surprinsi cand vad o ditamai rampa pe mijlocul soselei  :lol: Si oare merita sa stai sa bagi toate nodurile alea prin fiecare ghimpe? Pai mai bine imi iau un AKM si l-am oprit "full of surprise" imediat!!  :D
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

reed